Na co zwrócić uwagę przy zakupie robota planetarnego?

0

Roboty kuchenne powoli stają się nieodłącznym elementem wyposażenia naszych kuchni. Dzięki nim przygotowywanie posiłków jest o wiele prostsze, przyjemniejsze, a także mniej czasochłonne. Nie tak łatwy jednak może okazać się sam wybór robota kuchennego, których oferta regularnie się poszerza.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów urządzeń kuchennych, wśród których możemy wyróżnić między innymi rozdrabniacze ręczne, miksery i roboty wieloczynnościowe. Tym razem przyjrzymy się bliżej ostatnim z wymienionych, a konkretnie robotom planetarnym.

Czym jest robot planetarny?

Roboty wielofunkcyjne, dzięki często dołączanym w zestawach dodatkowym elementom, mogą łączyć w sobie działanie kilku urządzeń, w tym wspomnianego już wcześniej miksera czy rozdrabniacza. Do grupy robotów wieloczynnościowych zaliczamy roboty tradycyjne, w których mieszanie odbywa się tylko w jednym kierunku, oraz roboty planetarne, w których mieszanie jest wielokierunkowe.

W robotach planetarnych mieszadła obracają się wokół własnej osi oraz wokół misy – przypomina to nieco ruch Ziemi wokół Słońca, czemu urządzenie zawdzięcza swoją nazwę. Początkowo system ten był stosowany wyłącznie w przemyśle, niemniej obecnie znajduje coraz szersze zastosowanie w urządzeniach przeznaczonych do użytku domowego. Roboty planetarne są uznawane za najbardziej zaawansowane i dające szereg możliwości urządzenia kuchenne, pozwalające na szybkie i niezwykle dokładne mieszanie produktów.

Jak zbudowane są roboty planetarne?

Roboty planetarne z pozoru przypominają tradycyjne miksery z miską. Urządzenia te składają się między innymi z korpusu, miski, zwykle wykonanej ze stali nierdzewnej, o pojemności osiągającej nawet kilka litrów, oraz ruchomej głowicy, do której mocujemy odpowiednie mieszadła. Zanim jednak kupimy nasz wymarzony tani i dobry robot planetarny z miską, musimy wiedzieć, na jakie parametry urządzenia należy przede wszystkim zwrócić uwagę.

Moc robota planetarnego

Jednym z kluczowych parametrów jest moc robota, która określa jego maksymalną wydajność. Jak łatwo wywnioskować, im moc jest większa, tym urządzenie może dłużej pracować bez przerwy. Obecnie wiele dostępnych na rynku robotów planetarnych ma moc od 900 do 1700 W, co w zupełności wystarcza do codziennego użytku domowego.

Wielkość i materiał misy

Kolejnym aspektem, jaki należy wziąć pod uwagę, materiał, z jakiego misa została wykonana, oraz jej pojemność. Misy w robotach planetarnych najczęściej produkowane są z odlewu aluminium, stali nierdzewnej lub stali szlachetnej. Z kolei pojemność misy może wynosić nawet ponad 5 litrów, przez co urządzenia te świetnie sprawdzają się także w dużych rodzinach lub u osób, które lubią dużo gotować.

Mieszadła i dodatkowe przystawki

Do robotów planetarnych najczęściej dołączane są 3 rodzaje końcówek: trzepaczka do ubijania, mieszadło do mieszania i ucierania oraz hak do wyrabiania ciężkich ciast. Zwykle w zestawie znajdziemy też kilka przystawek, takich jak maszynka do mięsa, przystawka do przygotowywania makaronu, przystawka do tarcia i szatkowania, młynek do kawy lub przypraw, młynek do ziaren oraz sokowirówka. Niektóre przystawki można również dokupić osobno.

Podziel się ze znajomymi

Pozostaw odpowiedź