Nowoczesne rolnictwo, aby zapewnić jak najwyższe plony o możliwie wysokiej jakości, doprowadziło do opracowania wielu różnego rodzaju maszyn rolniczych. Każda z nich ma odmienne zadanie, a wszystkie przyczyniają się do poprawienia właściwości gleby. Jednak wykorzystanie ich wszystkich wiązałoby się z koniecznością wielu przejazdów ciągnika po polu uprawnym, nie tylko powodując wyższy stopień ugniecenia gleby, ale także podwyższając koszty uprawy. Aby zminimalizować ten problem, urządzenia te zaczęto łączyć w grupy – tak powstały agregaty uprawowe.
Czym jest agregat uprawowy?
Agregat uprawowy to maszyna rolnicza, która służy do rozdrabniania i spulchniania gleby w celu optymalnego przygotowania jej do następnego etapu prac rolniczych. Powstaje na skutek połączenia pojedynczych urządzeń rolniczych w odpowiednie grupy. W skład agregatu wchodzą najczęściej kultywator, glebogryzarka oraz brona, choć zdarzają się także różne inne kombinacje, wykorzystujące w składzie między innymi pług lub wał strunowy. Agregaty uprawowe w większości przypadków nie są urządzeniami samodzielnymi – do ich prawidłowej pracy wymagany jest ciągnik, który stanowi napęd agregatu (choć spotkać można także urządzenia samobieżne z własnym napędem).
Ideą łączenia maszyn rolniczych w agregaty jest stworzenie uniwersalnych narzędzi o jak największych możliwościach, na skutek synergicznego połączenia zalet każdej z maszyn składowych. Dzięki temu, rolnicy mają możliwość obniżenia kosztów upraw, ze względu na zmniejszenie ilości przejazdów koniecznych do wykonania wszystkich niezbędnych zabiegów agrotechnicznych. To zaś skutkuje lepszym plonem oraz większym zyskiem z uprawy.
Rodzaje agregatów uprawowych
Wyróżniamy trzy rodzaje agregatów uprawowych wykorzystywanych w rolnictwie. Pierwszym z nich jest agregat uprawowo-siewny, w skład którego, poza maszynami, których zadaniem jest spulchnianie i rozdrabnianie gleby, wchodzi siewnik. Dzięki temu, w jednym przejeździe można kompleksowo przygotować glebę do zasiewu oraz umieścić w niej nowe nasiona lub sadzonki roślin. Kolejnym rodzajem są agregaty ścierniskowe, przeznaczone do pracy na polach o dużej pozostałości części roślin po poprzedniej uprawie. Wykorzystuje się je najczęściej do niszczenia chwastów, spulchniania roli i kruszenia powstałych brył oraz mieszania gleby z nawozami. Ostatni rodzaj to agregaty bierne, zwane też przedsiewnymi. Ich zadaniem jest zakończenie procesu przygotowania gleby do zasiewu po orce, a także doprawienia roli w przypadku uprawy bezorkowej. Często tworzy się z nich opisane już agregaty uprawowo-siewne, poprzez dołączenie siewnika.
Agregaty uprawowe są niezbędnym wyposażeniem każdego gospodarstwa, ponieważ zapewniają połączenie wysokiej jakości upraw z niskimi kosztami zabiegów agrotechnicznych. Dzięki nim, rolnik może zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze, zaś oba te czynniki są niezwykle ważne z punktu widzenia opłacalności uprawy. Dlatego tak ważne jest, aby agregat uprawowy zachowany był w pełnej sprawności mechanicznej, ponieważ wszelkie problemy w jego działaniu mogą mieć znaczący wpływ na pracę rolnika w polu.
![]() |
Źródło Artykuł został przygotowany dzięki wsparciu Zespołu sklepu internetowego HurtowniaRolnicza.pl – oferującego części zamienne do ciągników i maszyn rolniczych oraz akcesoria rolnicze i ogrodnicze. |