Kuchnia jest jednym z najważniejszych miejsc w każdym mieszkaniu. Odpowiednio zaprojektowana kuchnia daje nam szereg możliwości – pozwala na komfortowe przygotowywanie codziennych posiłków, ich spożywanie, przyjmowanie gości, relaks i odpoczynek. Nie bez powodu zatem jest nazywana prawdziwym sercem domu. Aby kuchnia mogła być funkcjonalna i przestronna, musi spełniać kilka, niezwykle ważnych wymogów.
Przed zaprojektowaniem kuchni należy dokładnie zastanowić się nad jej przyszłą funkcjonalnością, liczbą jej użytkowników, rodzajem sprzętów, czy mebli w niej zamieszczonych. Najczęściej popełnianym błędem jest przede wszystkim nieprawidłowe rozmieszczenie mebli, które w efekcie powoduje ogromny dyskomfort w codziennym jej użytkowaniu. Kuchnia niepraktyczna to także taka, w której przeważają niewłaściwe kolory – mimo, iż zdaje się to być błahostką, w rzeczywistości odgrywa niezwykle ważną rolę. Niewłaściwie dobrane kolory mogą przyczynić się na przykład do optycznego pomniejszenia pomieszczenia kuchennego, a także do wywołania nieprzyjemnego, negatywnego wręcz nastroju.
Na samym początku, jeszcze na etapie projektowania pomieszczenia kuchennego, niezwykle ważne jest przede wszystkim określenie budżetu przeznaczonego na aranżację całej kuchni. Podczas projektowania należy zatem wziąć pod uwagę wszelkie, poniesione w przyszłości koszty, z uwzględnieniem sumy, którą jesteśmy przeznaczyć na zaaranżowanie odpowiedniej dla nas kuchni, zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym.
W początkowym planowaniu kuchni kluczowym zagadnieniem jest oczywiście sam układ pomieszczenia. Na samym początku musimy zatem zdecydować, czy wolimy kuchnię zamkniętą, czy może jednak otwartą. Jest to bardzo ważne już na wstępnym etapie projektowania kuchni, bowiem od tego zależy stylistyka tego pomieszczenia. Jeżeli zdecydujemy się na kuchnię otwartą, na przykład na salon lub na jadalnię, musimy postawić na styl dopasowany do salonu, nądź jadalni. Kuchnia otwarta jest oczywiście zdecydowanie bardziej przestronna, niż kuchnia zamknięta. Pozwala na swobodne przygotowywanie i podawanie posiłków, bez pozostawiania gości samych w salonie. Kuchnia otwarta pozwala także na lepszą integrację pomiędzy wszystkim członkami rodziny. Decydując się jednak na taki układ pomieszczenia, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że w kuchni otwartej niemalże zawsze musi panować ład i porządek. Wszelki bałagan panujący w kuchni jest bowiem zawsze widoczny z salonu. Ponadto zapachy wydobywające się z kuchni otwartej bardzo szybko rozprzestrzeniają się po salonie, a także po całym mieszkaniu, co nie zawsze jest rzeczą korzystną, zwłaszcza kiedy zdarzy nam się na przykład coś przypalić. Przeszkodą może być także zbyt głośna praca sprzętów AGD działających w kuchni.
W takich przypadkach z pewnością lepszym rozwiązaniem okaże się kuchnia zamknięta. Mimo, iż kuchnia zamknięta nie prezentuje się tak dobrze, jak kuchnia otwarta na salon, ma ona również swoje, niepowtarzalne zalety. Jedną z nich jest na przykład fakt, że można ją zaaranżować w dowolny sposób, bez względu na to, jaka stylistyka, czy klimat panuje w salonie. Kuchnia zamknięta nie wymaga od nas utrzymywania wiecznego porządku – jest to bardzo ważne zwłaszcza w konkretnych przypadkach, na przykład podczas organizowania jakiejś uroczystości. Nie musimy martwić się wówczas bałaganem, który pozostał po przygotowaniu posiłków. Wystarczy zamknąć kuchnię i dotrzymywać towarzystwa gościom, a dopiero po zakończonej imprezie zadbać o porządek. Mając kuchnię zamkniętą nie musimy martwić się także o wydobywające się z niej nieprzyjemne zapachy lub pracę głośnego sprzętu AGD. Każde z tych rozwiązań ma zatem swoje zalety oraz wady. Układ pomieszczenia powinien być dobrany zarówno do naszych indywidualnych potrzeb, jak i do potrzeb pozostałych domowników. Niezwykle ważna jest troska nie tylko o estetykę kuchni, ale także o jej funkcjonalność.
![]() |
Autor artykułu Sprawdź zakres naszych usług na tej stronie. Artykuł z poradami dla domów i mieszkań specjalnie przygotowany przez naszą firmę. |