Aranżacja wnętrz: podsumowanie trendów na 2018 rok

0

Minimalizm, neobarokowy przepych, a może powrót do natury? Początek nowego roku to idealny moment na to, żeby zastanowić się nad tym, jakie nowe trendy zawładną aranżacją wnętrz w ciągu najbliższych miesięcy. Aktualnym modom warto się przyglądać, bo niektóre z tych rozwiązań na pewno zagoszczą w naszych mieszkaniach na dłużej niż tylko jeden sezon.

Powiedzmy sobie szczerze: aranżacja wnętrz na pewno nie jest branżą wybitnie podatną na gwałtowne zmiany. Jeżeli jakiś patent się przyjmuje, to raczej na lata. I choć branży aranżacji wnętrz daleko pod tym względem do świata mody, to od czasu do czasu pojawiają się trendy, które wnoszą do mieszkań przyjemny powiew świeżości. Poniżej przedstawiamy kilka tendencji, o których naszym zdaniem będzie w najbliższym roku głośno.

Żywe rośliny doniczkowe

Najbliższe miesiące zdaniem ekspertów będą czasem wielkiego powrotu do natury. We wnętrzach zaczną się na masową skalę pojawiać elementy wiklinowe, a także rattan, raffia, manila czy skóra. Nie zabraknie również naturalnych tkanin – przede wszystkim bawełny i lnu. Niemniej największą rolę odegrają palmy, kaktusy, monstery, paprocie, fiskusy i inne rośliny doniczkowe. Naturalne kwiaty w 2018 r. ostatecznie wyprą z naszych mieszkań swoje sztuczne odpowiedniki.

– Sztuczne kwiaty co prawda nigdy nie więdną, ale za to bardzo łatwo się kurzą – ostrzega Maciej Balcerek z agencji architektonicznej Perfect Space. – Prawdziwe kwiaty trzeba pielęgnować, ale przynajmniej wnoszą do aranżacji wnętrza świeży zapach. Ponadto rośliny produkują tlen oraz posiadają właściwości oczyszczające, dzięki czemu skutecznie niwelują zawartość toksyn i szkodliwych substancji w zamkniętych pomieszczeniach.

Geometryczne formy w aranżacji wnętrz

Jednym z bestsellerów nadchodzącego sezonu okażą się płytki o prostych, abstrakcyjnych formach. Trudno się temu jednak dziwić, bo wszelkie figury geometryczne stanowią niezwykle wyrazisty, mocny akcent – szczególnie nieszablonowe heksagony. Największym atutem sześciokątnych płytek – obok intrygującej formy – jest bez wątpienia ich zdumiewająca uniwersalność; heksagony można z powodzeniem stosować zarówno na ścianach, jak i podłogach. Trzeba jednak liczyć się z tym, że najlepiej sprawdzają się przy aranżacji wnętrz w stylu nowoczesnym.

Odkryj w sobie geeka

Czytasz komiksy, lubisz filmy o superbohaterach albo grasz w planszówki lub na konsoli? W takim razie mamy dla Ciebie dobrą wiadomość: w 2018 roku przestaniemy się wreszcie chować ze swoimi geekowskimi zainteresowaniami i zaczniemy je dużo śmielej eksponować w naszych mieszkaniach. Na ścianach polskich domów zaczną się zatem pojawiać plakaty filmów sci-fi, a na półkach i regałach wylądują figurki popularnych superbohaterów. Warto jednak – jak zresztą ze wszystkim w życiu – zachować umiar:

– Nie można przesadzać, bo inaczej nasze mieszkanie zacznie przypominać sklep z zabawkami – ostrzega Maciej Balcerek. – Jeżeli posiadamy pokaźną kolekcję figurek, to koniecznie pomyślmy o odpowiednim sposobie ich prezentacji. Najlepiej nadadzą się do tego przeszklone kredensy i gablotki, które nie tylko eksponują naszą kolekcję, ale także zapobiegają kurzeniu się przedmiotów i chronią je przed rękami dzieci albo łapami zwierzaków.

Podziel się ze znajomymi

Pozostaw odpowiedź