Jak często podlewać kwiaty doniczkowe?

0

Kwiaty doniczkowe uprawiane w mieszkaniach, bądź biurach trzeba systematycznie podlewać. Podpowiadamy więc jak często powinno się podlewać rośliny doniczkowe. Podlewanie kwiatów doniczkowych w domu.

Rośliny doniczkowe trzeba regularnie podlewać – w ten sposób dostarczamy im niezbędnej do życia i wzrostu wody. Należy pamiętać, że zapotrzebowanie u roślin doniczkowych na wodę zmienia się wraz z ich wzrostem. Z pewnością nie bez znaczenia pozostaje też pora roku. Nie jest tajemnicą, że wszystkie rośliny najwięcej wody potrzebują w czasie kwitnienia, a mniejsze – w czasie ich zimowego spoczynku.

Zatem jak często podlewać rośliny doniczkowe?

Zużycie wody przez roślinę z pewnością jest proporcjonalne do powierzchni jej liści (zatem im więcej liści, tym roślina potrzebuje więcej wody). Zależy również od wilgotności powietrza, a także temperatury panującej w pomieszczeniu, w którym to ustawiona jest roślina – czyli im cieplej oraz bardziej sucho, tym też roślina potrzebuje częstszego podlewania.

Częstotliwość podlewania rośliny jest również zależna od objętości oraz właściwości podłoża, które jest w jej doniczce. Jeśli roślina rośnie w dużym pojemniku oraz w ziemi próchniczej to potrzebuje od nas rzadszego podlewania niż roślina, która jest w małej doniczce oraz w piaszczystym podłożu.

Nie bez znaczenia jest również rodzaj samej doniczki – częściej musimy podlewać rośliny, które posadzone są w doniczkach ceramicznych (glinianych) o porowatych ściankach, ponieważ przez taką fakturę doniczki woda wyparowuje znacznie prościej, niż przez doniczki plastikowe, które możemy podlewać zdecydowanie rzadziej.

Kiedy trzeba podlewać rośliny częściej, a kiedy rzadziej?

Rośliny doniczkowe podlewamy częściej, wówczas gdy:

  • rosną szybko, co jest zauważalne gołym okiem,
  • kwitną (albo mają zakwitnąć w niedługim czasie),
  • rosną w suchej, mało wilgotnej atmosferze (pomieszczenie mało wilgotne),
  • korzenie prawie całkiem wypełniają doniczkę (wtedy także rośliny wymagają przesadzenia).

Z kolei rzadziej podlewamy rośliny doniczkowe, kiedy:

  • są one w stanie spoczynku (czyli jesienią oraz zimą). Należy wiedzieć, że w okresie spoczynku roślina wymaga tylko tyle wody, by nie dopuścić do całkowitego przeschnięcia podłoża. Stan podłoża sprawdzamy wówczas raz na tydzień, a roślinę podlewamy odpowiednio niewielką ilością wody,
  • magazynują wodę w liściach jak (np. aloesy czy sansewierie), łodygach (np. kaktusy, wilczomlecze) albo korzeniach (np. szparagi, zielistki),
  • mają woskowate liście (np. hoje),
  • rosną w chłodnym lub wilgotnym miejscu,
  • były przesadzane w ostatnim czasie.

Kiedy trzeba podlewać rośliny doniczkowe?

O tym, czy też roślinę trzeba podlać, decydujemy po sprawdzeniu stanu wilgotności podłoża w doniczce. Najkorzystniej zrobić to po prostu wkładając palec do ziemi. Jeśli wyczujemy, iż jest ona wilgotna, to nie podlewamy, a kiedy wyczujemy, że jest sucha – roślinę trzeba podlać.
Pamiętajmy też, że nadmiar wody znacznie bardziej może szkodzić roślinom doniczkowym aniżeli jej niedobór.

Autor artykułu:
Sklep Dla Ogrodu – internetowy sklep ogrodniczy oferujący bogatą gamę produktów do pielęgnacji i uprawy roślin, akcesoria ogrodnicze, produkty ekologiczne. Twój Sklep Ogrodniczy!

Podziel się ze znajomymi

Pozostaw odpowiedź