Czy garaż drewniany to na pewno dobre rozwiązanie?

0

Wiele osób chcących wybudować własny dom staje przed wyborem garażu. Obecnie do wyboru mają garaże murowane, blaszane oraz drewniane. Jak w tym wszystkim odnajdują się te ostatnie?

Jeżeli byłaby taka możliwość, zapewne każdy posiadałby przy swojej posiadłości garaż murowany. Jest to najtrwalszy typ garażu, który ochroni samochód przed każdym zagrożeniem. Niestety, jego bardzo istotną wadą jest cena. Sięga ona najczęściej kilkunastu tysiącom złotych. Jednak za jakość trzeba często słono zapłacić. Budując garaż murowany mamy pewność, iż chowany w nim samochód jest dostatecznie chroniony przed korozją oraz w środku nie panuje zbyt niska temperatura. Jest to bolączka garaży blaszanych, które nie zostaną ocieplone. Niestety, wysoki koszt sprawia, iż ludzie coraz częściej szukają tańszych alternatyw.

Jedną z nich jest garaż drewniany. Jest to wyjście dużo tańsze niż garaż murowany, jednakże posiada mniejszą trwałość. Nie jest to tak kolosalna różnica jak w przypadku garaży blaszanych, jednak nie można zaprzeczyć, iż nie jest mniejsza. Ponadto, aby cieszyć się maksymalną trwałością, garaże drewniane należy malować oraz impregnować. W przeciwnym wypadku deski mogą pleśnieć, próchnieć bądź pojawią się korniki. Garaże wykonane z drewna niczym nie ustępują swym murowanym braciom jeżeli chodzi o ich zastosowanie. Równie dobrze sprawdzą się jako pomieszczenie magazynowe, warsztat, siłownia czy po prostu miejsce postojowe. Tak samo jak garaże wybudowane z cegieł, nie muszą być dodatkowo ocieplane, gdyż drewno całkiem dobrze izoluje ciepło.

Estetycznie wykonany garaż z drewna może bardzo dobrze pełnić rolę ozdoby posiadłości. Jak wiadomo drewno jest materiałem bardzo klasycznym, a co za tym idzie, eleganckim. Jeżeli ktoś jest zainteresowany nietuzinkowym wyglądem swojego garażu, może skorzystać z usług specjalistów, jednak należy liczyć się z większym kosztem, niż w przypadku garażu prostego. Mówiąc o drewnianych garażach należy również wspomnieć, że budowa jednego z nich nie jest specjalnie skomplikowana i jeżeli dana osoba posiada dobry projekt oraz narzędzia, a przede wszystkim czas i zapał do pracy, może z powodzenie wykonać taki garaż samodzielnie.

Czy samodzielne zbudowanie drewnianego garażu jest opłacalne?

Jeżeli decyzja o wybudowaniu drewnianego garażu została już podjęta, warto zastanowić się czy skorzystać z usług firmy specjalizującej się w takich pracach, czy zbudować prosty garaż samemu. Obie opcje mają swoje wady i zalety.

  • Zatrudniając firmę, nie musimy poświęcać cennego czasu na budowę. Ponadto, firma posiada wszystkie niezbędne narzędzia oraz wiedzę i doświadczenie w tego typu budowach. Najczęściej zlecając budowę garażu drewnianego, firma posiada własne biuro projektowe, które wykona prawidłowy projekt garażu. Zatrudniając firmę, należy liczyć się z większymi kosztami, co nie musi pasować każdej osobie.
  • Budując garaż samemu można liczyć się z dużo mniejszymi kosztami, jeżeli dana osoba posiada wszystkie niezbędne narzędzia. Niestety, będzie to proces dłuższy, chyba że dana osoba planuje budowę podczas urlopu. Dodatkowo, należy wykonać dobry projekt. W tym celu należy posiadać wiedzę z zakresu budownictwa oraz rysunku technicznego. Projekt można narysować ręcznie na kartce, bądź za pomocą programów komputerowych.

Budujemy garaż drewniany

  1. Jeżeli chce się budować garaż samemu, należy wiedzieć krok po kroku jak zrobić garaż drewniany. Zazwyczaj niezbędne będzie uzyskanie pozwolenia na pracę. Istnieje kilka wyjątków kiedy nie będzie ono potrzebne. Na przykład, jeżeli garaż ma być obiektem tymczasowym, przeznaczonym do rozbiórki, może on przez 120 dni stać w danym miejscu, ale po tym czasie należy dokonać rozbiórki, bądź przenieść go w inne miejsce. Ponadto, można wybudować wolno stojący budynek gospodarczy o powierzchni do 25 mkw (od 28 czerwca 2015 powierzchnia maksymalnie będzie mogła wynosić 35 mkw), który będzie wykorzystywany do postoju samochodu. Sęk w tym, iż takich budynków nie może być więcej niż 2, na każde 500 metrów kwadratowych. W takim razie należy złożyć do urzędu zgłoszenie budowy.
  2. Pierwszym krokiem jest odpowiednie przygotowanie terenu pod garaż. W tym celu, należy wyrównać dane miejsce oraz pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń gruntu. Następnie, należy wykopać miejsce na fundamenty. Pole powierzchni podstawy powinno być ciut większe, aniżeli powierzchnia podstawy garażu. Jeżeli fundamenty zostały wykopane, należy zbudować szałunek i przystąpić do wylewania fundamentów z betonu. Do tego potrzebna jest betoniarka, którą można wypożyczyć. Po wylaniu fundamentów z betonu, należy pamiętać o odczekaniu kilku tygodni, aby beton mógł spokojnie się związać. Teoretycznie trwa to 28 dni, jednak budowę można rozpocząć wcześniej.
  3. Jeżeli fundamenty zostały wylane i odstały pewien czas, można przystąpić do pierwszego kroku budowy. Przede wszystkim należy stworzyć szkielet konstrukcji, do której zostaną przybite deski bądź płyty OSB. W tym celu najlepiej skorzystać ze stalowych obejm, które zostaną przymocowane do betonowej podstawy. Można tego dokonać na przykład za pomocą długich wkrętów do betonu. obejmy ustawiamy w zależności od szerokości desek bądź płyt.
  4. Jeżeli obejmy zostały już solidnie zamocowane, można przystąpić do stawiania słupów. W tym celu wystarczy włożyć drewnianą belkę do obejmy, a następnie utwierdzić ją długimi wkrętami bądź gwoździami. Lepszym rozwiązaniem będą wkręty, gdyż są szybsze w montażu. Jeżeli słupy zostały postawione, należy połączyć je belkami poprzecznymi, które utworzą podstawę do nabicia dachu.
  5. Jeżeli chodzi o dach, możliwe są dwie opcje. Zrobienie dachu prostego, co jest lepszym rozwiązaniem jeżeli garaż jest budowany samodzielnie, bądź zrobienie dachu spadzistego, co jest trudniejsze. Należy pamiętać o dodatkowym pokryciu dachu. W tym celu można skorzystać z odpowiedniej papy.
  6. Jeżeli słupy i belki poprzeczne są już postawione, można przybić dodatkowe belki pomiędzy sąsiadujące słupki, co wzmocni konstrukcję. Następnie, należy przejść do obijania całego szkieletu deskami bądź płytami. Jeżeli chodzi o sam materiał, deski będą droższe, jednak ich wygląd jest dużo bardziej estetyczny. Na końcu budowy należy wyciąć miejsca na okna oraz zamontować bramę. Jeżeli garaż zostanie już zbudowany, należy pamiętać o pokryciu go warstwą środka impregnującego.
indeks Autor artykułu:
Artykuł przygotował internetowy sklep meblowy Ogrodolandia. Sklep oferuje min. wiaty i garaże drewniane wykonywane pod wymiar: ( http://ogrodolandia.pl/garaze ).
Podziel się ze znajomymi

Pozostaw odpowiedź