Dekoracje ze świata architektury

0

Na przestrzeni dziejów wiele monumentalnych, zabytkowych oraz nietypowych budowli stało się lokalnymi atrakcjami, przyciągającymi turystów z całego świata. Nic więc dziwnego, że wizerunki tych konstrukcji posłużyły również za inspiracje dla domowych ozdób. Stare kamienice, średniowieczne zamki, zachwycające pałace – to wszystko przykłady budowli, które trafiły na obrazy oraz dekoracyjne zdjęcia. Jednak architektoniczne piękno można dostrzec także w nieco bardziej „powszednich” konstrukcjach: mostach. Co więcej, znakomicie sprawdzają się one na znacznie większej dekoracji, jaką jest fototapeta. Most w formie wielkoformatowego zdjęcia zajmującego całą ścianę, może doskonale posłużyć za główny motyw całej aranżacji salonu lub innego, dużego pomieszczenia – Mówi zaproszony przez nas do rozmowy ekspert. Przekonajcie się sami, jakie wymienia jeszcze zalety tego oryginalnego pomysłu.

Pośród zabytków: słynne mosty znanych miast

Choć mosty buduje się różnej wielkości i z różnych materiałów, to jednak największą sławę zdobyły te najpotężniejsze – stalowe oraz kamienne, zlokalizowane w wielkich miastach. Niemal każda europejska stolica położona jest nad jakąś wielką rzeką (wystarczy wymienić choćby pary takie jak Wiedeń – Dunaj, Paryż – Sekwana, czy Londyn – Tamiza). Tym samym musiały pojawić się w owych metropoliach mosty. Historia niektórych z nich sięga setek lat. Czy wizerunki tego typu konstrukcji to dobry trop, gdy szukamy pomysłu na ciekawą fototapetę?

– Jak najbardziej! Architektura od zawsze szła w parze z estetyką – odpowiada zaproszony do rozmowy ekspert – Znane mosty natomiast są budowlami wyjątkowo atrakcyjnymi. Przykładowo rzymski Ponte San Angelo zachwyca nie tylko samą konstrukcją, ale i  zdobiącymi go rzeźbami. Fototapeta przedstawiająca któryś ze sławnych mostów, to doskonały wybór między innymi do eleganckiego salonu. Zdjęcia wykonane w słoneczny dzień dodatkowo rozjaśnią pomieszczenie. Dla odmiany fotografie nocne, wprowadzą do wnętrza wyraziste kontrasty oraz intensywne kolory (gdyż zabytkowe mosty często bywają kolorowo podświetlone po zmroku).

Kontrastowa fototapeta: Most Brookliński

 

Kontrastowa fototapeta: Most Brookliński

https://myloview.pl/fototapety/wg-kategorii/architektura/mosty/

Jednym z najbardziej znanych mostów na świecie – o ile nie najbardziej znanym – jest nowojorski Most Brookliński. Nawet osoby nie interesujące się na co dzień architekturą zwykle kojarzą jego charakterystyczny wygląd. Między innymi dlatego, że Most Brookliński bardzo często służył jako plener filmowy. Rozmawiający z nami ekspert od aranżacji ma również pomysły na wykorzystanie dekoracji przedstawiających właśnie tę konstrukcję.

Most Brookliński to bez wątpienia jeden z symboli Nowego Jorku, a być może całych  Stanów Zjednoczonych. Przede wszystkim jednak to monumentalna konstrukcja, a zarazem jeden z najstarszych mostów wiszących na świecie. Z racji swojego industrialnego charakteru fototapety z tą budowlą sprawdzą się idealnie w surowych, nowoczesnych mieszkaniach – na przykład tych utrzymanych w estetyce loft. Każdemu pomieszczeniu skutecznie nadadzą też miejskiego, modernistycznego stylu.

Zachwycająca fototapeta: most linowy w egzotycznym miejscu

 

Mosty to jednak nie tylko konstrukcje z kamienia oraz metalu. Wszędzie tam, gdzie nie dotarła nowoczesna technologia i wciąż króluje dzika przyroda, wykorzystuje się naturalne materiały. Dlatego też w środku egzotycznego lasu czy dżungli możemy zobaczyć drewniane kładki, bambusowe platformy, mosty linowe. Postanowiliśmy więc zapytać naszego rozmówcę o to, jak najefektowniej wykorzystać w mieszkaniach fototapety przedstawiające tego typu miejsca.

Jest coś niezwykle urzekającego w zdjęciach przedstawiających konstrukcje  wkomponowane w krajobraz i świat przyrody. Dlatego też linowy most w środku amazońskiej dżungli, kojarzy nam się z czymś nieznanym oraz intrygującym, z przygodą niczym z kart literatury podróżniczej. Tę specyficzną atmosferę możemy wprowadzić również pod nasz dach, właśnie z pomocą odpowiedniej fototapety. Wzory tego rodzaju są szczególnie wyraziste, więc mogą być dobrym wyborem do sypialni – pomieszczenia, w którym można pozwolić sobie na bardziej efektowne, oryginalne dekoracje.

Romantyczna fototapeta: most wenecki

 

Trudno rozmawiając o dekoracjach z mostami pominąć temat Wenecji. W słynnym, włoskim mieście na wodzie znajduje się bowiem ponad 400 takich konstrukcji! Naszym zdaniem wiele zdjęć z Wenecji może znakomicie sprawdzić się właśnie w formie fototapety. Co jednak na temat tego pomysłu sądzi ekspert?

To bardzo dobry trop aranżacyjny. Weneckie mosty są bardzo charakterystyczne. Co więcej, uchodzą za niezwykle romantyczne oraz nastrojowe. Fototapeta z nimi jest jednak uniwersalną dekoracją i pasować będzie nie tylko do sypialni. Znakomite efekty możemy również uzyskać decydując się na taką ścienną ozdobę w salonie, gabinecie, a nawet kuchni.

 

Tekst przygotowany we współpracy z Myloview.pl

Podziel się ze znajomymi

Pozostaw odpowiedź