Deska lita czy deska warstwowa – jakie rozwiązanie jest lepsze

0

Osoby, które myślą o wykonaniu drewnianej podłogi w swoim domu, prawdopodobnie wielokrotnie spotkały się już z rozróżnieniem na deski lite i deski warstwowe. Dowiedz się na czym polega różnica.

Deska lita, czy deska warstwowa – jakie rozwiązanie jest lepsze?

Choć ciężko jest dostrzec różnice pomiędzy deskami litymi, a deskami warstwowymi, przynajmniej na etapie kiedy są one nowe, występują znaczne rozbieżności zarówno w ich właściwościach, jak i odporności. Sprawa jest na tyle istotna, że wymaga przybliżenia. Wielu konsumentów decyduje się w ostatnich latach na deski podłogowe drewniane i styka się z powyższymi modelami. Co warto wybrać?

Deska lita, czyli urok naturalnego drewna

Deska podłogowa lita pozwala cieszyć się urokiem naturalnego drewna. Dla wielu konsumentów drewno jest synonimem kontaktu z naturą, dlatego są skłonni zapłacić za nie więcej, niż za innego typu materiały. Na przykładzie desek litych łatwo jest pokazać, że drewno nie jest materiałem pozbawionym wad. Deski lite zbudowane są tylko z jednego elementu. Do ich produkcji używa się konkretnego gatunku drewna. To na jakie drewno się zdecydujemy, będzie w dużej mierze decydowało, czy nasza deska będzie bardziej, czy też mniej trwała. Deska lita składa się z warstwy spodniej, warstwy zwanej piórem wpustu, a także warstwy zewnętrznej – użytkowej. Warstwa użytkowa waha posiada tu około pięciu do siedmiu milimetrów grubości. Grubość jest tu istotna ze względu na możliwość kilkukrotnego cyklinowania podłogi. Pamiętajmy, że drewniana podłoga jest mało odporna na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne.

Deska warstwowa – alternatywą dla deski litej

Inną pozycją, którą możemy zakupić w sklepach z materiałami podłogowymi są deski warstwowe. Różnią się one od desek litych właściwościami, które są w oczywisty sposób powiązane z budową desek. Deski warstwowe składają się z dwóch elementów –  wyróżniamy tu drewno, które jest warstwą użytkową. Jednak oprócz drewna w desce warstwowej znajdziemy także sklejkę wodoodporną. Ten niewielki element może wiele zdziałać, jeżeli chodzi o właściwości deski.

W tym miejscu warto wspomnieć o wadach desek litych. Otóż nie są one odporne na takie czynniki jak suchość, lub też nadmierna wilgotność powietrza. Kiedy powietrze w pomieszczeniu jest zbyt suche, deska lita jest w stanie odkleić się od powierzchni, co powoduje uciążliwe skrzypienie. Dużym problemem jest tu również strata objętości deski litej. Kiedy drewno traci na objętości pomiędzy poszczególnymi deskami pojawiają się szczeliny, które są tym większe, im większe deski postanowiliśmy kupić. W tym miejscu warto nadmienić, że w przypadku desek litych rekomendowany jest zakup materiałów, które będą miały maksymalnie czternaście centymetrów szerokości. Przy niewielkich gabarytach desek, szczeliny, nawet jeżeli powstaną, nie będą bardzo widoczne. Problemy mogą powstać także w sytuacji przeciwnej – kiedy w pomieszczeniu będzie panowała duża wilgotność powietrza, drewniana podłoga może się rozpulchnić, co przy dużej skali zjawiska może zaowocować odkształceniami i koniecznością wymiany desek, co jak wiadomo jest zabiegiem bardzo kosztownym.

kobieta-stojaca-na-podlodze-z-desek-2

Deski warstwowe – rozwiązanie problemów z negatywnym wpływem środowiska

Wady drewna jako materiału podłogowego wcale nie muszą oznaczać automatycznej rezygnacji z niego. Jeżeli poszukamy, znajdziemy propozycję desek warstwowych, które łączą w sobie właściwości drewna, a jednocześnie niwelują jego wady. Deska warstwowa nie różni się wizualnie od deski litej. Posiada warstwę drewnianą, która jest tu nieco cieńsza, dodatkowo jednak jest uzupełniona sklejką wodoodporną. Warto zauważyć, że tego typu podłoga uchodzi za znacznie bezpieczniejszą w użytkowaniu. Nie jest w takim stopniu jak deska lita narażona na szkodliwe działanie takich czynników jak suche powietrze, czy też przeciwne – skrajna wilgoć. Tego typu podłoga jest znacznie bardziej trwała. Nie traci swoich walorów estetycznych, nawet w sytuacji, kiedy powietrze w danym pomieszczeniu jest bardzo suche. Sklejka zastosowana w budowie deski chroni podłogę przed nadmierną wilgocią. Deska warstwowa nie ulega tak szybkiemu spulchnieniu jak deska lita.

Warto rozważyć możliwość zastosowania w swoim domu podłogi wykonanej z desek warstwowych. Ich dużą przewagą jest możliwość ułożenia elementów o dużych gabarytach, co w przypadku deski litej nie byłoby możliwe ze względu na duże ryzyko powstania nieestetycznych szczelin. Warto wspomnieć, że warstwa użytkowa jest w desce warstwowej o wiele cieńsza, jednak cyklinowanie obecnie przeprowadza się bardzo rzadko. Zazwyczaj jedynie w sytuacji, kiedy nasza podłoga uległa poważnym uszkodzeniu mechanicznym, lub też została bardzo intensywnie zaplamiona, co zwykle nie zdarza się bardzo często.

Autor artykułu:
Artykuł przygotowała firma ArtCore z Warszawy oferująca materiały wykończenia wnętrz oraz deski podłogowe: http://artcorestudio.pl/podlogi-drewniane/deski

Podziel się ze znajomymi

Pozostaw odpowiedź