Dom na wąską działkę

0

Wąska działka to oczywiste wyzwanie w kwestii doboru projektu domu. Jeśli jednak trafia się okazja cenowa zakupu takiej właśnie działki lub inwestor dostanie grunt od rodziny, warto pokusić się o znalezienie ciekawego i odpowiedniego projektu.

Obecnie wśród projektów biur architektonicznych można znaleźć wiele obiecujących propozycji. Zwłaszcza w ofercie biur z dużym doświadczeniem spotyka się specjalne kolekcje, czyli projekty dostosowane do warunków szczególnych, w tym również do wąskiej działki.

Ważny parametr 16 m

W przypadku wąskiej działki odległości do granic działki mają duże znaczenie. Jeżeli szerokość działki jest mniejsza niż 16 m, inwestor może zbliżyć się do granic działki z budynkiem z jednej ze stron 1,5 m z drugiej zaś 4 m. W pierwszym przypadku w ścianie nie może znajdować się żaden otwór okienny, jak również drzwi. W drugim otwory okienne są już dopuszczalne.

Jeśli natomiast działka ma 16 m szerokości lub ten wymiar przekracza, należy zachować ustawowe odległości, czyli po 4 metry od granic działki w przypadku ścian z otworami okiennymi lub też 3 metry jeśli ściana nie posiada otworów.

Zatem optymalnym rozwiązaniem dla działki o szerokości 16 metrów jest wybór projektu o szerokości elewacji frontowej do 9 metrów.

Dokładne pomiary

Inwestor, który decyduje się na wąską działkę musi pamiętać, że liczy się niemal każdy centymetr, dlatego zanim powstanie dom, warto bardzo dokładnie zmierzyć działkę, ponieważ może się zdarzyć, że w pewnym miejscu występuje zwężenie, czy też rozszerzenie działki. Najbardziej dokładnego pomiaru dokona geodeta.

W kwestii usytuowania budynku należy również sprawdzić plan miejscowego zagospodarowania przestrzeni, ponieważ może on zakładać inną niż przewidywana w Pawie Budowlanym odległość od granicy działki. Zdarza się bowiem, że gmina określa własne warunki zabudowy. Jeśli dane zapisy są dla inwestora niejasne lub uważa, że są w stosunku do niego niesprawiedliwe, możliwa jest konsultacja z architektem miejskim.

Krokiem, który może przybliżyć inwestora do budowy wymarzonego domu na wąskiej działce są dobre stosunki sąsiedzkie. Jeśli inwestor postara się o pisemną zgodę sąsiedzką na przybliżenie do granic działki, będzie dysponował sporym atutem w zmaganiach z urzędem gminy.

Miejsce na garaż

Miejsce na garaż staje się kwestią problemową w przypadku wąskiej działki. Jeśli istnieje możliwość wykonania podpiwniczenia, warto pomyśleć o garażu pod domem. Znaczna oszczędność miejsca.

Jeśli jednak nie ma takiej możliwości i konieczne jest wybudowanie garażu obok domu, tutaj również istnieją wytyczne pochodzące z prawa budowlanego, których należy przestrzegać.

Garaż, czy też budynek gospodarczy mogą być ustawione 1,5 m od granic działki jeśli ich wymiary nie przekroczą 5,5 m długości oraz 3 m szerokości. W ścianie nie może być żadnych otworów.

Budując garaż na wąskiej działce najczęściej bierze się pod uwagę dwie opcje. Pierwsza zakłada, że garaż umiejscowiony jest między ulicą, domem, a konkretnie jego wejściem, na krótszej ze ścian domu. Największym plusem jest nieduża odległość między garażem, furtką, a drzwiami wejściowymi.

Druga wersja wybierana jest stosunkowo rzadziej, ponieważ zakłada bardziej skomplikowane rozwiązanie. Według niej, garaż znajduje się za domem, a wejściem do budynku na bocznej ścianie. Znacznym minusem jest konieczność pozyskania miejsca na dojazd do garażu.

Pierwsza z propozycji wydaje się planowo lepszym rozwiązaniem.

Zakup wąskiej działki może okazać się okazyjnym, zwłaszcza pod względem cenowym. Zawsze jednak należy pamiętać, aby dokładnie zmierzyć wymiary działki przed zakupem, aby nie okazało się, że trudno będzie znaleźć projekt, który w działkę się wpasuje.

indeks MG Projekt Pracownia Architektoniczna s. c.
Artykuł został przygotowany przez firmę MG Projekt specjalizującą się w opracowywaniu dokumentacji budowlanej i wykonawczej. Zobacz gotowe projekty domów jednorodzinnych MGProjekt: http://www.mgprojekt.com.pl
Podziel się ze znajomymi

Pozostaw odpowiedź