Farby specjalne

0

Jeśli wydaje ci się nudne, że twoje ściany mogą mieć co najwyżej jeden kolor, ewentualnie kilka ale i tak odczuwasz niedosyt, to jest na to rada. Na rynku pojawiły się tzw. farby z grupy specjalnych, posiadające rozszerzone właściwości zwykłych jednokolorowych farb. Obecnie farba może imitować określoną fakturę – np. drewna lub kamienia -, a także posiadać wiele innych ciekawych właściwości.

Planowałeś położyć tapety? Wstrzymaj się chwilę! Przy pomocy odpowiednich produktów i odrobiny kreatywności możesz przeprowadzić bardzo udaną i efektowną metamorfozę ścian w swoim mieszkaniu.

Farby strukturalne

Efektem nałożenia takie farby jest nadanie powierzchni malowanej faktury podobnej do papieru ściernego czy ziemi. Występuje ona w różnej postaci: jako gotowa masa, proszek lub pasta, którą dodaje się do zwykłej farby. Jest to farba oddychająca. Dodatkowym plusem takiego rozwiązania jest łatwość w usuwaniu z niej zabrudzeń.
Farby dekoratorskie

Powierzchnia, która została odnowiona poprzez nałożenie na nią farby dekoratorskiej, może zależnie od intencji odzwierciedlać strukturę kamienia, drewna itd. Możliwości jest wiele. Bardzo dobrze imitują wyglądem mury w stanie surowym, a także tynki przez lata wystawione na działanie warunków atmosferycznych i przez to spękane. Technika nałożenia zależy od pożądanego efektu. Pośród wielu alternatyw znajdzie się tu nawet farba o perłowym blasku. Jest też odporna na uszkodzenia mechaniczne jak np. zarysowania.

Inne farby specjalne

Ciekawy efekt można osiągnąć stosując w pomieszczeniu farby fosforyzujące. W ich składzie zawiera się specjalny pigment, który ma na celu pochłanianie światła. Można dla przykładu pomalować zwykłą białą farbą sufit, a następnie za pomocą wyciętej gąbki odcisnąć na nim pożądany kształt. Takie rozwiązanie sprawi na pewno wiele radości, zwłaszcza dzieciom, które w swoim pokoju będą mogły odtąd mieć na własność gwiazdki czy księżyc, które będą jaśnieć podczas gdy malec ułoży się do snu.

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem może być farba magnetyczna. Zastosowanie jej wyeliminuje konieczność użycia taśmy przylepnej oraz pinesek, których wykorzystanie zwykle wiąże się z uszkodzeniem powierzchni eksploatowanej. W jej skład wchodzą drobinki żelaza, co powoduje, że magnes przywiera do niej równie łatwo jak ma to miejsce w przypadku drzwi domowej lodówki.
Jeśli w domu są dzieci i wykazują duże zapędy do wyrażania siebie w sposób artystyczny to dobrym rozwiązaniem może być farba to tablic. Po jej powierzchni dzieci mogą spokojnie malować i tak jak tablica w szkole jest bardzo odporna na zmywanie i ścieranie. Jeśli połączymy ją z farbą magnetyczną uzyskamy podwójnie satysfakcjonujący efekt końcowy.

Została nam jeszcze farba, która pachnie podczas malowania. Co prawda nie doświadczymy tu żadnych spektakularnych efektów wizualnych – poza kolorem, który wybierzemy – jednak nasz zmysł powonienia będzie w pełni ukontentowany. Zapach takich farb utrzymuje się w pomieszczeniu nawet do kilku dniu po zakończeniu malowania. Do wyboru mamy najczęściej rozmaite kompozycje kwiatowe, a także owocowe np. cytrusowe.

Materiał powstał we współpracy z tektoniczny.pl – portalem budowlanym.

Podziel się ze znajomymi

Pozostaw odpowiedź