Funkcjonalne oświetlenie w ogrodzie

0
Przydomowa przestrzeń może być funkcjonalna, jeśli inwestor uwzględni przy jej urządzaniu wszystkie niezbędne elementy. Nie może zabraknąć umilającej przebywanie na tarasie zieleni, dających komfort podczas relaksu mebli oraz budującego klimatyczny nastrój oświetlenia. To ostatnie jest niezwykle istotne także z kilku innych powodów. Jego zastosowanie nie powinno ograniczać się wyłącznie do strefy wypoczynkowej na terenie ogrodu. Od oświetlenia uzależnione jest bezpieczeństwo mieszkańców oraz możliwość korzystania z ogrodu po zmroku.

Funkcjonalny ogród to taki, który może być użytkowany zarówno w ciągu dnia, jak i po zapadnięciu zmroku. Odpowiednio zaaranżowane oświetlenie pozwoli korzystać zarówno ze strefy zlokalizowanej przed wejściem, zaaranżowanego na tarasie wypoczynku, jak i bezpiecznie poruszać się po ogrodzie. Jak urządzić taki ogród i od czego zacząć?

Wyznacz odpowiednie strefy

Przydomowa przestrzeń zyska na atrakcyjności, jeśli wprowadzone do niej oświetlenie zostanie podzielone na strefy. Rzadko mamy potrzebę jednoczesnego korzystanie z podjazdu do domu oraz miejsca do wypoczynku na tarasie. Wyodrębnienie poszczególnych stref umożliwi oświetlenie wyłącznie tych miejsc, z których aktualnie korzystają domownicy.

Planując przestrzeń wokół domu, warto pomyśleć o oświetleniu:

  • strefy wejścia i podjazdu;
  • miejsca przeznaczonego do wypoczynku (zazwyczaj zlokalizowane jest na tarasie, choć może się zdarzyć, że inwestorzy postanowią zaaranżować je na terenie ogrodu);
  • zacienionych miejsc ogrodu (ciemne zakamarki mogą obniżać poczucie bezpieczeństwa użytkowników);
  • roślinności (iluminacja roślin podnosi atrakcyjność przydomowej przestrzeni, buduje niezwykły klimat wokół domu i sprawia, że ogród wygląda tajemniczo i magicznie).

Strefa wejścia i podjazd

Oświetlenie tego miejsca jest istotne z kilku ważnych powodów. Po pierwsze poprawia po zmroku komfort poruszania się w przydomowej przestrzeni – parkowanie samochodu, dotarcie od furtki do drzwi domu, otwieranie drzwi. W przypadku podjazdu doskonale sprawdzają się wbudowane w wybrukowany podjazd oczka najazdowe. To chyba najlepszy sposób – pozwala doświetlić przestrzeń, a jednocześnie wyklucza możliwość kolizji z oświetleniem podczas parkowania. Można też zdecydować się na montaż ogrodowych słupków, które oświetlą zarówno podjazd, jak i ścieżkę do domu. Jako alternatywę dla nich inwestorzy stosują niekiedy lampy kule, choć te znacznie lepiej sprawdzają się do oświetlenia ścieżek na posesji niż podjazdu.

Oświetlenie zamontowane nad strefą wejścia doskonale doświetli przestrzeń wokół drzwi. Dzięki temu użytkownicy z łatwością trafią kluczem do zamka po zapadnięciu zmroku. Z drugiej strony jest też sposobem na podniesienie bezpieczeństwa mieszkańców. Zamontowane nad drzwiami oświetlenie pozwoli zidentyfikować osobę stojącą na zewnątrz.

Kolejna kwestia to oświetlenie numeru posesji oraz elewacji budynku. Pierwsze daje możliwość zlokalizowania nieruchomości przez osoby, które podróżują po zmroku, drugie podnosi atrakcyjność posesji oraz samego domu. Szeroki wybór kinkietów zewnętrznych przeznaczonych do montażu na elewacji budynku daje tu duże możliwości aranżacyjne.

Strefa wypoczynku

Rodzaj oświetlenia montowanego na tarasie albo w wyznaczonej do wypoczynku przydomowej strefie powinien zostać dostosowany do stylistyki domu oraz ogrodu. W takiej przestrzeni doskonale sprawdzają się zarówno ogrodowe latarenki, montowane na budynku kinkiety, świecące girlandy, jak i lampy kule. Wybór odpowiednich opraw zależy od indywidualnych upodobań inwestora. Nie należy przy nim jednak zapominać, że oświetlenie strefy wypoczynkowej z jednej strony powinno być dostatecznie jasne, abyśmy mogli w nim wygodnie funkcjonować, z drugiej wystarczająco stonowane, by stworzyć klimatyczny nastrój. Nie może razić użytkowników, dlatego dobrze, jeśli źródło światła zostanie osłonięte mlecznym szkłem albo odpowiednio skierowane. Z kolei światło o barwie ciepłej będzie sprzyjać relaksowi i pozwoli się odprężyć.

Bezpieczeństwo na posesji

Oświetlenie ciemnych zakamarków na terenie posesji jest bardzo istotne z dwóch różnych powodów. Po pierwsze ogranicza ryzyko potknięcia się i umożliwia bezpieczne poruszanie się po posesji po zmroku, co jest szczególnie ważne, jeśli z przestrzeni korzystają małe dzieci i osoby starsze. Po drugie zamontowane w newralgicznych strefach posesji będzie odstraszać ewentualnych włamywaczy oraz intruzów przed wtargnięciem na jej teren.

Poza wymienionym wyżej oświetleniem można zdecydować się również na atrakcyjne podświetlenie roślinności. Na taką iluminację decyduje się jednak znacznie mniej użytkowników, niż na oświetlenie, które ma znaczenie praktyczne.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://azzardo.com.pl.

Podziel się ze znajomymi

Pozostaw odpowiedź