Grzałki elektryczne do grzejników łazienkowych – co warto wiedzieć na ich temat?

0
Zasadniczo instalacja c.o. miała być tworem idealnym. Możliwość zasilenia całości układu grzewczego ciepłą wodą jest wygodnym rozwiązaniem, umożliwiającym rozprowadzenie ciepła po całym domu. A jeśli do układu wprowadzimy jeszcze zbiornik wyrównawczy i piec z podajnikiem, uzyskujemy instalację w pełni zautomatyzowaną i funkcjonalną. Niestety wzrost cen opału i pojawienie się nowych, skądinąd słusznych ekologicznych tendencji, wymusiło na posiadaczach układów c.o. ich okresowe wyłączanie. Odtąd w okresie letnim nie ograniczano się wyłącznie do zamykania obwodu grzewczego, ale też do wyłączania instalacji c.w.u i w konsekwencji – ogrzewania wody grzałkami elektrycznymi.

Grzałka jako alternatywa kotła

O ile sam zamysł instalacji grzałki w grzejniku jest skądinąd dobry o tyle jego wykonanie nie zawsze jest możliwe. Grzałkę należy montować wyłącznie w łazienkowych grzejnikach drabinkowych, których wysokość wynosi co najmniej 50 cm (taka jest zwykle długość grzałki). Co więcej, zaleca się by montować ją pionowo, co jest naturalnym wynikiem procesu krążenia ciepłej wody w układzie. Element sterujący grzałki zawsze powinien być zamontowany od dołu, by ułatwić regulację temperatury. Jeśli istnieje taka możliwość, powinno się go montować w króćcu powrotnym. Czasem jednak producenci grzejników “idą nam na rękę” informując o tym, czy można dany grzejnik wyposażyć w grzałkę.

Jaką moc powinna mieć grzałka? Przede wszystkim niższą, niż moc grzejnika ogrzewającego wodę do tej samej temperatury. Standardowo na rynku występują produkty o mocy 300, 600, 900 i 1200 W. Grzałka ma też swój zakres temperatury, co także warto uwzględnić przy jej doborze.

Grzałka – dlaczego warto ją wybrać?

Nie wszystkie akcesoria do grzejników warto w konkretnym układzie montować, ale grzałki należą do tej grupy produktów, na które – o ile istnieje taka możliwość – warto się zdecydować. Dlaczego?

1. Wygoda – elektryczne instalacje grzejne można włączyć w każdej chwili. Rozpalanie kotła również nie jest konieczne a co za tym idzie, wiąże się to z oszczędnością czasu. Grzałka wyłącza się po osiągnięciu przez wodę konkretnej wartości temperatury.

2. Oszczędność energii – każdy producent grzejników łazienkowych podaje w karcie technicznej produktu, moc danego wyrobu. Po zsumowaniu ich uzyskujemy wartości na poziomie 15 – 25 kW dla dużego domu. Zasilenie jednego grzejnika to maksymalnie 1.2 kW. Widać różnicę?

3. Pojemność cieplna wody – ciecze mają wysoką pojemność cieplną, co niejako wynika z ich struktury. W przypadku wody oznacza to, że będzie ona oddawać ciepło dość długo a na pewno dłużej, niż np. termowentylator.

4. Sprawność – grzałka elektryczna ma o wiele większą sprawność, niż np. kocioł z podajnikiem. Po pierwsze wynika to z jej konstrukcji a po drugie – z konieczności zasilenia całego układu grzewczego przez piec.

Podsumowując, grzałki do grzejników to oszczędność energii, wygoda i gwarancja szybkiego podgrzania temperatury w łazience do wymaganych 24 stopni Celsjusza. Ciekawą ofertę grzałek grzejnikowych, grzejników a także akcesoriów do nich, ma firma Radox Radiators. Można ją znaleźć na stronie radoxradiators.pl.

Podziel się ze znajomymi

Pozostaw odpowiedź