Że marmur jest piękny i potrafi wnieść sporo do naszego otoczenia, to chyba wszyscy wiemy. Ale nie każdy zdaje sobie sprawę, że by móc się długo cieszyć owym pięknem, marmur trzeba odpowiednio zabezpieczyć przed działaniem niekorzystnych czynników. Właśnie temu celowi służy impregnacja.
Dlaczego warto impregnować marmur?
Impregnacja i konserwacja marmuru często są bagatelizowane, a to niedobrze. Cenimy przecież ten materiał ze względu na jego niewątpliwe walory estetyczne. Może nam się wydawać, że skoro to kamień, to nic mu nie grozi, ale niestety marmur, jak każdy inny materiał, narażony jest na działanie wielu czynników zewnętrznych, które mogą po pewnym czasie pozbawić go pierwotnego piękna.
Cały problem bierze się stąd, że naturalny kamień charakteryzuje się nasiąkliwością. Zależy ona oczywiście od gęstości kamienia. Niestety dla jasnych kamieni jest ona wysoka, dlatego, mimo pozornie gładkiej i solidnej powierzchni, marmur może wchłaniać różne substancje, na przykład tłuszcz. Właśnie z tego powodu impregnacja, która zapewni mu trwałość i nieblaknący połysk, jest taka istotna.
Jakimi środkami impregnować marmur?
Aby zabezpieczyć marmur przed działaniem niepożądanych czynników, należy stosować odpowiednie środki. Takie impregnaty, jakie możemy obejrzeć na www.artigiano.pl/17-impregnaty, to specjalne płynne środki chemiczne, które zabezpieczają kamień przed powstawaniem na jego powierzchni przebarwień i plam.
Dostępne na rynku impregnaty, które można zastosować do marmuru, są dość zróżnicowane. Możemy więc zastosować preparat bezbarwny, jeżeli nie chcemy, aby impregnacja w jakikolwiek sposób wpłynęła na naturalny kolor marmuru. Jeśli jednak marzy nam się wzmocnienie koloru lub nabłyszczenie, wówczas do naszej dyspozycji są intensyfikatory i impregnaty dające efekt „mokrego kamienia”.
Ważne jest – i nie należy o tym nigdy zapominać – żeby stosować środki przeznaczone ściśle do marmuru. Na rynku znajdziemy wprawdzie również impregnaty uniwersalne, docelowo przeznaczone do wszystkich typów kamieniu, w praktyce jednak średnio się to sprawdza. Poszczególne kamienie różnią się przecież strukturą, a dobrze dobrany impregnat powinien z nią właściwie współgrać.
Dlatego lepiej nie szukać dróg na skróty i do marmuru używać środków, które właśnie z myślą o tym typie kamienia zostały stworzone. Takie impregnaty wnikną głęboko w jego pory i w ten sposób zmniejszą jego chłonność, ale jednocześnie pozwolą mu na swobodną wymianę powietrza. To zabezpieczy marmur przed wchłanianiem wilgoci i zabrudzeń, będzie więc bezpieczny od zacieków i pleśni.
Kiedy poddać marmur impregnacji?
Marmurowe płytki wraz z fugami najlepiej zaimpregnować dwa razy – przed i po ułożeniu. Impregnacja przed fugowaniem pozwoli łatwiej zmyć zaprawę fugową po spoinowaniu. Spodu płytki nie należy impregnować. Jeżeli kładziemy płytki w miejscu, gdzie ruch jest szczególnie natężony albo marmur będzie narażony na zabrudzenia i wilgoć, należy powtórzyć tę operację po upływie kilku godzin.
Na tym jednak nie koniec. Jeśli naprawdę zależy nam na odpowiedniej pielęgnacji marmuru, to impregnację trzeba będzie przynajmniej raz w roku powtarzać. Oczywiście za każdym razem powierzchnię marmuru trzeba najpierw dokładnie oczyścić i osuszyć, inaczej zabieg będzie się mijał z celem.