Jak prawidłowo wysiewać kwiaty?

0

Nasiona kwiatów cieszą się dużą popularnością, mimo iż możemy kupić gotowe rośliny do posadzenia lub takie w doniczkach. Dzięki nasionom możemy jednak zaoszczędzić pieniądze. Ma to sens zwłaszcza wtedy, gdy wysiewamy dużo nasion, a kwiaty chcemy później sprzedać. Wiele osób korzysta jednak z nasion dlatego, że hodując rośliny od samego początku ma się większą satysfakcję kiedy zakwitną. Dbałość o rośliny wymaga odpowiedniej troski już od samego początku. Musimy zapewnić im odpowiednią wilgoć i dostęp do światła. Dbając o kwiaty uczymy się jednak cierpliwości, a to bardzo przydatna w życiu cecha.

Gdzie kupić nasiona?

Mało osób nie lubi kwiatów. Oprócz tego, że ozdabiają one nasze domy i przydomowe ogródki, wiele z nich znajduje zastosowanie w medycynie ludowej i kosmetyce. Popularne w ziołolecznictwie są chociażby rumianek czy nagietek. Oprócz walorów dekoracyjnych i leczniczych, kwiaty są również świetnym pomysłem na prezent. Dlatego też większość osób chce je mieć. Coraz więcej osób decyduje się na zakup nasion. Jeżeli jednak zdecydujemy się na takie rozwiązanie, powinniśmy dobrze wybrać miejsce zakupu. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się być hurtownia z cebulkami kwiatów oraz nasionami. Kupując nasiona na bazarze niestety ryzykujemy, że ktoś nas oszuka. Hurtownia daje większą gwarancję tego, że otrzymamy pożądany przez nas rodzaj nasion. Jeżeli zamawiamy duże ilości, możemy również sporo zaoszczędzić kupując nasiona w hurtowni, a nie na bazarze czy w sklepie.

Wskazówki dla początkujących ogrodników

Mało kto, od samego początku zdaje sobie sprawę z tego, jak prawidłowo wysiewać nasiona. Jeżeli tego nie wiemy, nie należy się zniechęcać, gdyż nikt nie urodził się geniuszem. Wskazówką dla nas mogą być instrukcje na opakowaniach poszczególnych rodzajów nasion. Zazwyczaj zawierają one podstawowe informacje o wymaganiach danej rośliny, takich jak rodzaj gleby czy odległość jaką trzeba zachować pomiędzy jednym nasionkiem a drugim. Istotny jest również miesiąc, w jakim należy wysiewać nasiona kwiatów. Zbyt wczesny wysiew może sprawić, że warunki atmosferyczne będą dla naszych nasion bardzo surowe. Nawet jeśli roślina wykiełkuje, mogą zabić ją przygruntowe przymrozki. Zbyt późny wysiew nie wydaje się już nieść za sobą tak drastycznych skutków dla naszych kwiatów. Nie liczmy jednak na to, że rośliny zakwitną wówczas w czasie wskazanym na opakowaniu.

Kiedy wysiewać kwiaty?

Bardzo istotną kwestią dla początkującego ogrodnika jest pora wysiewu. Zazwyczaj wiemy, kiedy powinniśmy wysiać dany gatunek rośliny, ale jeżeli nie mamy pewności, przeczytajmy wskazówki na opakowaniach. Niektóre gatunki nasion kwiatów można wysiewać wprost do gruntu, a inne potrzebują być najpierw wysiane do inspektu. Za inspekt może posłużyć nam niewielkich rozmiarów pudełko z ziemią. Nasiona wysiane do inspektu potrzebują późniejszego przesadzenia. Hurtownia z nasionami to miejsce, w którym możemy zakupić zarówno nasiona, jakie wysiewamy wprost do gruntu jak i takie, wysiewane do inspektu. Dla wielu osób wygodniejszy jest zakup nasion kwiatów, które można wysiać od razu do gruntu. Zazwyczaj wysiew odbywa się wczesną wiosną. Najpopularniejsze miesiące odpowiednie do wysiewu większości nasion to kwiecień i maj. Wiosenne ciepło i słońce sprawią, że nasze rośliny szybko wykiełkują.

Dlaczego głębokość jest taka ważna?

Kolejną istotną sprawą, o której powinniśmy pamiętać, jeżeli chcemy cieszyć się pięknem kwiatów jest to, aby wysiewając nasiona do gruntu lub inspektu zachować odpowiednią głębokość. Jest to rzecz, o której zapomina wielu ogrodników, przez co kwiaty nie rosną prawidłowo. Nasiona kwiatów nie mogą znajdować się ani zbyt głęboko ani zbyt płytko pod ziemią. Jeżeli znajdą się zbyt płytko, mogą zostać wydziobane przez ptaki. Zbyt duża głębokość utrudni im dostęp do światła, który jest warunkiem koniecznym aby ziarenko wykiełkowało. Każda hurtownia z nasionami kwiatów umieszcza na opakowaniach swoich produktów informacje o tym, jakiej głębokości wymagają poszczególne rodzaje nasion. Jeśli zastosujemy się do wskazówek, z pewnością będziemy mogli cieszyć się zdrowo kwitnącą rośliną.

Podziel się ze znajomymi

Pozostaw odpowiedź