Aby zapewnić sobie komfort w mieszkaniu i utrzymać niskie koszty eksploatacyjne potrzebne jest nam rozsądne rozmieszczenie instalacji i zastosowanie odpowiednich regulatorów.
Zaczynając od współczesnych instalacji c.o. to układy niskotemperaturowe. Działają one prawidłowo i bardzo efektywnie jeśli dobrze dobrane są założone parametry. Niezwykle istotne jest to szczególnie w przypadku instalacji układów z zasobnikami buforowymi,, wspomaganych kolektorami słonecznymi czy pompami ciepła oraz ogrzewania płaszczyznowego.
Podobnie jest w przypadku systemów płaszczyznowych grzewczo-chłodząco z odbiornikami, które posiadają podwójną funkcję dostarczania ciepła i chłodu. Tu niezwykle ważne jest zrównoważenie, które można uzyskać poprzez wyeliminowanie zwiększonego przepływu. Pozwala to uniknąć wysokich kosztów np na pompowania aż o 1/4.
Z kolei instalacje c.w.u. z cyrkulacją potrzebują zmiennych przepływów w przewodzie cyrkulacji a także niezmiennej temperatury wody w poszczególnym punkcie poboru bez względu na odległości od zasobnika i krótkiego zużycia ciepłej wody.
Umiejętne zrównoważenie wspomnianej instalacji daje możliwość redukcji ilości wody cyrkulacyjnej w trakcie trwania całego czasu pracy systemu. Większa ilość akcesoriów umożliwia przegrzewanie. Jeśli chodzi o zmodernizowane instalacje one również wymagają zmian. Szczególnie te zasilane węzłami lub kotłami wymagają takiego zrównoważenia począwszy od projektu po wykonywanie instalacji. Jeśli chodzi o sam projekt to jest on bardziej dopracowany bo wspomagany jest automatycznie programami doboru, gorzej w przypadku wykonania instalacji. Tu często występują przeoczenia lub niestaranność w przeprowadzeniach. Zdając się jedynie na sam projekt nie sprawdzając faktycznego stanu i montażu armatury możemy spotkać się z przykrą niespodzianką w postaci złej pracy instalacji co idzie w parze z wyższym kosztem eksploatacji.
Koszty inwestycji w odpowiednie zrównoważenie hydrauliczne mogą się wydawać wysokie ale jeśli zastanowimy się nad tym dłużej okaże się, że efekty synergii jakie dają dobrze zrównoważone i sterowane zawory oraz regulatory są dobrą inwestycją dla utrzymania w miarę rozsądnych kosztów eksploatacji.
Coraz częściej stawiamy na precyzyjne sterowanie temperaturą w pomieszczeniach bo zaczyna się to nam bardziej opłacać. Ponadto budynki są coraz lepiej docieplane, spełniając coraz lepsze warunki izolacyjne pomieszczeń co ułatwia nam uzyskanie zrównoważonej hydraulicznie instalacji.
Aby wykorzystać jak najlepiej zalety zaworów równoważących należy pamiętać aby tworzyć w instalacji moduły, które mogą być niezależnie równoważone. Najlepszym jak do tej pory rozwiązaniem jest aby każdy odbiornik końcowy, pion i odgałęzienie a także przewód główny był wyposażony w zawory równoważące.
Duża zaletą takich rozwiązań jest łatwość w sterowaniu i regulowaniu jak i możliwe szybkie sprecyzowanie ewentualnych usterek.
Na oszczędną eksploatację mają na pewno też wpływ w dużej mierze urządzenia, które dostosowują pracę instalacji do zmiennych strat i zysków ciepła w pomieszczeniach.
Do strefy zapomnienia przechodzą już regulatory typu załącz i wyłącz, a coraz częstszym standardem stają się rozwiązania programowalne z wieloma funkcjami.