Materac do spania – jak go wybrać?

0
Materac do spania jest bardzo ważnym elementem wyposażenia każdej sypialni, ponieważ spędzamy w niej około 8 godzin na dobę. Czas przeznaczony na sen jest niezwykle ważny, bo jest to czas regeneracji naszego organizmu, właściwego odpoczynku, a także łagodzenia różnych dolegliwości, które nam doskwierają. Stąd tak ważny jest wybór prawidłowego materaca do spania.

Materac do spania miękki czy twardy – który jest najlepszy?

Odpowiednio dobrany materac do spania jest gwarancją zdrowego oraz relaksującego snu. Prawidłowo dobrany, dopasowuje się do kształtu naszego ciała, dzięki czemu gwarantuje właściwe ułożenie kręgosłupa. Dlatego tak ważną kwestią jest dobranie jego prawidłowej twardości.
Jeśli chodzi o materace zbyt miękkie to istnieje ryzyko, i to duże, że nasze mięśnie, zamiast wypoczywać będą stale spinać się w celu znalezienia najkorzystniejszego ułożenia, bo kręgosłup w tym przypadku im nie pomaże, przez to, że będzie leżał w zapadnięty miękkim materacu. Taka sytuacja po dłuższym czasie z pewnością stanie się przyczyną bólu pleców oraz kurczy mięśni.

Jeśli chodzi o materac zbyt twardy to może on spowodować brak swobodnego krążenia krwi w miejscach nacisku, a to z kolei będzie wymuszało ciągłą zmianę ułożenia naszego ciała w trakcie snu. Nie mamy więc zbyt dużych szans na wyspanie się.

Jak zatem wybrać prawidłowo materac pod względem jego trwałości? Otóż można wykonać prosty test dłonią.
1. Kładziemy się na wybranym materacu na plecach i wsuwamy dłoń pod plecy, na wysokości części lędźwiowej.
2. Jeśli nasza ręka wsuwa się bez trudu to ten materac jest dla nas zbyt twardy.
3. Jeśli nasza ręka wsuwa się z większymi problemami to ten materac jest dla nas zbyt miękki.
4. Ręka powinna napotkać lekki opór, wówczas wybrany materac będzie dla nas idealny.

Twardość materaca do spania – preferencje indywidualne

Twardość materaca do spania jest tak naprawdę odczuciem indywidualnym, w dużym stopniu uzależnionym od wagi. Dla osób ważących 50-60 kg materac średnio twardy będzie postrzegany jako twardy, a dla osób o wadze 100 kg materac ten będzie miękki. Z tego to powodu osoby ważące więcej powinien decydować się na wybór materacy twardszych niż osoby szczuplejsze.
Generalnie wskazuje się materace o twardości:
• H 2 – dla osób o wadze do 80 kg,
• H 3 – dla osób o wadze powyżej 80 kg.

Materac do spania dla jedne czy dwóch osób?

Bardzo ważną kwestią jest też to, ile osób będzie spało na danym materacu. Warto pamiętać, że jeden szeroki materac zawsze będzie bardziej miękki od dwóch mniejszych, nawet o tej samej konstrukcji. Tak samo jest też z twardością – jeden duży na pewno będzie miał mniejszą twardość od dwóch małych.

Jeśli na materacu będą spały dwie osoby o różnej wadze, to musimy wybrać taki model, który będzie posiadał dwa stopnie twardości – miękki i twardy. Dobrym rozwiązaniem może też być wybór dwóch różnych materacy do jednego szerokiego łóżka. W ten sposób wyeliminujemy też oddziaływanie ruchów podczas snu jednej osoby na drugą. W tym przypadku sprawdzą się materace lateksowe.

Artykuł powstał we współpracy z https://expertsnu.pl/s/85/materace-mk-foam-kolo

Podziel się ze znajomymi

Pozostaw odpowiedź