Mieszkanie w stylu vintage – jakich mebli i dodatków nie powinno zabraknąć?

0

Styl vintage, czyli czerpanie wzorców ze starych trendów i motywów w ubiorze i aranżacji wnętrz, jest w ostatnim czasie bardzo modny. Dzięki niemu dekoracja naszego mieszkania może być niepowtarzalna. Jakich mebli i dodatków absolutnie nie może zabraknąć w takim mieszkaniu?

Czym jest styl vintage?

Najprościej rzecz ujmując można zdefiniować styl vintage jako połączenie nowoczesności i staroświeckości. Jest oryginalny, ciekawy, można w nim odkryć wiele interesujących motywów. Jest to styl dla osób niekonwencjonalnych, które lubią iść pod prąd także i wtedy, gdy urządzają swoje mieszkanie.

Samo słowo vintage wywodzi się z języka angielskiego i oznacza szlachetne wino z dobrego rocznika. Ubrania vintage mogą być postrzegane jako przestarzałe, prezentujące dawno przebrzmiałe trendy modowe. Z kolei w przypadku aranżacji wnętrz styl vintage stał się synonimem dobrego smaku i oryginalności. Starocie zaczęto łączyć z nowymi trendami w świecie designu i w ten sposób styl ten na stałe zagościł w naszych domach i mieszkaniach, zwłaszcza u osób, które cenią sobie swobodę twórczą aranżacji wnętrz.

Jak urządzić mieszkanie w stylu vintage?

Decydując się na wdrożenie w swoim mieszkaniu stylu vintage należy wybrać do jego wyposażenia stare, ale stylowe meble, które na przykład połączymy z nowoczesną aranżacją ścian. Esencją stylu vintage jest łączenie starego z nowym i eklektyzm. Brakuje tu sztywnych reguł, do których powinniśmy się stosować.

Można więc na przykład wziąć starą komodę z drewna, albo stary, drewniany stół, dodatkowo postarzony przy użyciu odpowiednich ku temu metod stolarskich i połączyć go z elementami nowoczesnymi, na przykład graficznymi tapetami. Z drugiej strony, proste, nowoczesne meble na wysoki połysk, bez uchwytów i klamek mogą zostać połączone ze staroświeckimi bibelotami i wzorzystymi tapetami z poprzedniej epoki. Oszczędność i surowość to całkowite przeciwieństwa stylu vintage.

Bynajmniej nie trzeba od razu wprowadzać do swojego domu meble ze strychu i meblościanki po dziadkach, ale babcine dodatki mogą całkowicie zmienić nowoczesne wnętrze. Wystarczy dodać stylowy abażur do lampy, zasłony i firanki w oknach, czy kapy z frędzlami, aby nasze mieszkanie nabrało zupełnie innego, oryginalnego charakteru. Trzeba mieć przy tym na tyle wyczucia, aby nie uczynić ze swojego mieszkania graciarni.

W mieszkaniu w stylu vintage nie powinno zabraknąć dodatków „hand made”, czyli ręcznie robionych. Mogą to byś ręcznie malowane skrzynie i skrzyneczki na biżuterię, tapicerowane w kwiaty krzesła, czy też porcelanowe i drewniane figurki. Jednym z elementów vintage są kanapy i szezlongi na wygiętych fantazyjnie nóżkach. Nie ważne, czy sięgamy po meble i dodatki sprzed 100 lat, czy z lat 80-tych i 90-tych poprzedniego stulecia, zestawiając je z ultranowoczesnymi lustrami i bielą ścian. Takie zabiegi prowadzą do osiągnięcia pożądanego efektu vintage w naszym domu czy mieszkaniu.

Martyna Karwat
Artykuł został przygotowany przy przeglądaniu: www.decobazaar.com/vintage-dom.html

Podziel się ze znajomymi

Pozostaw odpowiedź