Nowoczesne okno? Czyli jakie?

0

Decydując się na zakup okien do swojego domu stajesz przed dylematem, na jakie się zdecydować? Wizualnie wiesz, czego potrzebujesz, ale przerażają cię techniczne dane, którymi operują sprzedawcy, robiąc ci mętlik w głowie. A od parametrów zależy cena.

Producenci okien prześcigają się w stosowaniu coraz lepszych technologii produkcji. Rozwiązania stosowane przez nich są coraz bardziej zaawansowane. Ciągle poprawia się funkcjonalność okien. Wszystko po to, aby klient był zadowolony z zakupu okna, spełniającego jego wszystkie oczekiwania. Okna powinny być również trwałe i funkcjonalne. Dziś zmierzą się w stronę coraz lepszych parametrów izolacyjności termicznej i akustycznej. Przechodzimy rewolucję w produkcji okien.

Przede wszystkim ciepło

Dlaczego kaloryfery zakłada się standardowo w okolicy okna? Najlepiej pod oknem? Ponieważ niegdyś okno i jego okolice były najbardziej narażone na utraty ciepła, tamtędy mieszkanie najbardziej się wychładza. Wielu z nas pamięta czasy, gdy na parapetach układano koce lub poduszki, by zminimalizować utraty ciepła. Dziś wybierając okno jesteś pewny, że nawet niższe parametry zapewniając stosunkowo dobry komfort cieplny. Producenci zaś ciągle pracują nad zwiększeniem komfortu cieplnego. Co go podnosi? Wielokomorowe profile, okucia i szyby zespolone. Dzięki nim w domu nie czuć podmuchów wiatru szalejącego zimą na zewnątrz, a w mieszkaniu jest ciepło i przytulnie.  W ślad za tym idzie mniejsze zużycie paliwa potrzebnego na ogrzanie domu. W oknach energooszczędnych szukaj systemu trzyszybowego przeszklenia, dobrego gazu wypełniającego przestrzenie międzyszybowe. Nowoczesne okno energooszczędne w zimie ma temperaturę szyby wynoszącą 17,7 stopnia Celsjusza. Ta wartość może ci uświadomić, jak bardzo technologia okien energooszczędnych poszła do przodu.

Duże przeszklenia

Marząc o domu pełnym światła, z dużymi oknami, nie musisz już skazywać się na standardowe rozmiary okien. Dziś możesz dopasować okna do swoich potrzeb, oczekiwań, bez naruszania oryginalnego projektu fasady domu. Duże przeszklenia w salonach i jadalniach są modne, ale też okazałe, podkreślające urodę bryły budynku. Doświetlają wnętrze i powiększają przestrzeń. Dzięki nowoczesnej technologii nie trzeba już ograniczać ich wielkości ze względu na ucieczkę ciepła z domu. Zastosowanie tego rozwiązania staje się korzystne, a sztywne, solidne profile utrzymują ciężkie, trzyszybowe okna bez uszczerbku dla bezpieczeństwa czy funkcjonalności okna. Okna w dużym rozmiarze nadają się więc do zastosowania w budownictwie pasywnym i energooszczędnym. Stosuje się już bez przeszkód narożniki całoszklane, co pozwala na przeszklenie sąsiadujących ze sobą ścian.

Poprawa bezpieczeństwa okna

Po pierwsze stabilne konstrukcje, oparte na solidnych profilach. Po drugie, okucia, które uniemożliwiają wyważenie okna czy odporne na uszkodzenia mechaniczne, takie jak mocne uderzenia, szyby chronią dom przed włamywaczami. Okazuje się, że możesz mieć duże okno, które nie tylko nie będzie generować strat ciepła, ale też będzie oknem bezpiecznym i odpornym na włamanie. Technologia idzie dalej, okna integruje się z systemami alarmowymi, zabezpiecza zewnętrznymi roletami. Okna wyposażone są w klamki zamykane na kluczyk, wstawia się szyby antywłamaniowe. Rozwiązanie jest szczególnie polecane do okien parterowych i balkonowych.

 

 

Okno nowoczesne daleko odeszło od tradycyjnego okna. Okna drewniane również są dziś dużo lepszej jakości, niż choćby 30 lat temu. Nasze okna oddychają, nie parują. Fakt, że zimą trudno dziś znaleźć malowane mrozem obrazy, które pojawiły się na szybach ze względu na różnicę temperatur wewnątrz domu i na zewnątrz, a para zamarzająca na szybach tworzy niepowtarzalne obrazy kwiatów i innych wzorów. Z drugiej strony, mamy dziś okna, które są ciepłe, łatwe do utrzymania w czystości, trwałe i funkcjonalne, bez względu na materiał z jakiego są wykonane.

Autor artykułu:
Artykuł przygotowała fabryka okien FUTUR w Szczecinie. Futur oferuje okna i drzwi drewniane i z PCV
Podziel się ze znajomymi

Pozostaw odpowiedź