Jaki obraz wybrać do domu? Jaki obraz do salonu, sypialni, gabinetu?

0

Obrazy na ścianach są doskonałym dopełnieniem wnętrza, stanowią również o guście gospodarza. Inny obraz wybierzemy jednak do salonu, inny do sypialni czy gabinetu. Przeczytaj jaka tematyka obrazu sprawdzi się najlepiej w danym pomieszczeniu i jak dopełnić całość sztuką.

Dlaczego warto ozdobić wnętrze obrazem?

Dzieło sztuki jakim jest obraz jak nic innego podkreśla charakter wnętrza, dlatego zanim wybierzemy konkretny motyw warto zastanowić się nad jego przekazem. W serwisach internetowych jest sporo obrazów, które łatwo dopasować do stylu pomieszczenia, wystarczy zajrzeć na sprzedajemy.pl/antyki-sztuka-kolekcje/malarstwo, by skusić się na malarstwo współczesne, klasyczne czy abstrakcyjne. Samo wybranie obrazu powinno być jednak uzależnione od nie tylko od gustu gospodarza, ale odzwierciedlać też jego nastrój (bądź na niego wpływać) i doskonale komponować się z resztą wystroju.

Jaki obraz wybrać do salonu?

Najpierw należałoby chyba spytać, w jakim klimacie utrzymane jest wnętrze. Warto tu od razu wyjaśnić, że do hiper nowoczesnego salonu nie będzie pasowała scena batalistyczna czy rodzajowe malarstwo holenderskie. Na takie motywy można sobie pozwolić kiedy mamy pomieszczenie urządzone klasycznie czyli drewniane meble, skórzane lub bogato tapicerowane tapczany, sofy i fotele. Natomiast do wnętrz minimalistycznych najlepiej będzie pasował pejzaż marynistyczny, który dodatkowo podkreśli prostotę wystroju i jego klimat. Minimalistyczne wnętrza mogą doskonale ożywić duże dzieła lub dyptyki czy tryptyki – tematycznie powiązane ze sobą serie obrazów. Jeśli zdecydujemy się na małe obrazy, niekoniecznie muszą one być powiązane ze sobą tematycznie. Warto tu jednak zdecydować się na jeden rodzaj malarstwa – olejne, akwarelowe lub akrylowe.

Obraz w sypialni – który motyw wybrać?

Sypialnia pełni głównie funkcje relaksu i jest miejscem odpoczynku. Stąd i wybór obrazów powinien być dostosowany do tego miejsca. To właśnie w sypialniach doskonale sprawdzają się abstrakcje w delikatnej, pastelowej kolorystyce, kwiaty malowane akwarelą czy łagodne prowansalskie pejzaże. Ważne, by wybrane przez nas dzieło było dopasowane kolorystycznie do wnętrza i harmonizowało ze znajdującymi się tam meblami. W przypadku kiedy mamy bardzo jasną sypialnię możemy postawić na kontrastowy obraz – feeria barw ożywi pomieszczenie i sprawi, że całość nie będzie prezentowała się nijako. Obecnie bardzo modne są obrazy monochromatyczne czyli utrzymane w jednej kolorystyce – bieli i czerni lub innych barw.

Jak ożywić gabinet poprzez dzieło sztuki?

Najbardziej oczywistym rozwiązaniem byłby tu wybór obrazu powiązanego z branżą, w której pracujemy. Dzieło sztuki w gabinecie może oddawać charakter naszej pracy – na przykład w gabinecie prawnika świetnie sprawdzi się mitologiczna postać Temidy lub martwa natura z wagą. Niekoniecznie jednak musimy dopasowywać motyw obrazu do konkretnej branży. Zawsze dobrze sprawdzą się kwiaty, pejzaże, a nawet portrety. Jeśli zależy nam, by pokazać swoje nieszablonowe podejście, także do klienta, warto zainteresować się sztuką surrealistyczną. Nierzeczywiste sceny, które malują się tylko w ludzkiej wyobraźni na pewno sprawią, że będziemy postrzegani jako osoby o szerokich horyzontach i otwartym umyśle. Może warto czasem zaskoczyć petenta i pokazać mu coś zgoła innego od tego, co spodziewa się tam zobaczyć?

Podziel się ze znajomymi

Pozostaw odpowiedź