Obecnie istnieje bardzo wiele firm budowlanych, które oferują swoje usługi, a mimo to często zdarza się tak, że na przybycie fachowców musimy czekać nawet kilka miesięcy. Jak więc widać wciąż mamy do czynienia ze sporym niedoborem tego typu siły roboczej, a co za tym idzie fachowiec myślący o założeniu własnej firmy budowlanej ma do tego wspaniałe warunki. Szczególnie firmy zajmujące się wykańczaniem budynków z zewnątrz mają pole do popisu.
Od czego zacząć?
W pierwszej kolejności musimy oczywiście zarejestrować naszą działalność w odpowiednim urzędzie miasta lub gminy. Zanim się jednak tam udamy warto, chociażby korzystając z Internetu, zapoznać się z listą kodów, którymi oznaczone są konkretne rodzaje usług. Podczas rejestrowania firmy musimy bowiem podać kody tych usług, które zamierzamy wykonywać w ramach naszej działalności.
Po wizycie w urzędzie miasta, czy też gminy, należy również poinformować o założeniu firmy dwie inne instytucje, a mianowicie Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz urząd skarbowy. Często podczas takich wizyt trzeba uzbroić się w cierpliwość, ale warto załatwić to możliwie jak najszybciej i zwyczajnie mieć to z głowy.
Po spełnieniu wszystkich formalności, kolejnym krokiem jest znalezienie dobrych i wykwalifikowanych pracowników. Wybierając, dobrze jest kierować się przede wszystkim doświadczeniem takiej osoby, na przykład przy wykonywaniu elewacji budynków. Wówczas zaoszczędzimy czas na przeszkalanie takiego pracownika. Nie znaczy to jednak, że powinniśmy rezygnować z ludzi młodych choćby po technikum budowlanym. Zwykle bardzo szybko się uczą, a przy tym pracują bardzo sprawnie.
Rusztowanie, które może być problemem
Następną rzeczą o którą powinniśmy się zatroszczyć jest zakup dobrej jakości sprzętu, z pomocą którego będziemy mogli wykonywać zlecenia. Jeżeli nasza firma będzie się zajmował przede wszystkim wykańczaniem budynków na zewnątrz, sprawą podstawową są rusztowania elewacyjne. Wiele osób, które dopiero zaczynają pracę w tym zawodzie bagatelizuje to myśląc, że każde rusztowanie elewacyjne jest w gruncie rzeczy takie samo. Okazuje się jednak, że różnice mogą być spore.
Pierwsza myśl jaka rodzi się w tym przypadku w umysłach młodych biznesmenów to zakup jakiegoś używanego rusztowania elewacyjnego, po niższej cenie. I właściwie wydaje się to racjonalne rozumowanie, jednak pod uwagę należy również wziąć zużycie takiego sprzętu. Jeśli znajdziemy gdzieś ogłoszenie, w którym osoba twierdzi, że dane rusztowania elewacyjne nie mają śladów użytkowania, powinniśmy sprawdzić taką ofertę wyjątkowo skrupulatnie, bo możemy się zawieść. Mało opłacalne bywa także kupowanie takiego sprzętu z odległej części kraju, gdyż koszty transportu mogą przewyższyć nasze przewidywania.
Dzisiaj coraz więcej firm w Polsce zajmuje się produkcją wszelkiego typu rusztowań elewacyjnych, w związku z czym ich ceny są niższe, a przez to kupowanie nowego sprzętu staje się opłacalne. Porównując ceny tych używanych i nowych, może się okazać, że różnica w cenach jest naprawdę minimalna. Co więcej, nabywając nowe rusztowania elewacyjne wprost od producenta mamy pewność, iż posiadają one wszystkie niezbędne certyfikaty. A to jest również gwarancja bezpieczeństwa dla nas i naszych pracowników. Zanim więc podejmiemy decyzję przemyślmy tą sprawę bardzo skrupulatnie.
Opracowanie we współpracy z dostawcą rusztowań Stern Service, zajmującym się skupem i sprzedażą rusztowań elewacyjnych oraz jezdnych.