Salon to miejsce, w którym spędzamy najwięcej czasu w ciągu dnia. Pomieszczenie to służy wielu czynnościom, jak chociażby przyjmowanie gości, opłacanie rachunków czy po prostu wypoczynek przed telewizorem. Do wszystkich tych rzeczy potrzeba odpowiedniego oświetlenia. Jego barwa, natężenie i temperatura ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie i powinna być dobrana bezpośrednio pod zapotrzebowanie. W poniższym wpisie przedstawimy, w jaki sposób dobrać oświetlenie do salonu, a także podpowiemy, jak łatwo stworzyć instalację oświetleniową, która sprosta oczekiwaniom każdego domownika.
Jak dobierać oświetlenie do salonu?
Salon jest zazwyczaj największym pomieszczeniem w całym domu. Często łączy się go z kuchnią, tworząc tym samym ogromną przestrzeń. Do oświetlenia takiej powierzchni nie wystarczy jedna lampa o niezmiennej barwie emisji. Zdecydowanie najlepiej zainwestować w kilka źródeł światła, z których każde będzie używane w odmiennych sytuacjach. Temat samej barwy światła w tym pomieszczeniu jest niezwykle skomplikowany. Prawdę mówiąc, aby zaspokoić wszystkie potrzeby, należy posiadać w salonie lampy o różnych barwach w odmiennych miejscach. Czy to natomiast oznacza, że każda żarówka w lampie powinna mieć inną barwę? Oczywiście, że nie.
Ważne jest jednak podzielenie źródeł światła na trzy grupy: podstawowe, funkcyjne i dekoracyjne. Pierwsza opcja będzie doskonała przy przyjmowaniu gości i powinna posiadać barwę neutralną. Rolą oświetlenia funkcyjnego jest natomiast zapewnienie warunków, adekwatnych do wykonywania różnych czynności, które wymagają precyzji. Ostatnim rodzajem jest oświetlenie dekoracyjne. To ma za zadanie wprowadzać domowników w odprężający nastrój po ciężkim dniu i może być używane chociażby podczas oglądania telewizji.
Jaki rodzaj oświetlenia najczęściej stosuje się w salonie?
Salony, przez wzgląd na swoją wielkość są zazwyczaj kojarzone z żyrandolami. Oczywiście, takie oświetlenie do salonu jest najczęściej spotykane w większości domów, choć nie zawsze w nich występuje. Niektóre osoby wolą skorzystać z innych źródeł światła, jak chociażby oprawy zwieszane i natynkowe bądź szynoprzewody. Wszystko zależy od wysokości sufitu i obecności suchej zabudowy. Żyrandole często występują nad stołami, przy których przyjmowani są goście. Kąt służący do wypoczynku jest zazwyczaj zaopatrzony właśnie we wcześniej wspomniane punktowe oświetlenie funkcyjne. Oprócz tego, do oglądania różnego rodzaju seansów w telewizji, korzysta się z dekoracyjnych źródeł światła. Do takowych należą taśmy LED, dla których miejsce można znaleźć niemal wszędzie.
Jak urządzić oświetlenie w małym salonie?
Niestety, nie zawsze istnieje możliwość rozdysponowania źródeł światła na różne sposoby. Powodem tego może być zbyt mała ilość miejsca bądź brak możliwości wykonania bardziej skomplikowanej instalacji elektrycznej. Wtedy najlepiej wyposażyć się w inteligentne oświetlenie do salonu. Dzięki niemu, domownicy są w stanie na bieżąco zmieniać barwę emitowanego światła z poziomu aplikacji w swoich telefonach. Jest to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy dysponując nawet jedną lampą chcą w pełni korzystać z funkcji nowoczesnego oświetlenia w domu.