Płyta indukcyjna, ceramiczna i gazowa – porównanie zalet i wad

0
Płyty grzejne z roku na rok zdobywają coraz większe grono zadowolonych użytkowników, dlatego też warto dowiedzieć się na które parametry zwrócić uwagę przy ich zakupie. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla tych osób, które w najbliższym czasie planują zakup nowej płyty grzejnej, ale niestety nie mają zielonego pojęcia na które modele warto postawić.

Płyta indukcyjna dla wymagających

W chwili obecnej najbardziej nowoczesnym rozwiązaniem jest oczywiście płyta indukcyjna, w której głównym czynnikiem grzewczym jest elektromagnetyczne pole. Jedyną wadą płyt indukcyjnych jest naprawdę to, że trzeba korzystać z pomocy specjalnych naczyń ze spodem ferromagnetycznym.

Dzięki płytom indukcyjnym od renomowanego producenta można skrócić czas gotowania nawet o 30%. Do największych atutów należy zaliczyć również elegancki design oraz szybkie czyszczenie. Dla większości użytkowników największą zaletą będą jednak walory energooszczędne. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, ale dzięki oryginalnym płytom indukcyjnym można obniżyć zapotrzebowanie na energię elektryczną nawet o 75%.

Płyty ceramiczne od a do z

Ceramika nagrzewa się zdecydowanie wolniej od indukcji i pamiętać należy o tym, że oddziałuje ona na całą płytę. Największą zaletą płyt ceramicznych jest to, że są one bardzo wygodne i proste w obsłudze. Ceramiczna płyta jest płaska i gładka, dlatego też nie ma żadnych większych problemów z jej czyszczeniem.

Przy pielęgnacji pamiętać należy jedynie o wystudzeniu powierzchni grzewczej. Na rynku można znaleźć nie tylko systemy oparte na spiralach elektrycznych, ale również systemy oparte na nowoczesnych lampach halogenowych, które odpowiadają za wytwarzanie ciepła.

Tradycyjne płyty gazowe

W przypadku płyt gazowych czynnikiem grzewczym jest oczywiście gaz. Nowoczesne płyty gazowe znacząco różnią się od swoich poprzedniczek, dlatego też nie można porównywać starych modeli z urządzeniami, które są zaawansowane technicznie. Największymi zaletami płyty gazowej jest niski koszt zakupu oraz niewielkie koszty eksploatacji, które wbrew pozorom odgrywają bardzo ważną rolę. Na płytach gazowych można stosować praktycznie dowolne naczynia.

Płyty gazowe pozwolą przygotować posiłek nawet przy awarii prądu. Największą wadą płyt gazowych jest z kolei najniższa sprawność energetyczna zwłaszcza, jak weźmie się pod uwagę powyżej opisane rozwiązania. Płyty gazowe są także trudniejsze do wyczyszczenia. Nie można zapominać również i o tym, że niezbędne jest posiadanie stałego dostępu do przyłącza gazu.

Opracowano:

Fix AGD Katowice – naprawa sprzętu AGD, w tym płyt indukcyjnych
Strona www: https://fixagd.pl/

Zobacz także:

Podziel się ze znajomymi

Pozostaw odpowiedź