Poddasze i garaż, czyli nowoczesne projekty domów parterowych

0

Przez ostatnie kilkadziesiąt lat cała branża budowlana i związane z nią branże pokrewne uległy znaczącej przemianie. Zrezygnowano na przykład z budowania wysokich domów jednorodzinnych na planie kwadratu.

Zamiast tego zaczęto projektować budynki o prostokątnych kształtach, najczęściej posiadające poddasze użytkowe lub zabudowany garaż będący częścią całej konstrukcji.

Kiedy dom z poddaszem?

Współcześnie bardzo często projekty domów parterowych z poddaszem użytkowym wykorzystuje się w przypadku niewielkich budynków. Na dole znajdują się wtedy pomieszczenia dzienne, salon, kuchnia (połączona z jadalnią lub osobno) oraz dwie albo trzy sypialnie.

Na górze z kolei w zależności od potrzeb tworzy się albo dodatkowe sypialnie przeznaczone na przykład dla gości, albo pokoje dla dzieci; trzeba jednak pamiętać, że muszą do nich prowadzić normalne schody, nie zaś składane lub metalowe drabinki.

Spotykanymi rozwiązaniami na poddasze użytkowe są także pokoje rekreacyjne, gabinety, garderoby oraz niewielkie składziki, które mogą zastępować piwnicę lub strych. Projekty domów parterowych z wydzielonym do użytku poddaszem sprawdzają się więc przede wszystkim u rodzin z dziećmi, które potrzebują więcej przestrzeni na aranżacje dodatkowych pokojów użytkowych.

A kiedy dom z garażem?

Oczywiście posiadanie domu z poddaszem wcale nie eliminuje możliwości jednoczesnego posiadania garażu. Często jednak te rozwiązania stosowane są w alternatywie (albo garaż, albo poddasze) ze względów finansowych.

Oba te pomieszczenia są bowiem wliczane w całościowy metraż domu, a co za tym idzie, powiększana jest wysokość płaconego podatku od nieruchomości. Dlatego najczęściej projekty domów parterowych z garażem są pozbawione elementu poddasza użytkowego, chociaż istnieje oczywiście możliwość budowy domu z oboma elementami.

Posiadanie garażu w budynku mieszkalnym ma swoje ogromne plusy, przede wszystkim bazujące na wygodzie takiego rozwiązania – aby wejść do środka, nie trzeba już wychodzić na dwór, przechodzić przez podwórko i siłować się z zamkiem bramy wjazdowej.

Domowe garaże bardzo łatwo przerobić też w późniejszym czasie na normalny pokój użytkowy – w całości lub postawić w nim ściankę działową i zrobić nawet dwa osobne pomieszczenia.

Podziel się ze znajomymi

Pozostaw odpowiedź