W zależności od tego, jakim rodzajem fototapety dysponujesz, sposób postępowania przy jej montażu będzie nieco inny. Warto jednak pamiętać o podstawowych regułach, które odnoszą się do wszystkich rodzajów tapet, także tych z charakterystyczną grafiką, zdjęciem czy rysunkiem. Podstawa to zawsze idealnie gładka ściana.
Jeśli zależy ci na osiągnięciu pożądanego efektu, zwykle nie obejdzie się bez położenia na ścianie gładzi gipsowej. Oczywiście nie ma problemu, jeśli ściany w twoim mieszkaniu lub biurze są już idealnie równe i gładkie. Jeśli jednak mieszkasz w starej kamienicy lub bloku, to niestety zwykle trzeba będzie zainwestować w położenie na ścianie warstwy gładzi, która nie tylko pomoże w wyprowadzeniu kątów przy narożnikach ścian i styku ściany z sufitem, ale także w pozbyciu się ewentualnych garbów, drobnych grudek zaprawy czy ewentualnych pęknięć i innych uszczerbków w tynku. Nie ma natomiast problemu z przyklejaniem fototapet do farb różnych rodzajów. Wystarczy tylko zagruntować ścianę zgodnie z wskazówkami zamieszczonymi w instrukcji dołączonej do każdej rolki.
Najtańsze, a przez to najbardziej popularne są fototapety papierowe. Niestety z położeniem takich fototapet jest sporo kłopotu, ponieważ każdy arkusz fototapety musi być smarowany klejem i dopiero przyklejany do ściany, a to rodzi ryzyko jego niewłaściwego montażu, łatwego rozerwania (fototapeta pod wpływem kleju namaka i staje się bardziej rozciągliwa), czy też zabrudzenia jego wierzchniej części, a przez to obniżenia wartości dekoracyjnej całej fototapety. Obecnie ciekawą alternatywą wobec klasycznych fototapet papierowych są fototapety na flizelinie, które przykleja się do ściany w odmienny sposób. W tym przypadku zamiast smarować klejem powierzchnię każdego z arkuszy, smaruje się ścianę. To daje znacznie większą swobodę przy montażu, dając możliwość wprowadzania drobnych korekt, lekkiego naciągania samej fototapety i jej równania względem kolejnych doklejanych arkuszy. Przed przystąpieniem do montażu fototapety pamiętajmy o wyznaczeniu linii, od której rozpoczynamy przyklejanie fototapety do ściany. Zwykle taką linią jest sam sufit, jeśli jednak jest on nieco krzywy, przy większych fototapetach może pojawić się problem z lekkim przesunięciem obrazu przedstawianego przez fototapetę, co może popsuć ostateczny efekt dekoracyjny. Wyznaczamy zatem pionową linię biegnącą od podłogi do sufitu i do tej linii przyklejamy pierwszy arkusz fototapety, dzięki temu będziemy mieli pewność, że kolejne arkusze również będą przyklejone w pionie, a sama tapeta nie będzie nam „uciekać”. Klejenie fototapety zaleca się rozpocząć od strony okna, w głąb pokoju, ale w ostateczności można postąpić odwrotnie, ważne jedynie by pamiętać o złapaniu pionu.
Większość współczesnych fototapet dostarczana jest w arkuszach gotowych do naniesienia na ścianę, jednak w niektórych przypadkach cała fototapeta znajduje się na jednej rolce i trzeba ją przycinać w wyznaczonych miejscach. Dlatego do pracy potrzebny jest nam ostry nożyk, który przyda się także przy odcinaniu nadmiaru fototapety przy podłodze. Po odcięciu nadmiaru fototapety, pamiętajmy o dociśnięciu jej krawędzi do ściany, tak by złapała klej i w przyszłości nie odklejała się właśnie w tym miejscu. Warto również pamiętać o konieczności wolnego schnięcia fototapety. Winnym przypadku pomiędzy arkuszami pojawią się nieestetyczne szpary, które popsują cały efekt takiej dekoracji. W związku z tym, tapetowane pomieszczenie nie powinno być zbyt intensywnie ogrzewane ani wietrzone. Tapeta powinna dosychać stopniowo, co powinno zagwarantować osiągnięcie pożądanego efektu.
Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez internetowy sklep z fototapetami Wally24.