Przedpokój w stylu eko. Czego nie może w nim zabraknąć?

0
Była już moda na ekologiczne jedzenie, środki transportu, styl życia – nadszedł więc czas i na ekologiczne mieszkania. Aranżacja w stylu eko to rozwiązania, które pokochają nie tylko miłośnicy przyrody. Konwencja ta skradnie serca także tych, którzy szukają w domu harmonii i spokoju natury. Jak urządzić przedpokój w nurcie tego trendu?

Podstawa – naturalne materiały

Niewątpliwie najważniejszą zasadą i myślą przewodnią konwencji eko jest głębokie zakorzenienie w naturze. Nie sposób zaś oddać tego lepiej, jak poprzez postawienie akcentu na wywodzące się z niej surowce. Główną rolę w tej kwestii odgrywają bez dwóch meble do przedpokoju wykonane  z drewna, bądź utrzymane w jego kolorze.

Kolejnym surowcem, który idealnie odnajdzie się w omawianej konwencji, jest szkło. Mimo iż materiał ten ulega długiemu rozkładowi, bardzo łatwo się przetwarza oraz nadaje do ponownego użycia. Stąd też urządzając hall w nurcie eko, można śmiało postawić na duże, efektowne lustra w drewnianych ramach czy przeszklone powierzchnie. Ciekawym pomysłem będą również eleganckie, zdobione świeczniki, wazony czy lampy ze szklanymi abażurami.

W przedpokoju w stylu eko nie może zabraknąć także innych naturalnych materiałów – wiklinowych lub bambusowych koszy dekoracyjnych, rattanowego krzesła czy  ozdobnych kamieni, które będą tworzyć estetyczną dekorację w misie lub wazonie.

Odcienie i barwy natury

Oprócz materiału i sposobu wykonania mebli, istotny wpływ na klimat i aurę panującą we wnętrzu posiada także utrzymana w nim kolorystyka. Jak być może nie trudno się domyślić – podstawową barwą dla aranżacji wykonanych w stylu ekologicznym jest bazowa biel. Kolor ten niemal automatycznie wnosi do pomieszczeń powiew świeżości i orzeźwienia. Z tego też względu warto zastosować go nie tylko na ścianach, ale i na podłodze (bielone drewno) oraz w obiciach czy pokryciu całych powierzchni mebli. Ponieważ przyroda niejedno ma oblicze – tak i trend eko posiada zdecydowanie bogatszą paletę barw. Wśród nich najłatwiej spotkać te, występujące zwyczajnie w naturze. W ekologicznej aranżacji nie mogłoby w żadnym wypadku zabraknąć również głębokiej zieleni, a także piaskowych beżów, szarości czy błękitów.

Oczywiście nie oznacza to, że przedpokój eko skazany jest na jasne, stonowane tony. Bez problemu znajdzie się w nim również miejsce dla energetycznych żółci czy czerwieni. Decydując się na nie należy jednak pamiętać, aby stosować je z umiarem – w innym przypadku mogą łatwo przytłoczyć i zaciemnić niewielką przestrzeń.

Dekoracje prosto z natury

Najlepszą ozdobą oraz zwieńczeniem aranżacji w stylu eko są efektowne dodatki i ozdoby. W zakresie ich wyboru, możliwości są zaś spore. Efektownym i zawsze trafionym rozwiązaniem będą niewątpliwie żywe rośliny. Już nawet niewielkie doniczki czy wazony z kwiatami, wniosą do nich powiew świeżości i kojącego ducha natury. Jeśli przedpokój jest naprawdę mały i brakuje na nie miejsca, ich rolę mogą odegrać także obrazy lub grafiki przedstawiające naturalne akcenty. Nieco odważniejszym, lecz niewątpliwie ciekawym pomysłem, będą również tapety.  Do tego dekoracyjne, wyróżniające się ciekawym kształtem drewniane wieszaki, wiklinowe kosze na buty czy też sofy, ułatwiające ich ubieranie. Akcenty o takim charakterze bez wątpienia atrakcyjnie ubogacą każdy przedpokój, czyniąc z pospolitej przestrzeni intrygujące wnętrze.

Wnętrze w stylu eko cechuje się minimalizmem i prostotą. Te właśnie cechy sprawiają, że urządzony w ten sposób przedpokój zyska wyjątkowego i oryginalnego wyrazu. Jest to przy tym zdecydowanie prostsze, niż mogło by się wydawać. Wystarczy odnowić stare akcesoria, sięgnąć po rozwiązania z natury – i efekt eko gwarantowany!

Podziel się ze znajomymi

Pozostaw odpowiedź