Czyszczenie przypalonego piekarnika
Obecnie na rynku dostępne są piekarniki z funkcją samoczyszczenia. Jest to opcja bardzo przydatna, ale niestety dość droga, dlatego warto wiedzieć, jak wyczyścić kuchenkę z przypalonego tłuszczu za pomocą tradycyjnych, tanich środków. W sprzedaży dostępne są specjalne środki do czyszczenia o silnym działaniu. Detergenty te są wprawdzie skutecznie i niekiedy naprawdę niezbędne, ale jeśli zabrudzenia nie są zbyt silne, to można poradzić sobie bez użycia takich środków. Zalegające resztki brudu można skutecznie usunąć za pomocą sody oczyszczonej, posypując nią zabrudzone powierzchnie i zmywając je po chwili wilgotną ściereczką.
Doświadczone pomoce domowe potrafią usunąć przypalony tłuszcz z piekarnika w jeszcze łatwiejszy sposób, czyli za pomocą pary wodnej. W tym celu wstawia się do piekarnika żaroodporne naczynie z zagotowaną wodą i ustawia wysoką temperaturę. Wilgoć świetnie usuwa drobne zabrudzenia. Przypalony tłuszcz można usunąć również octem, który rozrabia się z wodą w proporcji 2:1 i spryskuje zabrudzoną powierzchnię.
Czyszczenie okapu kuchennego
Okap kuchenny najłatwiej wyczyścić za pomocą ciepłej wody z niewielką ilością płynu do naczyń. W ten sposób można wyczyścić nie tylko okap, ale również znajdujący się w nim filtr. Płyn do naczyń świetnie rozpuszcza tłuszcz, dlatego, jeśli na filtrze znajdują się przypalone resztki, to warto przynajmniej na godzinę pozostawić go w gorącej wodzie z płynem do mycia naczyń.
Oczywiście przed myciem okapu należy wyłączyć go z prądu. Trzeba też pamiętać, aby metody oraz środki do czyszczenia dostosować do materiału, z którego wykonana jest obudowa okapu. Inne preparaty nadają się do czyszczenia aluminium i stali nierdzewnej, a inne do szkła czy plastiku. W przypadku, gdy walka z przypalonym tłuszczem jest bardzo uciążliwa, można zdecydować się pomoc domową. W tym celu wystarczy wejść na stronę https://www.pomocedomowe.pl/krakow lub wpisać w wyszukiwarkę, np. „sprzątanie w Krakowie”, czy jakiejkolwiek innej miejscowości, aby zyskać dostęp do ofert pomocy domowych.
Przypalone garnki i patelnie
Pomoc domowa bez problemu poradzi sobie z przypalonymi garnkami i patelniami, ale można wcześniej spróbować powalczyć z tym problemem samodzielnie. Detergenty, które mogą w tym pomóc to płyn do mycia naczyń i mleczko do czyszczenia. Wrzącą wodę z płynem do naczyń wystarczy wlać do garnka lub na patelnię i pozostawić na kilka godzin, a nawet na całą noc. Następnie naczynie wystarczy wyczyścić za pomocą mleczka do czyszczenia i dokładnie opłukać.
Zamiast gotowych środków można posłużyć się mieszanką sody z octem. W tym celu należy przypalony tłuszcz pokryć sodą oczyszczoną, po czym zalać octem. Na to wlewa się wrzącą wodę, która spowoduje powstanie piany. Płyn należy pozostawić w naczyniu przez kilka minut, po czym wylać go, a resztki zabrudzeń usunąć ostrą gąbką.