Małe i duże mieszkania są często trudne do rozplanowania pod kątem oświetlenia. Zbyt duża liczba lamp ze sporymi kloszami w małym mieszkaniu może je przytłoczyć. Z kolei małe lampki w dużym mieszkaniu mogą się zgubić w całej aranżacji.
Rozplanowanie rozmieszczenia lamp oraz innych źródeł światła ma niebagatelny wpływ nie tylko na kwestie techniczne, ale także klimat panujący we wnętrzach. My doskonale o tym wiemy, dlatego przygotowaliśmy kilka porad, jak rozmieścić kinkiety w małym mieszkaniu.
Designerskie lampy na ściany
Kinkiety to nazwa pochodzącą z języka francuskiego. Takim mianem określa się lampy oraz świeczniki, posiadające specjalną konstrukcję umożliwiającą mocowanie ich do ścian. Istnieją także kinkiety stojące, które można wykorzystywać, jako lampkę nocną, ale jest to już raczej melodia przeszłości. Aktualnie producenci kinkietów posiadają w swoich ofertach przeróżne lampy tego typu, dlatego wybór jest praktycznie nieograniczony. Czasami ciężko wyznaczyć granice między tym, co kinkietem jest, a co nie – współczesny design potrafi zaskakiwać.
Jak rozplanować system oświetlenia?
Jeśli chodzi o kinkiety i ich rozmieszczenie w zależności od metrażu pomieszczenia, to zasadą oczywistą jest to, że im mniejszy pokój, tym mniej lamp powinno się stosować. Przykładowo w sypialni dobrym rozwiązaniem będzie zamontowanie dwóch kinkietów po obu stronach dużego łóżka. W takim wypadku można nawet zrezygnować z lampy sufitowej. Kinkiety posłużą również jako lampki nocne. W większych pokojach takich, jak salony i jadalnie, kinkiety zwykle uzupełniają oświetlenie główne. Tego typu lampy najczęściej są bardzo designerskie i posiadają dodatkowe zdobienia, dlatego będą doskonałym uzupełnieniem wymyślnej aranżacji. Dla miłośników klasyki polecane są kinkiety w stonowanych barwach, a ich rozmieszczenie powinno zależeć przede wszystkim od tego, jak dużej ilości światła potrzebujemy. Kinkiety doskonale sprawdzą się również w przedpokoju, gdzie bardzo często brakuje lampy sufitowej, a umieszczenie ich na ścianie może zarówno rozwiązać problem braku światła, jak i być doskonałym elementem ozdobnym.
Podsumowując, planowanie instalacji świetlnej w pomieszczeniach w dużej mierze powinno być uzależnione od wymogów oraz indywidualnych preferencji mieszkańców. W małych pomieszczeniach zaleca się umiar, aby nie przytłoczyć wnętrza, a dla pełnego oświetlenia wystarczy wybrać odpowiednią moc żarówki. Na większych przestrzeniach trzeba rozmieścić je tak, aby maksymalnie wykorzystać potencjał lamp – odpowiedni kąt, rozplanowanie istotnych punktów w domu. Ostatni, dla wielu pewnie najważniejszy, aspekt to estetyka – kinkiety powinny pasować do całości kompozycji i stylu, w jakim urządzone jest wnętrze.