Różnica między tradycyjnym domem a domem inteligentnym

0

Popularność domów inteligentnych rośnie z każdym rokiem. Coraz większa liczba osób zdaje sobie sprawę, jakie korzyści płyną za wyposażeniem domu w nowoczesne i zintegrowane systemy. Korzyści zarówno dające komfort, jak i niższe koszty użytkowania.

Ogrzewanie

W tradycyjnym domu temat ogrzewania rozwiązany jest najczęściej za pomocą kotła bądź pieca grzewczego, w którym to palimy paliwem (drewno, węgiel, gaz). Koszty są oczywiście różne w zależności od okresu grzewczego. W domach inteligentnych do ogrzewania zastosowano pompę wodną, która zasilana jest poprzez ogniwa fotowoltaiczne (bateria słoneczna). Dzięki temu koszty ogrzewania otrzymujemy zdecydowanie niższe, aniżeli w przypadku domu tradycyjnego. Co więcej, w domach inteligentnych mamy pełną kontrolę nad systemem grzewczym i temperaturą panującą w domu. W każdej chwili możemy obniżyć, bądź podnieść temperaturę, w zależności od naszych potrzeb.

Zasilanie i energooszczędność

W tradycyjnych domach, zasilanie czerpiemy zwykle z podłącza elektrycznego i płacimy standardowe rachunki jak za użycie prądu. W domach inteligentnych wygląda to zgoła inaczej. Przede wszystkim, zasilanie zapewniają nam baterie fotowoltaiczne, dzięki którym nasze rachunki „za prąd” są odpowiednio niższe niż w tradycyjnym systemie. Ponadto cała konstrukcja budynku jest zmaksymalizowana pod względem energooszczędności.

Wentylacja

W standardowym domu wentylacja jest odpowiednio zaplanowana i stanowi stałą instalację nie podlegającą indywidualnej ingerencji. Domy inteligentne posiadają “inteligentną” cyrkulację powietrza oraz kierunkową wentylację. To my decydujemy, w którym pokoju jaka ma się utrzymać temperatura, jak szeroki dostęp świeżego powietrza zapewnić oraz gdzie owe powietrze skierować.

Pozostałe wady i zalety

W domach inteligentnych z założenia powinny zostać użyte najnowocześniejsze systemy, które mogą zapewnić nam komfort, pełną kontrolę nad domem jak i wszelkie formy oszczędności. Dążąc za owym założeniem, zastosowano szereg oryginalnych i innowacyjnych rozwiązań. Niewątpliwie do jednego z nich, należy system żaluzji zsynchronizowanych z czujnikami zmierzchu oraz czujnikiem temperatury panującej na zewnątrz. Innym jest system sterowania domem z zewnątrz za pomocą domowej sieci. Będąc nawet setki kilometrów od domu, możemy włączyć światło, ogrzewanie, zasłonić żaluzje czy za pomocą kamery sprawdzić co się dzieje w domu. Ów system łączności jest zabezpieczony na najwyższym poziomie tak abyśmy czuli się w pełni bezpiecznie.

Domy inteligentne spotykane są coraz częściej w Polsce. Zwiększa się ilość firm, które zajmują się instalacją odpowiednich modułów i systemów. Wszystko to zmierza w kierunku zwiększania naszego komfortu, oszczędności użytkowania jak i wzrostu świadomości ekologicznej.

Podziel się ze znajomymi

Pozostaw odpowiedź