Jakie są zastosowania torfu ogrodniczego?

0

Torf to produkt powstały w wyniku obumarcia i niecałkowitego rozkładu roślin. Proces ten zachodzi z reguły w warunkach podwyższonej wilgotności, np. w wyniku częstego zalewania danego terenu. Torf jest bogaty w składniki mineralne i poprawia strukturę gleby, dlatego stanowi bardzo dobre podłoże do uprawy roślin. Na rynku są dostępne różne rodzaje torfu. Sprawdź, jakie mają zastosowanie!

Torf ogrodniczy napowietrza i rozluźnia glebę oraz zwiększa absorpcję wody, dzięki czemu zapewnia odpowiednie warunki do rozwoju roślin. Przy jego wyborze należy jednak zwrócić uwagę na rodzaj produktu. Można wyróżnić:

  • Torf wysoki – charakteryzuje się kwaśnym odczynem (pH 3,0-4,5) i luźną strukturą. Poza tym, że służy do poprawy właściwości gleby, przydaje się również do zakwaszania podłoża. Wysoki torf kwaśny Ziemovit jest niezastąpiony podczas przygotowywania stanowiska dla roślin kwasolubnych, takich jak wrzos, borówka czy różanecznik.

Można kupić również wysoki torf odkwaszony, który nie zmienia pH gleby, a jedynie dostarcza próchnicę oraz spulchnia i napowietrza podłoże.

  • Torf niski – ma nieco inną strukturę niż torf wysoki (jest ciemniejszy i pozbawiony widocznych włókien roślinnych), a jego pH wynosi ok. 7,0, co oznacza, że nie zakwasi gleby. Stanowi idealny dodatek do mało żyznego, piaszczystego i zbyt sypkiego podłoża. Jest bogatszy w substancje odżywcze niż torf wysoki – powstaje bowiem w miejscach, w których stale przepływa woda zawierająca składniki mineralne.
  • Torf przejściowy – posiada zarówno cechy torfu niskiego, jak i wysokiego: jest bogaty w składniki odżywcze i ma kwaśny odczyn.

Należy jednocześnie pamiętać, że torf powinien być wymieszany z glebą znajdującą się już w ogrodzie. Doskonale sprawdza się bowiem jako domieszka, a nie jako samodzielne podłoże. Jeśli byłby jedynym składnikiem ziemi – mógłby powodować przesuszanie się gleby lub bardzo pylić.

Dobrej jakości torf ogrodowy jest dostępny w ofercie marki Ziemovit.

 

Podziel się ze znajomymi

Pozostaw odpowiedź