Coraz popularniejsze jest nowoczesne budownictwo i takie same wnętrza. Jeśli stoisz przed dylematem jakie schody będą pasować do takich obiektów zapoznaj się z naszym artykułem.
Schody są ozdobą domu, dodają wnętrzu elegancji i charakteru. Tymczasem większość z nas nadal traktuje je jako mało znaczący mebel. A to duży błąd, bo potrafią świetnie dopełnić aranżację.
Wśród wielu rodzajów schodów, możemy znaleźć modele samonośne, przeznaczone głównie do małych pomieszczeń, które można dopasować do niemalże każdego wnętrza, schody na beton, które wykonuje się już na etapie budowy domu, schody zabiegowe występujące zarówno w formie samonośnej, jak i wykonanej na betonie oraz schody dywanowe charakteryzujące się brakiem belek policzkowych.
W nowoczesnych wnętrzach dominują konstrukcje inspirowane schodami przemysłowymi, najczęściej są to modele z kutej stali z dodatkiem drewna, szkła lub kamienia. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest lekka konstrukcja, poza tym z powodzeniem można dopasować je do każdego, nawet najbardziej ekstrawaganckiego wnętrza. Obecnie już nikogo nie dziwi widok schodów wykonanych ze szkła, w kształcie spirali czy falującej wstążki.
Schody ze szkła
Schody ze szkła potrafią skutecznie powiększyć i rozjaśnić pomieszczenie. Hartowane szkło, wykorzystywane do ich produkcji, jest niezwykle wytrzymałe i w pełni bezpieczne. Ponieważ to bardzo dekoracyjny materiał, daje duże możliwości aranżacyjne, z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom minimalizmu. Dziś większość dekoracyjnych schodów nie potrzebuje wypełnienia między stopniami, dzięki temu wyglądają jakby wisiały w powietrzu. Nowoczesne schody niekiedy w ogóle nie przypominają kształtem tych tradycyjnych, poza tym wiele z nich spełnia dodatkowe funkcje, mogą być na przykład równocześnie regałami na książki lub szufladami na drobiazgi.
Schody drewniane
Chociaż drewniane, skrzypiące schody, już dawno odeszły w niepamięć, drewno nadal cieszy się dużym powodzeniem. Oczywiście współczesne konstrukcje nie mają nic wspólnego z tymi, które można było spotkać jeszcze dekadę temu. Drewno jako materiał ponadczasowy, naturalny i ciepły jest popularny szczególnie w domach jednorodzinnych. Ceni się je również za lekkość oraz niezwykłą łatwość w montażu. Schody wewnętrzne jako element konstrukcyjny mieszkania, muszą być wykonane bardzo solidnie i precyzyjnie. W tym wypadku istotny będzie materiał – nie powinien zawierać sęków, ubytków, musi być także odpowiednio sezonowany. Ponieważ najbardziej eksploatowaną częścią schodów są stopnie najlepiej, aby były wykonane z solidnego drewna z drzew liściastych na przykład z dębu, buku lub jesionu. Dużą popularnością cieszą się również materiały takie jak lapacho, doussie, merbau, palisander oraz orzech amerykański, które cechuje twardość, dobra chłonność wilgoci, odporność na ścieranie oraz wypaczenia. Oczywiście równie ważny jest sam montaż konstrukcji, jeżeli zostanie przeprowadzony profesjonalnie, możemy mieć gwarancję jej długoletniej trwałości.
Współczesne schody w niczym nie przypominają zamkniętych klatek, dziś staramy się je eksponować, mają sprzyjać integracji domowników, traktujemy je jako ważny element aranżacyjny.
Autor artykułu Artykuł został przygotowany przez firmę Schody Studio z Warszawy specjalizującą się w montażu schodów drewnianych. |