Mimo ogromnej popularności paneli w wielu mieszkaniach podłogi wykonane są z drewna. Dowiedz się co zrobić żeby Twoja stara podłoga wyglądała jak nowa.
Stara podłoga z drewna jak nowa, czyli cyklinowanie.
Mimo iż na rynku jest bardzo duży wybór nowoczesnych podłóg, to jednak podłogi z drewna są ciągle popularne i modne. Parkiet jest wykonany z naturalnego drewna i należy o niego dbać każdego dnia a co kilka lat konieczne jest odnowienie jakim jest cyklinowanie. Cyklinowanie jest zabiegiem, który wymaga wysiłku, odpowiedniej wiedzy, dokładności. Niektórzy sami odnawiają podłogi drewniane jednak najlepiej jest powierzyć to zadanie profesjonalistom z doświadczeniem.
Cyklinowanie polega na szlifowaniu wierzchniej warstwy podłogi. Podczas tego zabiegu zostaje zdarta cienka warstwa podłogi, którą następnie należy wygładzić, oczyścić i pomalować farbą lub lakierem. Cyklinowanie wykonuje się za pomocą specjalnej maszyny tzw. cykliniarki. Prace te wymagają bardzo dużej staranności i dokładności. Cyklinowaniu poddawane mogą wyć wszystkiego rodzaju podłogi drewniane.
Przed przystąpieniem do prac, fachowiec powinien ocenić stan zniszczenia podłogi. Jeżeli są to tylko wydeptane ścieżki chodzenia lub ślady zabrudzeń, to najprawdopodobniej wystarczy jednorazowe cyklinowanie. Jeżeli jednak podłoga jest bardzo zniszczona, to konieczne będzie dwukrotne lub nawet trzykrotne cyklinowanie. Przy mocno zniszczonej podłodze cyklinuje się tyle razy, aby dotrzeć do powierzchni, która jest nienaruszona i nie będzie na niej widać żadnych niedoskonałości.
Zanim rozpocznie się proces cyklinowania, należy odpowiednia przygotować wnętrze. Wynieść wszystkie meble, zdjąć firanki, rolety oraz dekoracje, które podczas prac mogą się okurzyć pyłem. Podłoga do cyklinowania powinna być czysta i należy usunąć listwy podłogowe.
Do cyklinowania wykorzystuje się cykliniarki taśmowe, do której zakłada się papier o granulacji 36 i stopniowo przechodzimy do 120. Maszyna powinna być ustawiona pod odpowiednim kątem i prowadzona płynnie. Pojawiające się ubytki w podłodze należy zaszpachlować specjalną masą, które wykonujemy podczas przedostatniego cyklinowania.
Prowadzenie cykliniarki wymaga doświadczenia. Nie można cyklinować w dowolnym kierunku. Aby uzyskać neutralny wygląd cyklinowanej powierzchni, w ostatnim cyklinowaniu maszynę należy prowadzić pod kątem do wszystkich klepek. Prowadząc cykliniarkę wzdłuż jednego rzędu a w poprzek drugiego doprowadzi do tego, że widoczne będą pasy drewna jaśniejszego i ciemniejszego. Źle dobrane kierunki cyklinowania mogą doprowadzić do zarysowań, a nawet dodatkowych ubytków drewna. Niestety błędy cyklinowania widoczne będą dopiero po lakierowaniu.
Jeżeli maszyna jest zbyt duża by dotrzeć do niektórych miejsc, wówczas używa się szlifierek kątowych, brzegowych. Trudno dostępne miejsca należy cyklinować z bardzo dużą starannością i nie wolno ich bagatelizować, ponieważ mają one ogromny wpływ na wygląd całej podłogi.
Polerowanie, to kolejny etap, który wymaga przyłożenia się do pracy. Podczas tej czynności zacierane są wszystkie różnie, które powstały podczas prac, np. miejsce gdzie cykliniarka mechaniczna styka się z miejscem gdzie prace były wykonywane cykliniarką brzegową.
Ważna zasady każdego fachowca
- dobór właściwych kierunków szlifów – zależą one od wielkości i wzoru podłogi – każdej warstwy nie powinno szlifować się w tym samym kierunku
- oczyszczenie podłogi z kurzu
- odpowiednie wyregulowanie maszyny
- odpowiednia kolejność używania papierów ściernych
- dokładne wykończenie trudno dostępnych miejsc
Cyklinowanie cieszy oko, kiedy jest odpowiednio wykonane. Przywraca piękny wygląd podłodze na kolejne lata. Aby cieszyć się jak najdłużej tym widokiem należy chronić parkiet przed uszkodzeniami mechanicznymi i chemicznymi. Cyklinowanie podłogi trwa kilka dni, najlepiej wykonać pod nieobecność domowników, którzy będą narażeni na wdychanie pyłów i lakierów.
![]() |
Autor artykułu: Artykuł został przygotowany przez firmę Solum z Wrocławia ( cyklinowaniewroc.pl ) zajmującą się cyklinowaniem i układaniem parkietów. |