Szkodniki w ogrodzie – jak z nimi walczyć?

0

Mszyce, mączliki i miseczniki to owady, których wizja spędza sen z powiek amatorom ogrodnictwa. Choć szkodniki te są niewielkich rozmiarów, potrafią mocno osłabić rośliny ogrodowe i znacząco obniżyć plony. Jak pozbyć się tych niechcianych gości ze swojego ogrodu i uchronić rośliny przed zniszczeniem? Przeczytaj porady ekspertów marki Ziemovit.

Owady atakujące rośliny ogrodowe są trudnymi przeciwnikami. Wiele z nich szybko wykształca u siebie odporność na popularne środki ochrony roślin, a dodatkowo potrafi w krótkim czasie zająć kolejne punkty ogrodu. Konsekwentna walka ze szkodnikami roślin może jednak się jednak zakończyć sukcesem. Przeprowadzisz ją na dwa sposoby: stosując metody naturalne lub chemiczne.

Mszyce – odstrasz je domowymi sposobami

Mszyce to małe owady, które masowo atakują rośliny ogrodowe i doniczkowe. Szkodniki te żywią się sokiem, który pobierają z rośliny za pomocą aparatów ssących. Na jednej roślinie osiada zwykle bardzo wiele mszyc, więc nierzadko doprowadzają one do znaczących strat w uprawach ogrodowych.

Najprostszym sposobem na zwalczenie mszyc w ogrodzie jest stosowanie oprysków środkami ochrony roślin. Jeśli nie chcesz stosować chemii, możesz wykorzystać domowe sposoby na mszyce. Dobrym pomysłem jest zasadzenie w ogrodzie pachnących ziół: mięty pieprzowej, kolendry lub lawendy, bądź atrakcyjnie kwitnącego czosnku. Sadzonki tych roślin powinny znaleźć się pomiędzy kępami kwiatów zaatakowanych przez szkodniki – tacy sprzymierzeńcy nie tylko odstraszą mszyce, ale też pięknie udekorują ogród.

Aby uwolnić swoje rośliny od niebezpiecznych lokatorów, możesz też wykorzystać gnojówkę z pokrzywy – prosty nawóz organiczny i jeden z domowych sposobów na mszyce. Wystarczy, że co kilka dni wykonasz nim oprysk kwiatów i krzewów, które zaatakowały mszyce, a w krótkim czasie uwolnisz swój ogród od inwazji tych szkodników roślin.

Mączlik – podstępna biała muszka

Innym szkodnikiem roślin jest mączlik, zwany też białą muszką. Ten niepozorny owad, wysysający sok z tkanek liści, żeruje na roślinach ozdobnych i warzywach uprawianych w szklarniach i na balkonach. Szczególne zagrożenie stanowi on dla warzyw kapustnych, które na inwazję tego szkodnika reagują znacznym ograniczeniem wzrostu. Ponadto bytujące na liściach mączliki wydzielają tzw. spadź, która przyczynia się do rozwoju chorób grzybowych.

Aby w naturalny sposób zwalczyć mączlika, należy przede wszystkim usunąć chwasty ogrodowe, w których dorosłe osobniki mączlika chronią się w okresie zimowym (to m.in. mniszek lekarski, mlecz polny i glistnik jaskółcze ziele). Możesz także zastosować lepy-pułapki, których żółty kolor przyciągnie i zlikwiduje dorosłe owady.

Mączlika zwalczą też chemiczne środki ochrony roślin. W uprawie amatorskiej, np. w szklarniach i ogrodach przydomowych, doskonale sprawdzi się preparat ABDICO® firmy Ziemovit. Oprysk roślin należy wykonać tuż po dostrzeżeniu pierwszych oznak obecności mączlika. Jeśli będzie to konieczne, powtórz oprysk po 2–3 tygodniach.

Pozbycie się tego insekta jest trudnym zadaniem, ponieważ szybko adaptuje się on do nowych warunków. Zanim działania przyniosą sukces, może się okazać konieczne łączenie kilku różnych metod walki z mączlikiem.

Miseczniki – ekspansywne szkodniki roślin

Miseczniki to grupa małych i wyjątkowo ekspansywnych owadów okrytych brązowymi, miseczkowatymi pancerzami. Mimo małych rozmiarów (osiągają zaledwie 4 mm długości) potrafią spowodować bardzo duże straty wśród roślin ogrodowych. Przylegają do rośliny i wysysają z niej sok, co prowadzi do deformacji kształtu, żółknięcia liści i znacznego osłabienia rośliny. Podobnie jak mączliki, owady te wydzielają spadź, na której rozwijają się grzyby spadziowe.

Najprostszym i najpopularniejszym sposobem zwalczania tego szkodnika jest ręczne usuwanie jego pancerzyków. Żerujące na roślinie larwy misecznika można także zlikwidować poprzez przemywanie rośliny szmatką nasączoną octem lub delikatnym płynem do mycia naczyń.

W fazie rozwoju larw misecznika, która przypada na lipiec i sierpień, można także zastosować opryski silnie działającymi środkami ochrony roślin.

Szeroki wybór preparatów, które pomogą Ci zwalczyć szkodniki roślin ogrodowych, znajdziesz na stronie www.ziemovit.pl.

Podziel się ze znajomymi

Pozostaw odpowiedź