Zimą lokatorzy mieszkań w blokach i kamienicach często skarżą się na niewydolną instalację grzewczą lub nieszczelność lokali. Sprawdź, co możesz zrobić, aby móc cieszyć się ciepłym mieszkaniem za niewielkie pieniądze.
Centralne ogrzewanie mieszkań – jak to działa?
Mieszkania w blokach i kamienicach mogą mieć odmienne rozwiązania w zakresie ogrzewania. Niektóre budynki wielomieszkaniowe podłączone są do sieci centralnego ogrzewania miejskiego, inne dysponują własnymi kotłowniami. Koszt ogrzewania uzależniony jest między innymi właśnie od tego, w jaki sposób dostarczane jest do mieszkania ciepło. Co więcej, zależy również od wynegocjowanych przez spółdzielnię mieszkaniową stawek. Istotna jest także wielkość przestrzeni wspólnych, które są ogrzewane; rozliczanie może następować na podstawie indywidualnego licznika ciepła lub ryczałtowo.
Ogrzewanie w budynkach bez instalacji centralnego ogrzewania
Nie wszystkie budynki wielomieszkaniowe podłączone są do sieci centralnego ogrzewania miejskiego lub wyposażone w kotłownie. Niekiedy zachodzi konieczność zainstalowania w mieszkaniu własnego źródła ciepła. W przypadku dostępu do gazu ziemnego, najlepszym rozwiązaniem będzie montaż kotła gazowego. Gaz ziemny wypada bardzo korzystnie na tle innych paliw zarówno pod względem kosztów, jak i prostoty obsługi kotła. Jeśli jednak mieszkanie nie jest podłączone do gazociągu, jedynym wyjściem może okazać się ogrzewanie elektryczne. Ciekawym pomysłem na oszczędzanie może być tzw. inteligentne ogrzewanie – więcej o tym pomyśle dowiesz się na stronie http://domifikacje.pl/better-home/inteligentny-maz-instaluje-inteligentne-ogrzewanie-czy-to-sie-moze-skonczyc-dobrze/.
Dogrzewanie mieszkania – grzejniki elektryczne
Grzejniki elektryczne stosowane są zazwyczaj jako sposób na podniesienie temperatury w mieszkaniu, w którym zainstalowana jest inna, niewydolna instalacja grzewcza. Rzadko decydujemy się na energię elektryczną jako główne źródło ciepła w domach i mieszkaniach – dzieje się tak ze względu na dość wysoki koszt prądu. Warto jednak pamiętać, że grzejniki elektryczne mają szereg zalet, z bezproblemową obsługą na czele. Jeśli zależy nam na zmniejszeniu kosztów, możemy rozważyć zakup pieca akumulacyjnego.
Uciekające ciepło – najczęstszy przyczyna zimnego mieszkania
Tanie ogrzewanie to nie tylko korzystna cena paliwa. To także zapobieganie stratom ciepła. Niestety, w budynkach wielomieszkaniowych, zwłaszcza w starym budownictwie, często mamy do czynienia z nieszczelnymi lokalami. Ciepło najczęściej ucieka przez okna oraz drzwi. Może ulatniać się również przez podłogę, sufit i ściany, jeśli nasi sąsiedzi utrzymują znacznie niższą temperaturę powietrza niż my. W przypadku znacznych strat ciepła konieczny może okazać się remont – wymiana okien i drzwi, ocieplenie ścian, zaizolowanie podłogi lub sufitu.
Sprytne sposoby na zatrzymanie ciepła w mieszkaniu
Jeśli jednak nie możemy pozwolić sobie na gruntowny remont, warto wypróbować kilka sprawdzonych sposobów na zatrzymanie ciepła. Po pierwsze, okna i drzwi uszczelnić można za pomocą pianki lub taśm izolacyjnych. Po drugie, warto rozważyć zainstalowanie sufitu podwieszanego oraz rozłożenie dywanów, które zatrzymają ciepło. Po trzecie, należy zwrócić uwagę na to, czy grzejniki nie są zastawione przez meble. Po czwarte, koniecznie trzeba przeprowadzić kontrolę działania kaloryferów.
Aby cieszyć się ciepłem i niskimi rachunkami, warto poznać sposób ogrzewania przed zakupem lub wynajęciem mieszkania. W przypadku starego budownictwa należy zwrócić uwagę również na stan okien oraz drzwi wejściowych. Możemy też rozważyć korzystanie z innowacyjnych rozwiązań jak automatycznie sterowane ogrzewanie.