Telewizory QLED: ile musisz zapłacić, by skorzystać z kropki kwantowej?

0

Telewizory QLED to reprezentanci głównej technologii stosowanej w telewizorach Samsung. Jednak jak za każdą, topowa technologię, trzeba za nie trochę zapłacić. Zobaczmy jednak, czym w ogóle są telewizory QLED oraz z jakich rozwiązań korzystają, a następnie przyjrzyjmy się kwotom, jakie musi na nie przeznaczyć każdy miłośnik najlepszej jakości obrazu.

Telewizory QLED, czyli kilka słów o technologii

Zanim zaczniemy zastanawiać się nad cenami topowych modeli Samsunga, przedstawimy Ci najpierw kilka podstawowych informacji na temat zastosowanych w nich technologiach, a także powiemy o płynących z niej korzyściach.

O co w tym wszystkim chodzi?!

Telewizory QLED to telewizory LCD, których działanie oparte jest na tzw. kropce kwantowej (Quantum Dot – stąd nazwa QLED). Kropki kwantowe umieszczone zostały między źródłami światła LED a filtrami kolorów (tj. ciekłymi kryształami). Niebieskie światło LED przepuszczane jest przez kropki kwantowe, co pozwala na otrzymanie światła czerwonego i zielonego.

Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest precyzyjniejsze sterowanie długością fali świetlnej. Co więcej, telewizory QLED – wg firmy Samsung – są w stanie wyświetlić ponad miliard odcieni barw oraz zapełnić ponad 99% palety kolorów DCI. Cóż, liczby mogą faktycznie robić wrażenie. A propos liczb…

Różny zakres cenowy

Telewizory QLED dostępne są w różnych przedziałach cenowych. Najtańsze modele są w zasięgu przeciętnego Kowalskiego i nie są dużo droższe od – nazwijmy to – mniej „topowych” telewizorów. Natomiast na QLEDy z wyższej półki trzeba już wyłożyć faktycznie większą gotówkę.

Na cenę wybranych modeli ma wpływ kilka czynników. Wpływa na nią np. wielkość matrycy oraz zakres wykorzystywanych technologii przetwarzania obrazu. Modele z wyższej półki cenowej mają także wyższy wskaźnik jakości obrazu, czy też cieszą się większą luminacją. Tyle w teorii. Ile więc musisz zapłacić za telewizor QLED?

Ile kosztuje ta przyjemność?

Przeglądając ofertę na stronie sklepu firmy Samsung można natknąć się na modele oscylujące już  między 5000 – 6000 złotych (np. QE55Q6FAMTXXH). To jednak tylko wyjątki cenowe. Jeden z topowych modeli QLED, np. QE65Q9FNATXXH, kosztuje już blisko 15 000 złotych. Jest to jednak telewizor duży (65”) i posiadający bardzo wysoki współczynnik jakości obrazu (aż 3700 PQI).

W zależności od serii, wielkości, wariantu ekranu (zakrzywiony lub zwykły) oraz od zastosowanych w urządzeniach technologii ceny oscylują w przedziale 5000 – 18 000 zł, choć znaleźć można egzemplarze jeszcze droższe. Zdecydowanym ewenementem jest QE88Q9FAMTXXH o przekątnej ekranu wynoszącej aż 88”. Aby się nim cieszyć, musisz wydać… niemal 50 000 złotych.

Droga technologia, choć interesująca

Telewizory QLED nie należą do najtańszych, choć ich przedział cenowy jest bardzo różny. Za ponad 5000 złotych kupisz najtańszego przedstawiciela QLEDów, ale za najdroższe wydasz już ok. 15 000 – 18 000 zł. Oczywiście już sam musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, czy warto w ogóle myśleć o wydaniu tak dużej kwoty na telewizor. Jesteśmy jednak przekonani, że chętnych będzie dużo.

Podziel się ze znajomymi

Pozostaw odpowiedź