Wielu z nas na terenie własnej posesji potrzebuje lub chce postawić budynek gospodarczy, szopę, składzik, wiatę na opał lub inny podobny obiekt. Musimy się jednak liczyć z tym, że nie w każdym miejscu działki mogą one zostać postawione. Ich usytuowanie jest określone przez przepisy prawne. Jeśli planujemy zatem postawienie wiaty do przechowywania opału, warto dowiedzieć się, w którym miejscu działki możemy to zrobić.
Wiata drewniana czy blaszana?
Większość budynków gospodarczych, takich jak składziki czy szopy, w naszym kraju wykonuje się z drewna. Jest to budulec łatwo dostępny i stosunkowo niedrogi. Jednak, aby odznaczał się trwałością, powinien zostać odpowiednio przygotowany. Poza tym często zdarza się tak, że chcąc zbudować dodatkowy obiekt, nie przykładamy zbyt dużej wagi do jakości materiału, który będzie użyty do jego budowy. Wybieramy drewno gorszego gatunku, które może posiadać wiele wad. Dodatkowo, jeśli chcemy postawić wiatę, która ma służyć jako miejsce przechowywania opału, to lepszym pomysłem będzie wykonanie jej z materiałów trudnopalnych. Warto wtedy zdecydować się na wiatę blaszaną (np. z firmy Kelmet). Jest to tańsze i szybsze rozwiązanie, jednocześnie solidne i funkcjonalne.
Wiata zabudowana czy otwarta?
Wiaty blaszane są znacznie lżejsze od tradycyjnych obiektów gospodarczych, dlatego bez problemu można je przenieść w inne miejsce, jeśli zajdzie taka potrzeba. Są tańsze zarówno w budowie, jak i eksploatacji. Mogą mieć różną powierzchnię, rozpiętość i wysokość. Wielkość naszej wiaty będzie zatem zależała jedynie od tego, jak dużo opału będziemy w niej przetrzymywać.
Musimy się również zastanowić, czy nasza wiata ma być zamknięta (z dachem i ścianami), czy też otwarta (same słupy z zadaszeniem). Co prawda, wiaty otwarte trochę gorzej chronią opał przed zawilgoceniem, jednak wiaty zamknięte wymagają spełnienia większej ilości warunków budowlanych niż otwarte. Chcąc postawić wiatę otwartą lub zamkniętą, musimy się zaznajomić z warunkami określonymi w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12.04.2012 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Warunki postawienia wiaty
Każdy, kto chciałby postawić wiatę (np. jako magazynek na opał), która będzie wolnostojącą budowlą i nie będzie na trwale związana z gruntem, musi wiedzieć, że jej powierzchnia zabudowy nie może przekroczyć 25 mkw. Każda wiata nieprzekraczająca tej powierzchni wymaga jedynie zgłoszenia do właściwego organu. Natomiast budowa wiaty, której powierzchnia wynosi więcej niż 25 mkw., będzie wymagała pozwolenia na budowę.
Zgłoszenie o postawieniu wiaty należy złożyć do starostwa lub prezydenta miasta (gdy miasto jest na prawach powiatu, np. Warszawa). Musimy do niego dołączyć oświadczenie potwierdzające nasze prawa do działki, na której powstanie wiata, kopie mapy, na której zaznaczono lokalizację planowanego obiektu oraz szkic i parametry techniczne wiaty.
Wiatę blaszaną (np. z firmy Kelmet) można zacząć stawiać w terminie 30 dni od dnia zgłoszenia zawiadomienia. Do tego czasu starostwo ma możliwość zgłosić sprzeciw. Jeśli tego nie zrobi, to znaczy, że wydało milczącą zgodę.
Wiaty blaszane stanowią idealne połączenie praktyczności z funkcjonalnością. Są świetnym miejscem na składowanie opału różnego rodzaju.