Wbrew pozorom, żyrandol jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia wnętrz naszych mieszkań. Nie tylko stanowi efektowną – i przyciągającą uwagę – dekorację, ale też pełni szalenie istotną funkcję praktyczną. Dla wielu z nas sporym problemem może być wybór takiego, który nie tylko wpisze się w styl mieszkania, ale też zapewni pomieszczeniu odpowiednie oświetlenie. Jak to zrobić?
Funkcjonalność przede wszystkim
Pamiętaj, że żyrandol powinien przede wszystkim zapewniać twojemu mieszkaniu optymalną ilość światła – właśnie pod tym kątem powinieneś podejmować decyzję o zakupie każdego modelu. Wybór żyrandola, który idealnie oświetli dane pomieszczenie nie jest wcale łatwy – warto zatem poprosić o pomoc architekta wnętrz.
Dla funkcjonalności żyrandola nie ma najmniejszego znaczenia jego styl – możesz wybrać zarówno któryś z nowoczesnych modeli, jak i postawić na cieszące się niesłabnącą od lat popularnością żyrandole klasyczne.
Pomyśl o stylu
Żyrandol jest nie tylko źródłem światła, ale też jednym z najbardziej wyraźnych akcentów w aranżacji każdego wnętrza – grzechem byłoby więc przy jego zakupie zwracać uwagę jedynie na to, jak prezentują się jego walory praktyczne.
Wyobrażasz sobie jeden z eleganckich żyrandoli klasycznych w mieszkaniu urządzonym na nowoczesną modłę? No właśnie. To samo działa w drugą stronę – w tradycyjnych wnętrzach na pewno nie sprawdzi się nowoczesny, dizajnerski żyrandol. Wybór jest naprawdę szeroki – aby znaleźć doskonale pasujący model wystarczy więc tylko poszukać.
Klasyka czy nowoczesność?
Sądzisz, że różnica między żyrandolami klasycznymi, a nowoczesnymi tkwi wyłącznie w ich wyglądzie? Nie do końca masz rację – te pierwsze nie oferują bowiem aż tylu możliwości, co ich odpowiedniki projektowane przez współczesnych dizajnerów.
Nie oznacza to rzecz jasna, że tradycyjne modele są gorsze – we wnętrzach, do których zostały stworzone sprawdzą się bowiem wyśmienicie. W czym im zatem ustępują? Jedynie tym, że niektóre z nowych żyrandoli pozwalają nam regulować nachylenie i pozycję poszczególnych żarówek.
Co dają żyrandole kryształowe?
Kryształowych żyrandoli używano już w średniowieczu. Po wynalezieniu elektryczności ich popularność w ogóle nie słabnie – wręcz przeciwnie, zdobywają wciąż nowych zwolenników. Na sklepowych półkach znajdziemy dziś modele wykonane z kryształu utrzymane zarówno w klasycznej, jak i nowoczesnej stylistyce.
Prym wśród nich wiodą rzecz jasna żyrandole klasyczne – materiał ten właśnie w ich przypadku najlepiej zdaje egzamin. Żyrandole tego typu wyróżniają się nie tylko pięknym wyglądem, ale też niezwykłymi efektami świetlnymi – dzięki załamaniom powierzchni szkła, rzucane na ściany światło przypomina zimne, niebieskie płomyczki.
Oszczędzaj z diodami LED
Zarówno wśród żyrandoli klasycznych, jak i współczesnych możemy znaleźć całkiem sporo modeli działających na diody LED. Na kupno jednego z nich warto zdecydować się z kilku powodów. Po pierwsze – ich użycie wiąże się ze znacznie mniejszymi wydatkami. Po drugie zaś, światło emitowane przed białe diody jest znacznie jaśniejsze od tego, które uzyskalibyśmy używając zwykłych żarówek bądź świetlówek.
Materiał ma znaczenie!
Przed zakupem konkretnego modelu zastanów się, jaki materiał będzie ci najbardziej odpowiadał. Żyrandole klasyczne najczęściej produkowane są z metalu oraz szkła, jednak w sprzedaży dostępne są również te wykonane z tworzyw sztucznych imitujących te materiały. Wszystkie z nich mają swoje wady i zalety – różnią się między sobą wyglądem, wagą wytrzymałością i, co dla wielu z nas jest najważniejsze, ceną.
Opracowanie: małopolski sklep Kemar, dostarczający żyrandole klasyczne i lampy do salonu.