Zielone miasta to idea propagowana przez przedwojennych ogrodników, projektantów i architektów. Jednak w wyniku późniejszych działań zapomniana, a obecnie niezbyt popularna, aczkolwiek zdobywa coraz więcej entuzjastów.
Żywopłoty
Naturalne albo formowane żywopłoty to nie tylko ogrodzenie, które ciężko aby szpeciło krajobraz, nawet po 10 latach. Jest to także bardzo ekologiczne rozwiązanie, zamiast obdrapanych murów czy powyginanej siatki. Poza tym ma też rolę ochronną, zatrzymuje kurz. Rośliny oczyszczają powietrze z pyłów, nawilżają je, zmieniają mikroklimat. Dają cień i miejsce dla gniazdowania ptakom.
Poza tym żywa zieleń roślin ma relaksacyjne działanie na człowieka, uspokaja, pomaga się odprężyć, podnosi na duchu, przeciwdziała depresji. Co ważne, rośliny wydzielają substancje, które mają działanie bakteriobójcze. Także przebywanie wśród zieleni jest dobre dla zdrowia dzieci i dorosłych, a praca przy roślinach, to jest czas spędzony aktywnie.
Rośliny na żywopłoty
W zależności od zapotrzebowania wybrać można rośliny zimozielone, albo zrzucające jesienią liście.
Żywotniki
Jednym z najbardziej pożądanych roślin na żywopłoty dobrze odgradzające, są żywotniki zachodnie. Z odmian szybko rosnących polecane są takie jak tuja Brabant, Kórnik 3, Szmaragd czy Janed Gold o żółtych igłach. Wymagają gleby wilgotnej i lekko kwaśnej, dlatego idealnie nadają się na ogrodzenia od strony północnej.
Krzewy
Większość krzewów nadaje się na żywopłoty formowane. Mimo tego, że zrzucają na zimę liście to i tak dużo z nich ma w tym okresie kolorowe jagody, które ozdabiają szary ogród. Poza tym, że czerwone korale Kaliny Hordwina przysypane śniegiem wyglądają dekoracyjnie, są dodatkowo pokarmem dla ptaków o tej trudnej dla nich porze roku.
Żywopłot mieszany
W tym przypadku sadzi się obok siebie krzewy zrzucające liście na zimę jak i zimozielone. Odpowiednie zestawienia są bardzo dekoracyjne. Jakkolwiek wybierzemy należy sadzić zawsze odmiany o podobnej sile wzrostu, oraz przycinać aby ich pokrój był wyrównany. Można połączyć wolno rosnącą tuję Can Can z krzewami Głogu, Forsycji i Berberysu Ottawskiego.
Zielone ogrodzenie nie tylko stokroć ładniej się prezentuje od murku czy metalowych prętów. Także o wiele lepiej chroni wnętrze ogrodu. Przyjemniej jest chodzić po chodniku odgrodzonym od drogi żywopłotem niż panelem, albo bez ogrodzenia. Także krzewy działają jak amortyzator i w przypadku wjechania w nie pojazdem nie jest to tak tragiczne w skutkach, jak w przypadku zderzenia z drzewem czy murem.
Artykuł powstał przy pomocy Internetowego Sklepu Ogrodniczego PodkarpackieSady.pl.
Źródło: