Jak dbać o storczyki zimą?
Storczyki rozpoczynają zimowanie już od listopada. W tym czasie zatrzymują swój wzrost i pobierają znacznie mniej związków odżywczych z gleby. W czasie zimowania storczyk pozbywa się kolorowych kwiatków i znacząco zmienia swój wygląd. Kwiat ten preferuje jednak wysokie temperatury, w efekcie czego przetrwanie zimy może być dla niego bardzo trudne. Podstawową regułą, jaką powinniśmy przestrzegać podczas pielęgnacji storczyków, jest ich odpowiednie ustawienie. Podczas zimowych miesięcy storczyki nie mogą być trzymane od zachodniej oraz wschodniej strony parapetu, ponieważ złe usytuowanie może spowodować ich uszkodzenie.
Storczyki powinny być trzymane z daleka od klimatyzatorów oraz nieszczelnych okien. Dobrym pomysłem na utrzymanie storczyków w dobrym stanie jest natomiast ustawienie ich w okolicy grzejnika. Bliski kontakt z ciepłem sprawia, że kwiat łatwiej znosi jesień oraz zimę. Pomieszczenia, w których znajdują się storczyki, powinny być regularnie wietrzone, a powietrze znajdujące się w pokoju ze storczykiem musi być dobrze wentylowane. Na każdym kroku należy pamiętać o tym, że storczyki to niezwykle delikatne kwiaty, z którymi trzeba obchodzić się w szczególnie wyjątkowy sposób.
Storczyki, autor cadepretorius, pixabay.com.jpg
Podlewanie i nawożenie storczyków zimą – fakty i mity na temat kwiatów
Wiele osób posiadających storczyki posiada pewne wątpliwości w zakresie częstotliwości podlewania kwiatów. Nie ma bowiem określonej reguły, która mogłaby wskazywać nam, jak często należy podlewać te rośliny. Częstotliwość podlewania storczyków należy oceniać indywidualnie. Woda powinna zostać dostarczona do storczyka dopiero wtedy, gdy podłoże kwiatu będzie suche. Przeświadczenie społeczeństwa, że storczyki należy bardzo często podlewać jest zatem błędne. Kwiaty te nie wymagają przesadnie dużo wody, a zbyt częste podlewanie może nawet skutkować negatywnymi konsekwencjami. Przelanie nierzadko kończy się gniciem korzeni, dlatego należy uważać, by dostarczana ilość wody była optymalna. W kontekście podlewania storczyka warto również wziąć pod uwagę jakość wody. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z wody bogatej w minerały, natomiast nierozsądne może być korzystanie z wody z wodociągów. Posiada ona bowiem spore ilości niechcianego wapnia, który może zaszkodzić storczykowi.
Ważną kwestią w trosce o stan storczyków podczas miesięcy zimowych jest również ich rozsądne nawożenie. Spora część społeczeństwa decyduje się na częste nawożenie tych roślin, jednak w rzeczywistości jest to bardzo nieodpowiedzialne. Zbyt częste nawożenie storczyka może bowiem zakończyć się jego śmiercią i jeżeli nie ma konieczności, to należy się go wystrzegać. Proces ten powinien odbywać się tylko w przypadku, kiedy roślina jest osłabiona. Do sporadycznego nawożenia w okresie zimowym najlepiej używać sprawdzonych nawozów z dobrą renomą. W tym celu warto korzystać z nawozów pochodzenia naturalnego. Więcej ciekawostek i przydatnych informacji na temat storczyków znajdziesz na stronie https://poradnikogrodniczy.pl/storczyk.php.