Tytuł: Jak urządzić pokój dla dziecka w zgodzie z metodą Montessori?
Montessori to innowacyjny sposób nauczania, który można zastosować zarówno u młodszych, jak i starszych dzieci. Indywidualne podejście do każdego malucha oraz dokładna obserwacja jego potrzeb to podstawy tej metody. Dużą rolę odgrywa także wsparcie malucha w rozwoju samodzielności i wiary w siebie oraz swoje możliwości. Wielu rodziców jak i nauczycieli wychodzi poza ramy edukacji w szkole i stosuje te założenia także w domu. Jak możesz wprowadzić filozofię Montessori do sypialni swojego malucha i jakie są z tego korzyści?
Proste kroki ku samodzielności
Piękne, zorganizowane i uporządkowane otoczenie może pomóc dzieciom na wiele sposobów: ubieranie się i rozbieranie jest uproszczone a ulubiona książka i zabawka zawsze pod ręką. Dziecko może uczestniczyć w życiu rodziny i czuje się potrzebne, a wymagająca praca, która skupia uwagę dziecka i spełnia jego potrzeby staje się bardziej zabawna i twórcza. Urządzanie większości pokoi dziecięcych można zacząć stopniowo, tak aby sprawdzać czy zastosowane rozwiązania pasują Twojej pociesze.
Zacznij od miejsca do snu. Obecnie jest wiele różnych mebli przeznaczonych do snu. Popularne łóżko domek, wieloosobowe łóżko piętrowe czy wielofunkcyjne łóżka z biurkiem, szafa oraz półkami to tylko nieliczne przykłady. Istotę założeń nurtu Montessori najlepiej oddaje łóżko podłogowe, które zapewnia dziecku swobodę ruchów i rozwija jego niezależność, ponieważ maluch może samodzielnie wchodzić i wychodzić z niego. Wszystko za sprawą wygodnej wysokości, która jest na tyle niska, że nawet dwulatek może bez problemu wejść do łóżka. Drugą zaletą takiego modelu do spania jest zmniejszone ryzyko urazów oraz przypadkowych upadków, które towarzyszą często tradycyjnym łóżkom na nóżkach.
Oświetlenie
Nie od dzisiaj wiadomo, że kompletna ciemność i brak światła sprzyja zasypianiu. Jednak nie wszystkie dzieci chcą zasnąć w ciemnym pomieszczeniu. W takiej sytuacji warto zastosować kreatywną lampkę nocną, która przyciąga uwagę i pobudza wyobraźnię, np. poprzez stylizowany kształt zwierzątka albo rośliny.
Pościel
Biorąc pod uwagę fakt, że łóżka podłogowe składają się głównie z materaca oraz ramy bez spodu, rodzice powinni pominąć prześcieradło. Lepiej sprawdzą się tekstylia z gumką i wierzchnia kołdra. W taki sposób maluch może ćwiczyć ścielenie łóżka.
Meble do przechowywania
Rozwijanie praktycznych umiejętności życiowych jest podstawową zasadą Montessori. Tworzenie możliwości samodzielnego ubierania się i dbania o siebie oraz ubranie malucha może pomóc w budowaniu jego pewności siebie i niezależności. Spraw, by ubrania były proste i przystępne. Ogranicz ilość do 3-4 odpowiednich opcje do wyboru. Do samodzielnego ubierania się powinno stosować się luźne i proste rzeczy: proste swetry, spodnie z gumką w pasie, sznurowane buty lub buty na rzep. Jeśli chodzi o meble, to zaleca się stosowanie szaf wielkości wzrostu malucha, tak aby mógł po wszystko sięgnąć bez konieczności wchodzenia na krzesełko. Dobrze sprawdzą się też kosze lub niskie szuflady. Używa się małych wieszaków oraz kosza na bieliznę sięgającego do pasa malucha. Niskie krzesełko również może pomóc dziecku podczas zakładania spodni lub skarpetek.
Lustro
Lustro w garderobie daje dziecku możliwość przejrzenia się i ocenienia czy jest dobrze ubrane i czy wszystkie elementy stroju są prawidłowo założone. Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę wzrost dziecka i dopasować wielkość lustra do malucha.
Dbanie o czystość i porządek
Zachęcaj do nauki dobrych nawyków za pomocą kosza na brudne pranie. Ten element umieszczony w pobliżu garderoby malucha wyrabia w nim dobre nawyki dbania o czystość i porządek w swoim pokoju. Oprócz kosza można zastosować także haczyki do wieszania, które świetnie sprawdzą się do zawieszenia plecaka, kurteczki czy czapki.
Stwórz wygodne miejsce do czytania
Może to być kilka poduszek na podłodze lub miękki dywanik, koc lub krzesełko dla dziecka. Wybierz niski regał na książki z okładkami skierowanymi przodem do malucha, dzięki czemu dziecko może ćwiczyć obserwację, pamięć i spostrzegawczość. Najlepiej do tego zadania sprawdzi się regał z naturalnych materiałów, np. drewna z dodatkiem tekstylnych półek, które znajdując się na wysokości dziecka pozwolą mu łatwo sięgać po ulubioną bajkę. Nie można zapomnieć o oświetleniu. Zwykła lampa z włącznikiem światła obok wygodnego stołka załatwi sprawę.
Indywidualizm
Zakończ indywidualnymi akcentami, które sprawią, że sypialnia Twojego dziecka będzie wyjątkowa. Maluchy lubią słuchać muzyki. Niskie, kojące tony świetnie sprawdzają się w usypianiu. Wystarczy zastosować odtwarzacz muzyczny obsługiwany przez dziecko, aby to ono same wybrało ulubiony utwór do słuchania. Innym spersonalizowanym dodatkiem są grafiki i zdjęcia z maluszkiem, które zawieszone na wysokości oczu brzdąca pozwolą mu lepiej poznawać siebie i przyzwyczajać się do swojego wyglądu. Kolejnym akcentem sprawiającym, że pokój pociechy nabierze osobistego charakteru są skarby przyrody, np. szyszki, muszle czy pióra, które nie tylko ozdobią pokój, ale są ważnym krokiem w lepszym poznaniu otaczającego dziecka świata zewnętrznego i żyjących w nim roślinach i zwierzętach.