Ścielenie łóżka na 5 sposobów – poznaj zwyczaje z różnych części świata

0

W hotelach zlokalizowanych w różnych krajach świata można się spotkać z odmiennie zaaranżowanymi łóżkami. Znaczący wpływ na ścielenie łóżka ma kultura i zwyczaje danego kraju. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak wygląda ścielenie łóżka po francusku, japońsku czy amerykańsku to zapraszamy do lektury.

1. Hotelowa tradycja

Łóżka hotelowe różnią się od tych, w których śpimy w naszym domu. Zwykle posiadają materac bazowy, a na nim właściwy. Dodatkową warstwę stanowią tzw. topy, czyli materace nawierzchniowe, które zabezpieczają materac właściwy przed zabrudzeniami. Do ochrony materaca służą także specjalne ochraniacze na materac, które z powodzeniem mogą zastąpić top. Na łóżku hotelowym oprócz kołdry i poduszek znajduje się zazwyczaj dekoracyjna narzuta.

W hotelach europejskich często łóżka są ścielone na tzw. zamkniętą kopertowo przestrzeń. Ogranicza ona powierzchnię łóżka z lewej i prawej strony oraz z dołu. Powszechne jest również tzw. „pillow menu”. Polega ono na umieszczeniu w pokoju różnego typu poduszek: małych, dużych, średnich, miękkich, twardych, antyalergicznych itp., a wszystko po to, by gość hotelowy mógł dobrać tę najbardziej odpowiednią dla siebie.

Jak pościelić łóżko na sposób hotelowy?

 1. Załóż na materac ochraniacz, a następnie prześcieradło na gumce.
 2. Na prześcieradło z gumką naciągnij zwykłe prześcieradło, a jego boki oraz dolną część podwiń pod materac.
 3. Na takie prześcieradło połóż cienką kołdrę lub koc.
 4. Boki prześcieradła wraz z kocem lub cienką kołdrą podwiń pod materac.
 5. Na kołdrę połóż ozdobną narzutę.

Gość hotelowy w przypadku łóżka przygotowanego w ten sposób śpi między prześcieradłem a cienką kołdrą. W razie potrzeb może się także przykryć kocem, którego boki i dolna część jest założona na materac.

2. W śródziemnomorskim klimacie

W krajach, położonych w ciepłym klimacie przede wszystkim tradycyjną kołdrę zastępuje prześcieradło, znacznie większe od rozmiaru łóżka. Uzupełnienie stanowią poduszki oraz dodatkowe ozdoby.

Jak pościelić łóżko na sposób śródziemnomorski?

 1. Załóż na materac ochraniacz, a następnie prześcieradło z gumką.
 2. Rozłóż duże, zwykłe prześcieradło, a następnie odwiń go od strony głowy na szerokość 30-40 cm.
 3. Pozostałe końce prześcieradła podwiń pod materac – pamiętaj, że prześcieradło powinno być rozłożone równo i podwinięte pod prześcieradło z każdej strony tyle samo.
 4. U wezgłowia ułóż pionowo dwie duże poduszki, a dwie mniejsze na nich. Dla lepszego efektu wizualnego możesz również dodać poduszki dekoracyjne.
 5. Jako dodatkową warstwę, która może nas chronić przed zimnem w nocy, połóż pled złożony wzdłuż najdłuższego boku. Konieczne podwiń go pod materac z prawej i lewej strony łóżka.

3. Francuski przepych

Francuskie sypialnie słyną z dekoracyjności, przytulności i wygody. Przejawia się to zarówno w sposobie ścielenia łóżka, jak i w starannym doborze tekstyliów do sypialni.

Jak pościelić łóżko po francusku?

 1. Rozłóż na materacu kilka warstw prześcieradeł (w tym prześcieradło z gumką).
 2. Połóż na łóżku koc lub lekką kołdrę zwaną „une couette”.
 3. Koc i prześcieradło wierzchnie wywiń na zewnątrz (od strony głowy).
 4. Prześcieradła i koc wsuń pod materac.
 5. Połóż na łóżku poduszki z ozdobnymi poszewkami.

Narzuta na łóżko nie jest konieczna, ale jeśli występuje to tylko odpowiednio dobrana do aranżacji sypialni.

Przy okazji warto wiedzieć, że Francuzi gustują w łóżkach z wysokimi, tapicerowanymi zagłówkami, lubią, gdy dodatki i meble są zdobione ciekawymi wzorami i chętnie tapetują ściany.

4. Zwyczaje za Oceanem

Zanim opowiemy o tym, jak ścielone są łóżka za Oceanem, zacznijmy od tego, że Amerykanie kupują domy z kilkoma sypialniami! Domy z tylko dwoma pomieszczeniami do spania są uważane za skromne! Amerykańskie sypianie są w dodatku przestronne i dobrze oświetlone, a samo łóżko – ogromne. Podobnie prześcieradła, pledy, narzuty, ochraniacze na materace, poduszki czy kołdry również są imponującej wielkości.

Co więcej, Amerykanie często kupują tekstylia do sypialni w zestawach zawierających: wielkie prześcieradła, ogromne kołdry oraz dużo poduszek. Rzadkością jest zakładanie poszewek. Podobnie jak w krajach śródziemnomorskich kołdrę zastępuje koc lub prześcieradło.

Jak pościelić łóżko po amerykańsku?

 1. Naciągnij ochraniacz na materac.
 2. Na ochraniaczu rozłóż prześcieradło z gumką, a następnie prześcieradło zwykłe (najczęściej jest to prześcieradło z wszytym zamkiem błyskawicznym, do którego można doczepić falbanki zakrywające nogi łóżka).
 3. W następnej kolejności połóż na łóżko przykrycie (koc, prześcieradło, cienką kołdrę – w zależności od preferencji).
 4. Łóżko może wieńczyć ozdobna narzuta pokrywająca całą powierzchnię łóżka lub tylko jego dolną część.
 5. Następnie precyzyjnie ustaw poduszki: najpierw te do spania, a następnie mniejsze i bardziej ozdobne.
 6. Na łóżku połóż poskładany koc.

5. W Kraju Kwitnącej Wiśni

Japońskie łóżka są przede wszystkim bardzo niskie. Tradycyjne łóżko, tzw. futon to mówiąc najprościej sam materac. Ich popularność wynikała w głównej mierze z małej ilości miejsca w japońskich domach, gdzie jedno pomieszczenie pełniło funkcję kuchni, sypialni, pokoju dziennego czy do pracy. Futony były praktyczne, bo można je było rano zrolować i usunąć w kąt. Nawet dziś w niektórych japońskich hotelach czy zajazdach można spać na tradycyjnym futonie. W dobrym tonie jest zrolowanie go rano.

Obecnie Japończycy śpią na niskich, drewnianych łóżkach. Specjalna nakładka na materac nosi nazwę shikibuton. To mata, którą wypełnia bawełna, wełna lub syntetyczne włókna. Na takiej nakładce kładzie się kołdrę, która po jednej stronie ma drobną siateczkę umożliwiającą swobodny przepływ powietrza. W użyciu są także koce i poduszki. Klasycznym elementem wyposażenia sypialni jest tatami, czyli mata podłogowa, która leży pod łóżkiem, obok niego albo pod futonem.

Co kraj, to obyczaj

Powyższe przykłady świadczą o tym, że nawet zwykła, codzienna czynność jak ścielenie łóżka może wyglądać inaczej w różnych kulturach, a nawet stać się rytuałem. W domowych warunkach możemy efektownie zaścielić łóżko na specjalną okazję i dzięki temu stworzyć romantyczny nastrój w sypialni. Na osiągnięcie upragnionego efektu wpływ ma jednak nie tylko technika, ale również dobrze dobrane tekstylia do sypialni: poduszki, prześcieradła czy ochraniacze. Najlepsze gatunkowo polskie tekstylia do sypialni i nie tylko znajdziecie na stronie: www.tophaus.pl.

Podziel się ze znajomymi

Pozostaw odpowiedź