10 porad na efektywne urządzenie wnętrza małej łazienki

5

Nawet małe wnętrze zapewnia wiele możliwości – wystarczy tylko zastosować kilka prostych rozwiązań, które pozwolą efektywnie wykorzystać niewielką przestrzeń naszej łazienki. Wybór innowacyjnych rozwiązań pozwala skorygować niewłaściwe proporcje pomieszczenia, a zarazem zapewnia ergonomiczny i zarazem estetyczny wystrój. Jak zatem najefektywniej wykorzystać niewielką powierzchnię i warunki techniczne naszej łazienki? Poniżej prezentujemy 10 krótkich porad dla każdego.

1. Ergonomia

Przy aranżacji małej łazienki należy pamiętać o podstawowych zasadach ergonomii wnętrza. Dla zagwarantowania jej funkcjonalności kluczowe znaczenie ma zachowanie odpowiednich odległości pomiędzy poszczególnymi urządzeniami oraz elementami wystroju.

2. Szafki – innowacyjne rozwiązania

W ramach szerokiej oferty dostępnej na rynku znajdziemy funkcjonalne szafki wnękowe z drzwiami przesuwnymi lub obrotowymi, które doskonale sprawdzą się także na niewielkich powierzchniach. Należy pamiętać o dopasowaniu ich do systemu instalacji hydraulicznych i elektrycznych. W małej łazience zastosowanie znajdą przede wszystkim meble i urządzenia asymetryczne, o niewielkiej głębokości oraz niestandardowych wymiarach – dostosowane do potrzeb konkretnego wnętrza.

3. Kolorystyka wnętrza

Przestrzeń optycznie powiększą jasne barwy, utrzymane w stonowanych kolorach. Ciemniejsze barwy sprawdzą się natomiast w odniesieniu do elementów dekoracyjnych, które zostaną doskonale wyeksponowane na jasnym tle. Na optyczny odbiór pomieszczenia wpływa także faktura stosowanych materiałów – zaleca się stosowanie gładkich płytek o dużych rozmiarach, a także materiałów o podobnej fakturze. Coraz częściej odchodzi się od rozwiązań ceramicznych na rzecz wodoodpornych farb oraz paneli fazowanych o wysokiej klasie odporności.

4. Oświetlenie

Kluczowe znaczenie przy aranżacji każdego wnętrza ma odpowiednie oświetlenie. System oświetlenia sufitowego w zimnych barwach optycznie powiększy niewielką powierzchnię łazienki. Odrębne oświetlenie powinno zostać zainstalowane nad lustrem.

5. Pomoc profesjonalistów – agencja architektoniczna

Przy aranżacji niewielkich wnętrz popularność zyskują usługi agencji architektonicznych, oferujących kompleksową obsługę. Na rynku zauważa się większą dostępność ich usług, a co za tym idzie – wzrost atrakcyjności ich cen.Wiedza i doświadczenie specjalistów jest szczególnie ważne przy aranżacji małego wnętrza. Pozwala bowiem na efektywne wykorzystanie jego potencjału, przy jednoczesnej minimalizacji kosztów.

6. Wanna czy kabina prysznicowa?

Elementem mającym kluczowy wpływ na aranżację wnętrza łazienki jest wanna lub kabina prysznicowa. Urządzeniem preferowanym w przypadku małych wnętrz jest szczególnie ta druga. Jej standardowe wymiary oscylują w granicach 90x90cm. W aranżacji niewielkiej łazienkizastosowanie znajdą kabiny narożne, asymetryczne, m.in. o wymiarach 80 x 90 cm lub 80 x 100 cm. Zaleca się montaż kabiny bez brodzika, a zatem – bezpośrednio na podłodze, z odpływem liniowym.

Obecnie producenci wychodzą jednak także naprzeciw potrzebom osób preferujących wannę. Rozwiązaniem polecanym dla małej łazienki są m.in. wanny asymetryczne i narożne. Popularność zyskują także wielofunkcyjne wanny z parawanem nawannowym.

7. Lustra i powierzchnie przezroczyste

Powszechnie znanym sposobem na optyczne powiększenie wnętrza jest wykorzystanie powierzchni przezroczystych oraz luster, które przestały być postrzegane wyłącznie jako elementy dekoracyjne i użytkowe. Dla pogłębienia efektu warto zrezygnować z ramy, montując je bezpośrednio na ścianie.

8. Urządzenia sanitarne

Wybór odpowiednich urządzeń sanitarnych powinien być uzależniony od wymiarów wnętrza, zasad ergonomii oraz walorów estetycznych. Rozwiązaniem polecanym dla małych wnętrz jest umieszczenie umywalki w rogu pomieszczenia. Zastosowanie znajdą modele okrągłe, które nie tylko zajmą mniejszą powierzchnię, ale przede wszystkim – zapewnią bezpieczeństwo.

Jeśli chodzi o wybór sedesu, dotychczas największą popularnością cieszyły się tradycyjne modele stojące. Aktualnie na rynku znajdziemy także sedesy podwieszane, które są dobrym wyborem ze względów wizualnych. Znacznie ułatwią zarazem utrzymanie czystości w łazience. Oferowane obecnie modele są równie trwałe, jak wersje stojące. Ich wytrzymałość sięga nawet 400 kg. Jednak należy pamiętać, że system instalacji miski podwieszanej wymaga dodatkowych kilkunastu centymetrów.

9. Sprzęt AGD

Przy aranżacji niewielkich wnętrz coraz częściej stawia się na montaż sprzętu AGD w kuchni. Gotowe rozwiązania są przygotowywane już na etapie sporządzania projektu zabudowy kuchennej. W zależności od możliwości technicznych oraz preferencji nabywcy, mogą pomóc w rozwiązaniu problemu małego metrażu.

10. Minimalizm

W małej łazience należy ograniczyć do minimum liczbę wyeksponowanych elementów wyposażenia oraz akcentów dekoracyjnych. Przydatne mogą okazać się organizery, kosze i pudełka, służące do przechowywania akcesoriów.

indeks Artykuł opublikowany dzięki PerfectSpace.pl
Autorem artykułu jest Pan Maciej Balcerek – menadżer firmy Perfect Space z Warszawy zajmującej się kompleksowym projektowaniem i aranżacją wnętrz mieszkań, biur i lokali usługowych.
Podziel się ze znajomymi

5 komentarzy

  1. Mała łazienka to faktycznie wyzwanie – na tak małej powierzchni zmieścić aż tyle rzeczy. Nie ma sensu samemu męczyć się z jej urządzaniem. Lepiej skorzystać ze sprawdzonych rozwiązań lub poradzić się specjalistów.

  2. Zgadzam się z punktem nr 7, który mówi o optycznym powiększeniu za pomocą luster i przezroczystych powierzchniach. Lustro na całej ścianie? Oczywiście.

  3. Jestem zwolenniczką szafek wnękowych. Lubię kiedy wszystko jest pochowane. Wystawione rzeczy osobiste w postaci kosmetyków czy artykułów higienicznych nie należą do przyjemnych widoków. Chciałabym ich unikać, dlatego moich gości nie narażam na takie widoki.

  4. Mała łazienka nie stanowi problemu. Problem stanowi kwestia ilości rzeczy, jakie chcemy tam umieścić. Jeżeli nie potrzebujemy zbyt dużej ilości rzeczy, które mamy zamiar upychać to niewielka toaleta, prysznic czy wanna, powinny się bez problemu zmieścić.

  5. Często zapominamy bądź nie jesteśmy świadomi tego, że szafki można montować również pod zlewem, czy też nad toaletą. Również szafki wbudowane w ścianę stanowią ciekawe rozwiązanie.

Pozostaw odpowiedź