Płyta indukcyjna bezpieczna dla dzieci

0

Płyty indukcyjne jeszcze do niedawna z powodu swojej wysokiej ceny były wręcz nieosiągalne dla przeciętnego użytkownika. Od ich zakupu odstraszała także konieczność wymiany wszystkich garnków i patelni na te odpowiednio przystosowane do użytkowania na indukcji. Dziś sytuacja wygląda jednak zupełnie inaczej. Płyty indukcyjne znacznie staniały i coraz częściej pojawiają się w naszych domach. Ich użytkowanie nadal budzi jednak szereg wątpliwości, zwłaszcza wśród posiadaczy małych dzieci. Czy płyta indukcyjna jest bezpieczna dla dzieci?

Płyta indukcyjna, a ryzyko oparzenia

Osoby, które posiadają małe dzieci wiedzą, jak czasami trudno powstrzymać je od dotykania pozostawionych przez dorosłych przedmiotów. Zaciekawienie najmłodszych budzi zwłaszcza ogień oraz zmieniające się kolory przedmiotów. Szczególnie niebezpieczne dla nich są więc tradycyjne płyty gazowe oraz płyty elektryczne, które po gotowaniu jeszcze przez długi czas pozostają gorące. Sytuacja zupełnie inaczej wygląda jednak w przypadku indukcji!

Płyta indukcyjna zbudowana jest bowiem ze szklanej płyty, pod którą znajdują się specjalne cewki indukcyjne. Po ustawieniu na płycie naczynia wykonanego ze stali ferromagnetycznej wytwarzają one pole elektromagnetyczne, które rozgrzewa dno naczynia. W efekcie rozgrzaniu ulega jedynie dno garnka oraz potrawa pozostająca w jego wnętrzu, a sama powierzchnia płyty pozostaje przez cały czas chłodna.

Możemy więc śmiało powiedzieć, że użytkowanie płyty indukcyjnej nie wiąże się z żadnym ryzykiem oparzenia, co czyni ją najbezpieczniejszym rodzajem płyty grzewczej dla domów, w których przebywają najmłodsi.

Pole elektromagnetyczne i jego wypływ na mieszkańców

Drugą obawą rodziców jest wytwarzanie przez płytę indukcyjną pola elektromagnetycznego. Rzeczywiście, płyta indukcyjna, aby prawidłowo działała, musi generować pole elektromagnetyczne, które nie pozostaje bez wpływu na organizm ludzki. Warto jednak wiedzieć, że fale elektromagnetyczne wytwarzane przez takie urządzenie, są falami o bardzo niskiej częstotliwości.

Dla porównania, standardowa płyta indukcyjna pracuje w częstotliwości, która nie przekracza 50 kHz, podczas gdy popularne i obecne praktycznie w każdym domu kuchenki mikrofalowe pracują w znacznie wyższej częstotliwości sięgającej od 1,3 do nawet 3,5 GHz. Różnica jest więc ogromna i można śmiało przyznać, że płyty indukcyjne także pod tym względem są całkowicie bezpiecznymi urządzeniami do domów, w których mieszkają małe dzieci. Ostrożność powinny zachować jednak osoby, które posiadają wszczepiony rozrusznik serca lub aparat słuchowy. Takie osoby powinny raczej wystrzegać się posiadania w domu płyty indukcyjnej, gdyż może ona zakłócać pracę tych urządzeń.

Posiadacze płyt indukcyjnych powinni także przestrzec dzieci, aby nie umieszczały bezpośrednio na płycie kart pamięci oraz płatniczych, dysków komputerowych i innych nośników danych, gdyż ich położenie w tym miejscu grozi rozmagnesowaniem.

Wszystkie te cechy sprawiają, że płyta indukcyjna jest urządzeniem w pełni bezpiecznym dla dzieci. Za jej zakupem przemawia także atrakcyjna cena, płyta indukcyjna w Neonet.pl dostępna jest bowiem w cenie już ok. 700 zł, co czyni z niej urządzenie będące w zasięgu ręki każdego użytkownika.

Podziel się ze znajomymi

Pozostaw odpowiedź