Jak dbać o dzbanek filtrujący?
Korzystając z dzbanka do filtrowania, warto pamiętać o kilku prostych wskazówkach.
Przede wszystkim napełnionego naczynia nie należy trzymać na słońcu (np. na parapecie w kuchni). Oczywiście filtr węglowy skutecznie oczyszcza wodę, ale nie zapobiega rozwojowi mikroorganizmów. Najłatwiej rozpoznać ich obecność po tym, że powierzchnia wody staje się bardziej mętna. W skrajnych przypadkach w cieczy mogą pojawić się ciemne strzępki – to spory pleśni.
Dzbanek powinien więc stać w zacienionej, chłodnej przestrzeni, np. w lodówce.
Każde naczynie, niezależnie od tego, czy zostało wykonane ze szkła, czy tworzywa sztucznego, należy regularnie czyścić. Nie wystarczy jednak przepłukać go pod bieżącą wodą. Najlepiej rozłożyć akcesorium na części, a następnie każdy z elementów umyć i wysuszyć.
Jeżeli sprzęt jest wyposażony w elektroniczny licznik, należy uważać, aby go nie zalać, ponieważ urządzenie nie jest wodoodporne.
Trzeba też pamiętać, że dzbanek filtrujący nadaje się wyłącznie do przesączania wody. Nie powinien być stosowany do przechowywania w nim innych napojów, np. soków, elektrolitów, a nawet wody z cytryną. Odmienna gęstość płynu bardzo szybko doprowadzi do zatkania filtra i sprawi, że stanie się on bezużyteczny.
Większość producentów zaleca, aby pilnować czasu, przez jaki woda stoi w dzbanku. Przyjmuje się, że nie powinien on przekroczyć 12 godzin.
Jeżeli w tym czasie woda nie zostanie wypita, należy ją wylać (np. przyda się do podlania kwiatów lub podczas sprzątania) i napełnić dzbanek od nowa.
Jak użytkować dzbanek do filtrowania wody?
Dzbanek filtrujący może służyć przez długie lata pod warunkiem, że jest należycie zadbany.
Podstawą każdego dzbanka jest oczywiście filtr wyposażony we wsad z węgla aktywnego. Dzięki procesom karbonizacji i zgazowaniu ta substancja zyskuje bardzo dużą powierzchnię w przeliczeniu na jednostkę masy, a także silne właściwości absorpcyjne.
Filtr w dzbanku powinien być regularnie wymieniany. Żywotność wkładu określa się najczęściej w litrach wody możliwej do oczyszczenia (np. 100–200 litrów) albo czasie zdatności do użytkowania (np. miesiąc). Dzięki regularnej wymianie filtracja pozostaje efektywna.
Kupując filtry, należy pamiętać, aby dopasować je do konkretnego modelu dzbanka. Tylko wtedy zapewniają oczyszczanie wody na odpowiednio wysokim poziomie. Większość producentów oferuje do swoich sprzętów kilka rodzajów wkładów do wyboru, np. wsady przeznaczone specjalnie do twardej wody albo wzbogacające ciecz o jony magnezu.
Jak odkamieniać dzbanek filtrujący?
Z biegiem czasu wewnątrz dzbanka zacznie osadzać się kamień. Jest to nieuniknione, a mieszkańcy rejonów Polski, gdzie występuje bardzo twarda woda (zwłaszcza zachód i południowy wschód), będą stykali się z tym problemem szybciej i częściej.
Aby usunąć z wnętrza dzbanka kamień kotłowy, można wykorzystać delikatne środki odkamieniające w formie tabletek lub płynu. Wystarczy napełnić naczynie wodą i wrzucić lub wlać do jego wnętrza preparat, chwilę poczekać, a następnie je przepłukać.
Należy jednak unikać silnego szorowania ścianek, zwłaszcza jeżeli dzbanek jest wykonany z plastiku. Zadrapanie powierzchni sprawi, że stanie się ona płaszczyzną łatwiej dostępną dla drobnoustrojów.
Dzbanek szklany z filtrem czy dzbanek plastikowy? Który wybrać?
Na rynku można znaleźć zarówno dzbanki wykonane ze szkła, jak i z plastiku. Oba materiały sprawdzają się równie dobrze, choć ten drugi jest lżejszy i bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne.
Z kolei szklany dzbanek filtrujący prezentuje się estetyczniej i wolniej zachodzi kamieniem.
Korzystanie z naczynia do filtrowania wody nie jest szczególnie skomplikowane, ale warto pamiętać o podstawowych zasadach używania go.
Wybierając dzbanki filtrujące, lepiej jest też zapłacić nieco więcej i wybrać produkty renomowanych firm jak Dafi czy Brita. To gwarancja wysokiej jakości materiałów i bezpieczeństwa, ponieważ naczynia te są wolne od szkodliwych substancji.