Rolety: nowoczesna dekoracja okien

2

Nikogo dziś już nie trzeba przekonywać, że rolety to modna i dająca pole do popisu alternatywa dla tradycyjnych firanek i zasłon. Pasują do każdego wnętrza: zarówno eleganckiego salonu, przytulnego pokoju dziecięcego, czy słonecznej, ciepłej kuchni. Projektanci rolet prześcigają się w pomysłowych rozwiązaniach, dzięki którym możemy wybrać spośród różnych propozycji i nadać naszemu mieszkaniu charakter zgodny z indywidualnym gustem i oczekiwaniami. W wymiarze praktycznym, zadaniem rolet jest ochrona przed promieniami słonecznymi i dążenie do tego, by we wnętrzu było chłodniej. W wymiarze estetycznym, stanowią gustowną ozdobę okiem. Przy wyborze rolet dobrze jest kierować się zasadą, która pozwala wybrać rozwiązanie łączące oba te wymiary.

Rolety standardowe
Rolety, które określamy mianem „standardowych” , robi się z impregnowanego poliestru, którego trwałość jest dobrze znana wszystkim producentom: taki poliester jest odporny na strzępienie, przetarcia czy blaknięcie. Łatwo go też utrzymać w czystości, ponieważ można go bez trudu umyć. Tkanina zazwyczaj jest zrolowana na wałku wyposażonym w sprężynę. Całość konstrukcji ukryta jest w aluminiowej listwie, umieszczonej w górnej części okna, a ruch rolety odbywa się po bocznych prowadnicach. Dzięki temu zabiegowi, rolety poruszają się w płynny sposób, a każdą z nich można zatrzymać w dowolnym miejscu na powierzchni okna. Z rynku wycofuje się już raczej pierwsze, najprostsze modele prowadnic, wyposażone jedynie w zestaw haczyków, zaczepianych o zaczepy, przymocowane do boków ościeżnicy.

Rolety zaciemniające
Ten inny rodzaj rolet produkowany jest również z wykorzystaniem poliestru, choć w tym wypadku jedną stronę pokrywa się srebrną lub białą powłoką odbijającą zarówno światło, jak i promieniowanie UV. Dzięki wspomnianej powłoce, nawet roleta w jasnym kolorze gwarantuje całkowite zaciemnienie wybranego pomieszczenia. Tak jak w przypadku rolet standardowych, te zaciemniające poruszają się po prowadnicach. Dodatkowo, mogą być wyposażone we – wmontowaną w prowadnicę – uszczelkę, której zadaniem jest zapobiegać przenikaniu promieni słonecznych do wnętrza pomieszczenia. Interesującym rozwiązaniem wydają się rolety podwójne: tu, do ochrony przed promieniami słonecznymi służy część rolety wykonana z transparentnego materiału, natomiast do zaciemnienia pomieszczenia – druga, nieprzepuszczająca światła.

Rolety rzymskie
Te powstały w wyniku inspiracji antycznym Rzymem i przy ich pomocy można nadać swojemu salonowi elegancki i wyrafinowany wygląd. Atrakcyjność rolet rzymskich wynika prawdopodobnie z faktu, że są w stanie połączyć kilka funkcji: dyskretne przysłonięcie okna, bez przymusu całkowitego odcięcia się od źródła światła i funkcję estetyczną, ponieważ rolety rzymskie można układać w dowolny sposób podczas zwijania. Można zdecydować na ułożenie zwiniętych rolet w miękkie fałdy, lub wybrać klasyczny sposób drapowania materiału. Cokolwiek wybierzesz, upewnij się, że charakter wybranych przez ciebie rolet koresponduje z ogólnym stylem aranżacji danego wnętrza i spełnia funkcje zarówno praktyczne, jak i estetyczne.

 

Szeroki wybór rolet odnajdziesz na http://www.leroymerlin.pl/dekoracja-okien/rolety-i-zaluzje/rolety,a929.html

rolety (2)

Podziel się ze znajomymi

2 komentarze

Pozostaw odpowiedź