Sztuka projektowania wnętrz – czy warto postawić na pomoc specjalisty?

1

Aranżacja wnętrza własnego mieszkania lub domu to ogromne wyzwanie, z którym prędzej czy później wszyscy będziemy musieli się zmierzyć. W tym miejscu nasuwa się jednak pytanie – czy warto postawić na własne umiejętności, czy raczej zdać się na pomoc specjalisty? Trudno jest znaleźć uniwersalną odpowiedź na to pytanie, jednak opcja numer dwa z całą pewnością jest warta rozważenia.

Projektowanie wnętrz bardzo często przypomina próbę połączenia wody z ogniem. Aranżacja powinna zaspokajać potrzeby estetyczne wszystkich domowników, to oczywiste. Należy jednak pamiętać, że styl i design to jeszcze nie wszystko, bowiem równie istotną cechą, o ile nie najistotniejszą, jest funkcjonalność. Można stworzyć wnętrze, które będzie zachwycało wysmakowanymi formami, jednak początkowa euforia bardzo szybko może przerodzić się w prawdziwą udrękę. Wystarczy, że zestaw wymarzonych mebli okaże się kompletnie niepraktyczny, a kolor, który w katalogu barw zachwycał swoją głębią, na co dzień będzie męczył nasze oczy. Projektowanie wnętrz to niezwykle wymagająca sztuka i warto o tym pamiętać zanim zdecydujemy się na eksplorację własnego talentu. Może się okazać, że zatrudnienie architekta wnętrz to znacznie lepszy pomysł.

Pomysł w realnej formie – Ty przedstawiasz wizję, architekt nadaje jej kształt

W obiegowej opinii panuje przekonanie, że praca eksperta z dziedziny projektowania przestrzeni w dużej mierze polega na narzucaniu klientowi swojej woli. Nic z tych rzeczy! Zanim architekt wnętrz przystąpi do pracy, wpierw przeprowadza szczegółowy wywiad z klientem. Jego zadaniem jest zmaterializowanie konkretnej wizji jednak bardzo często okazuje się, że przedstawiane przez domowników pomysły są całkowicie oderwane od rzeczywistości.
Sprawdź ofertę pracowni projektowania wnętrz Yourinteriors

Pewne pomieszczenia wymagają specyficznej aranżacji, a nie każda wizja może być zrealizowana w sposób gwarantujący komfortową eksploatację wnętrza. W takiej sytuacji architekt może zaproponować rozwiązanie alternatywne, jednak ostatnie słowo i tak należy do klienta. Może się też zdarzyć, że specjalista zasugeruje… zmianę układu pomieszczeń. Niestety, praktyka pokazuje, że ze względu na błędy popełnione jeszcze na etapie projektowania budynku, wiele wnętrz stwarza ogromne kłopoty w kwestii funkcjonalnej aranżacji. Klient może się zgodzić z sugestiami architekta lub je odrzucić, należy jednak pamiętać, że mieszkanie lub dom to inwestycja na lata, a być może na całe życie. W tym kontekście warto rozważyć poniesienie nieco wyższych kosztów w imię komfortu i funkcjonalności.

sztuka-projektowania-wnetrz-czy-warto-postawic-na-pomoc-specjalisty-pinhouse-pl2

Styl nie powinien kolidować z ponadczasowym charakterem

Architekt wnętrz przeważnie stawia na rozwiązania umiejętnie łączące uniwersalny charakter z aktualnie panującymi trendami. Cechą charakterystyczną mody jest jej ulotność. Wszystko to, co dziś jest na topie, jutro będzie passé – ot, proste i całkowicie naturalne prawo rynku. Wieloletnie doświadczenie i wypracowany styl pracy sprawia, że specjalista może zaaranżować wnętrze w sposób, który idealnie zbalansuje proporcje stylu modnego i ponadczasowego. Bo przecież nasze mieszkanie to nasza prywatna oaza spokoju i relaksu, która ma działać kojąco dla ciała i ducha. Miałyby się w niej znaleźć do bólu nudne i przewidywalne zestawy z marketów z wyposażeniem wnętrz? To raczej kiepski pomysł. Tutaj potrzebne są stylowe meble, wysmakowane detale i odpowiednie rozświetlenie przestrzeni.

Tu dodać, tam odjąć, czyli jak sprostać budżetowi?

Przejdźmy do jednego z kluczowych aspektów projektowania wnętrz, czyli do finansów. Aranżacja „gołej” przestrzeni swoje kosztuje i tego po prostu nie da się przeskoczyć. Garstka osób dysponuje komfortem braku ograniczenia finansowego, cała reszta musi pilnować swojego budżetu. Możesz liczyć każdą złotówkę, możesz też pozwolić, by ktoś inny martwił się za Ciebie.

Zadaniem architekta wnętrz jest zaprojektowanie pomieszczeń nie tylko w zgodzie z wizją klienta, ale także w określonych przez niego ramach finansowych. W tym miejscu należy zaznaczyć, że specjaliści zwykle dysponują znacznie szerszymi możliwościami niż każdy przeciętny Kowalski czy Nowak. Architekci wnętrz pracują w oparciu o wyrobione kontakty branżowe. Co to oznacza dla klienta? Dostęp do tańszych materiałów wykończeniowych! Kolejna rzecz, doświadczony specjalista udzieli trafnych sugestii w kwestii szukania ewentualnych oszczędności. Może bowiem się okazać (i najprawdopodobniej tak właśnie będzie), że przeszacowaliśmy wartość niektórych elementów.
Realizacje wnętrz pracowni yourinteriors.pl: http://yourinteriors.pl/pl/wn-trza/

Podziel się ze znajomymi

1 komentarz

  1. Wybieram specjalistę. Nam może sie czasami wydawać, że potrafimy wszystko fajnie dobrać, a w rzeczywistości wychodzi kiszka. Jeśli zależy nam na dobrze zaprojektowanym wnętrzu liczmy sie z wydatkiem na pomoc projektanta.

Pozostaw odpowiedź