Materace Koło

Wykładziny elastyczne – jakie mają zalety i gdzie się sprawdzą?

1

Wykładziny elastyczne są zwykle stosowane w pomieszczeniach, w których z różnych powodów nie należy pokrywać podłogi dywanem. Mimo to wykładziny elastyczne są bardzo chętnie wykorzystywane również w pokojach, łazienkach oraz kuchniach.

Swoją popularność wykładziny elastyczne zawdzięczają głównie licznym zaletom, dzięki którym mogą z powodzeniem konkurować ze swoimi tradycyjnymi odpowiednikami.

 

Zalety wykładzin elastycznych

Wykładziny elastyczne wyróżniają się dużą wytrzymałością, odpornością na wilgoć i ścieranie oraz łatwością w utrzymaniu w czystości, które ogranicza się zazwyczaj do odkurzania oraz przecierania na mokro. Ewentualne trudniejsze zabrudzenia można usunąć przy pomocy specjalnych odplamiaczy przeznaczonych do tego typu podłóg.

Co więcej, wykładziny elastyczne występują w bardzo wielu różnych wzorach, kolorach oraz fakturach. Choć największym zainteresowaniem cieszą się niezmiennie wykładziny imitujące drewno, ceramikę lub kamień, w ofercie dostępne są także wzory nowoczesne czy nawet awangardowe, przypominające blachę, trawę bądź też barwną układankę.

 

Zastosowanie wykładzin elastycznych

Ze względu na swoje właściwości wykładziny elastyczne są stosowane między innymi w kuchniach, szpitalach, łazienkach publicznych i pomieszczeniach przemysłowych, gdzie wykładziny dywanowe raczej się nie sprawdzą. Wykładziny elastyczne mogą też pełnić rolę powierzchni antypoślizgowych, antystatycznych, tłumiących i antybakteryjnych.

To nie oznacza jednak, że wykładziny elastyczne nie zdadzą egzaminu także w innych wnętrzach. Jak możemy przeczytać w poradniku Castoramy, równie świetnie będą one prezentować się w pokoju dziennym lub dziecięcym, a ponadto kuchni, łazience i biurze.

 

Podział wykładzin PCV

Do najpopularniejszych rodzajów wykładzin elastycznych zaliczamy wykładziny PCV. Ich podstawowy podział wyróżnia wykładziny homogeniczne oraz heterogeniczne.

Wykładziny homogeniczne to wykładziny jednowarstwowe lub jednorodne. Są one jednolite na całej grubości, stanowiącą tak zwaną warstwę ścieralną lub użytkową. Najczęściej mają one przypadkowy wzór, który powstaje w procesie prasowania PCV.

Wykładziny heterogeniczne to wykładziny wielowarstwowe lub niejednorodne, które składają się z kilku warstw, zazwyczaj trzech lub czterech. Warstwa wierzchnia to przejrzyste i wytrzymałe PCV, kolejna warstwa pełni funkcję dekoracyjną, natomiast następna to warstwa przemysłowa z przemysłowego PCV lub pianki poliuretanowej.

 

Układanie wykładziny elastycznej

Atutem wykładzin elastycznych jest również fakt, że łatwo można je ułożyć. Zadbajmy jednak o to, by podłoże było równe, płaski, suche, czyste oraz pozbawione pęknięć. Wykładzinę elastyczną układa się bezpośrednio na podłożu, nie stosując podkładów.

W przypadku wykładzin elastycznych w pasach, ich łączenie polega na dopasowaniu, frezowaniu krawędzi i spawaniu, w wyniku czego powstają hermetyczne spoiny.

Wykładziny w rolce należy najpierw rozwinąć i pozostawić na około 24 godziny, co ułatwi nam jej dopasowanie. Następnie wywijamy arkusze przy ścianach na wysokość kilku centymetrów i składamy wykładzinę do połowy długości. Później równomiernie rozprowadzamy klej i przyklejamy połowę arkusza. Tak samo postępujemy z drugą częścią wykładziny. Ostatnim krokiem jest dociśnięcie arkuszy do podłoża, by usunąć pęcherzyki powietrza, oraz odcięcie wywiniętych wcześniej przy ścianie pasów.

Materace Koło
Podziel się ze znajomymi

1 komentarz

  1. Mam w przedpokoju wykładzinę wygladająca jak drewniane deski. Mycie jest super, wyglada bardzo fajnie. Jestem zadowolona.

Pozostaw odpowiedź