Zainwestuj w funkcjonalny ogrzewacz wody

0

Dostęp do ciepłej wody przestał być już luksusem, a stał się standardem życia, trudno wyobrazić sobie codzienne czynności, takie jak prysznic czy zmywanie naczyń w zimnej wodzie. Zużywamy jej bardzo dużo, również w okresie letnim, do jej wytworzenia potrzebne jest sporo energii. Dlatego warto szukać metody zminimalizowania kosztów wody, nie ograniczając tym samym jej zużycia. Jednym z takich rozwiązań jest zainwestowanie w wydajny i funkcjonalny ogrzewacz wody.

Czym jest ogrzewacz wody?

Ogrzewacz zwany też czasem podgrzewaczem wody to, jak sama nazwa wskazuje, urządzenie do podnoszenia temperatury wody użytkowej w sposób niezależny od układu centralnego ogrzewania. Oznacza to, że w cieplejszych porach roku, kiedy nie ma potrzeby ogrzewania całego domu, piec może pozostać wyłączony, a my nadal możemy cieszyć się ciepłą wodą w kranie. Możemy w ten sposób zaoszczędzić na rachunkach, ponieważ wiele rodzajów ogrzewaczy potrzebuje do pracy mniej energii niż wielki piec. Ogrzewacze sprawdzą się również w miejscach, w których nie ma jednej instalacji odpowiedzialnej za ogrzewanie i ciepłą wodę, np. warsztatach, w których do utrzymania ciepła używane są nagrzewnice.

Ogrzewacze przepływowe i pojemnościowe

Na rynku znaleźć można dwa główne typy ogrzewaczy: przepływowe i pojemnościowe. To, który wybierzemy powinno zależeć od naszego codziennego zapotrzebowania na ciepłą wodę oraz liczbę ujść wody, w których z niej korzystamy.

  • Ogrzewacz przepływowy sprawdzi się idealnie, jeśli nasze zużycie ciepłej wody jest niskie i korzystamy z niej w jednym ujściu. Ten typ podgrzewacza uruchamia się dopiero w momencie otworzenia dopływu wody, wyłącza się wraz z zakręceniem kranu. Bardzo oszczędne rozwiązanie, ale mało wydajne, dlatego jeśli ujść wody jest więcej, do każdego z nich należy podłączyć oddzielny ogrzewacz.
  • Ogrzewacz pojemnościowy to urządzenie, które ogrzewa wodę znajdującą się w jego zbiorniku i za pomocą termostatu utrzymuje jej temperaturę na stałym poziomie. Ten rodzaj ogrzewacza pozwala na korzystanie ciepłej wody z wielu ujść wody, jednak ciągłe podgrzewanie wody wymaga więcej energii, niż w przypadku ogrzewacza przepływowego. Ponadto masa i wielkość urządzenia sprawia, że będziemy potrzebować dla niego więcej wolnego miejsca. Ten typ podgrzewacza polecany jest do mieszkań i domów o większym zapotrzebowaniu na wodę.
  • Ogrzewacz z pompą ciepła to bardziej ekonomiczny i ekologiczny wariant ogrzewacza pojemnościowego. Do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje ona niecałe 30% energii elektrycznej pobieranej przez zwykły ogrzewacz – reszta to energia cieplna zgromadzona w powietrzu.

Firma Biawar to wiodący na polskim rynku producent elektrycznych ogrzewaczy pojemnościowych i przepływowych.

Podziel się ze znajomymi

Pozostaw odpowiedź