3 sprytne sposoby na rozświetlenie pokoju

0

W Twoim pokoju jest ciemno, przez co wnętrze sprawia wrażenie nieprzytulnego i zimnego? Nic się nie martw, jest na to sposób… a nawet trzy! Sprawdź, jak szybko i sprytnie wprowadzić do pomieszczenia blask oraz poprawić jego aurę.

Światło słoneczne – naturalna ozdoba każdego pokoju

Jeśli do Twojego pokoju nie dociera odpowiednia ilość światła słonecznego, niekoniecznie musi to być spowodowane kiepskim położeniem okien. Przyczyną mogą być źle zamontowane karnisze i niepoprawnie zawieszone zasłony.

O ile kamieniczki i domy pozwalają na większą dowolność w zakresie miejsca montażu karnisza, o tyle mieszkańcy bloków często skazani są na płaskie szyny przylegające do sufitu. Nieznaczna wysokość pokojów uniemożliwia wybrania karniszy w postaci belek, ponieważ nie dałoby się wówczas otworzyć okna. Drugi problem to szerokość karniszy. W mniejszych pokojach i kuchniach okno zazwyczaj zajmuje całą szerokość ściany. Sprawia to, że firanka bądź zasłona po rozsunięciu na boki nigdy nie odkryje całego okna.

W przypadku dużych i wysokich pomieszczeń rozwiązaniem problemu zasłon zachodzących na okna jest poprawne zamontowanie karniszy – ok. 35 cm nad oknem i muszą być znacznie szersze od ramy okna. Zsunięta na bok zasłona nie może zachodzić na szybę. Z kolei w małych i ciemnym pokojach warto rozważyć całkowite usunięcie zasłon i firan, bądź też zastosowanie firanek lekkich i przepuszczających światło.

Świetlna magia lamp

Lampa wisząca jako jedyne źródło światła w pokoju to mit. Centralne – owszem. Główne – także. Ale nie jedyne, a tym bardziej wystarczające. Choćby wyposażona była w najlepszą żarówkę, nie doświetli kątów pokoju, gdzie z reguły bywa ciemniej, zwłaszcza jeśli na ścianach znajdują się meble, tam stoi stół, tutaj fotel. Każdy element aranżacji rzuca cień na fragment pokoju i sprawia, że jest on ciemniejszy.

Uzupełnieniem aranżacji świetlnej są popularne modele lamp: podłogowe, biurkowe. Każdy sprawdzi się w innych warunkach i spełni odmienną funkcję. Dzięki lampce biurkowej doświetlisz niewielkie przestrzenie, ale dodasz pomieszczeniu romantyzmu i magii. Z kolei wysoka lampa podłogowa z kilkoma regulowanymi źródłami światła pozwoli Ci zmieniać kąt padania światła i manipulować nastrojem, np. poprzez rzucanie tajemniczych cieni na ścianę.

Drobniejszą, ale nie mniej wartościową pomocą w doświetlaniu pokoju są taśmy LED, lampki choinkowe i lampki punktowe. Jako detale nie wpłyną na znaczną poprawę jakości oświetlenia pomieszczenia, ale przy zgaszonym świetle głównym zbudują intymną atmosferę oraz pozwolą dostrzec przedmioty leżące w pokoju.

Blask świec wieczorową porą

Świeczki to niewielkie i krótkotrwałe, ale bardzo romantyczne źródła światła. Najmniejsze podgrzewacze wypalają się w kilka godzin. Emitują nieznaczne ciepło, a przy okazji pięknie pachną. Z uwagi na zagrożenie zajęcia się firan czy tapety nie postawisz ich wszędzie, ale świetnie sprawdzą się na parapecie lub komodzie.

Nastrojowe świece przydadzą Ci się wieczorem, zwłaszcza w zimnych miesiącach, gdy szybciej robi się ciemno, a chłód i wilgoć niekorzystnie wpływają na nastrój. Jeśli połączysz je z delikatnymi kadzidełkami i spokojną muzyką, zafundujesz sobie kilka godzin relaksu.

Podziel się ze znajomymi

Pozostaw odpowiedź