Kominek w domu to marzenie wielu – jest doskonałym źródłem ciepła i ciekawą ozdobą jako element wystroju wnętrz. Biokominki mające podobną funkcję, ale szersze zastosowanie w mniejszych pomieszczeniach są ciekawą odmianą tradycyjnych kominków. Czym są biokominki? Jak działają i jakie ich typy wyróżniamy?
Czym jest biokominek i jak działa?
Czym różni się biokominek od tradycyjnego kominka? Przede wszystkim tym, jakiego paliwa się w nim używa. Zamiast standardowego drewna, w biokominkach używane są paliwa bezwonne i bezdymne, które mogą mieć postać albo żelową albo płynną i dzięki temu nie jest wymagane posiadanie przewodu kominowego do odprowadzania dymu.
Biokominki da się z powodzeniem zainstalować tam, gdzie nie ma możliwości postawienia tradycyjnego kominka, czyli na przykład w mieszkaniach w blokach. Szeroka oferta biokominków dostępna jest w wielu sklepach, a ich produkty porównać można na stronie: https://www.homebook.pl/produkty/biokominki. Ich ciekawy design sprawia, że oprócz podstawowego zastosowania, czyli dekorowania, można nimi także ogrzewać pomieszczenia. Warto więc zapoznać się z rodzajami tych urządzeń, by wiedzieć, jakie opcje ma się do wyboru.
Jakie rodzaje biokominków wyróżniamy?
Rodzaje biokominków można podzielić ze względu na dwie cechy: rodzaj paliwa oraz formę użytkowania. Oto podstawowy wykaz biokominków.
Biokominki – podział ze względu na rodzaj paliwa:
- Biokominki na paliwo żelowe – do opalania stosuje się specjalne wkłady z żelem na bazie alkoholu,
- Biokominki na paliwo płynne – stosuje się tutaj biopaliwo, którym uzupełnia się zamontowane na stałe palenisko.
Biokominki – podział ze względu na formę użytkowania:
- Wolnostojące – można je postawić w dowolnym miejscu, podłodze, stole czy innym meblu;
- Naścienne – wiesza się je na ścianie, w dowolnym miejscu i wysokości;
- Meble z wbudowanym biokominkiem.
Zalety i wady biokominków
Jedną z podstawowych zalet biokominków jest możliwość ich montowania praktycznie w każdym pomieszczeniu, dlatego tak chętnie są one wybierane do mieszkań. Nie trzeba go łączyć z kominem spalinowym, wystarczy mieć tradycyjny system wentylacyjny oraz co jakiś czas wietrzyć pomieszczenie. Oczywiście biokominki to także niebanalna dekoracja do wnętrza.
Biokominek to także duże bezpieczeństwo, dlatego można go bez obaw używać o każdej porze dnia i nocy. Palenisko można regulować, a jednorazowa porcja paliwa wystarcza na 2 do 5 godzin. Do tego nie wydziela on dymu ani sadzy, co ułatwia kwestie związane z zachowaniem czystości.
Warto pamiętać, że do pracy biokominka konieczny jest tlen, a co za tym idzie, należy zachować odpowiedni przepływ powietrza w pomieszczeniu, aby nie nagromadziło się zbyt wiele pary wodnej z nadmiarem dwutlenku węgla. Dodatkowo, choć biokominki palą jak tradycyjne kominki, nie dają tyle ciepła i nie mogą być głównym źródłem ogrzewania.
Kolejną wadą czy też raczej niedogodnością biokominków jest ich cena, a konkretnie cena biopaliwa. Litr to około 10-15 złotych, a przeciętny kominek zużywa 1,5 litra w ciągu trzech godzin. Im dłużej i częściej palimy, tym koszty będą wyższe.
Wybieramy biokominek – na co zwrócić uwagę?
Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, z jakiego tworzywa wykonany jest biokominek, ponieważ powinien on być odporny na działanie ognia. Do wyboru jest stal nierdzewna, szkło, MDF, kamień, a także beton. Ważne jest również to, by takie urządzenie charakteryzowało się wysoką jakością wykonania. Chociaż najniższe ceny biokominków plasują się już od ok 200 złotych, wybór najtańszej opcji nie jest najlepszym rozwiązaniem i może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia.
Na pewno warto też rozważyć, który rodzaj kominka będzie dla nas najlepszy – wolnostojący mobilny czy może przymocowany na stałe? Rodzaj paliwa też ma tu duże znaczenie, a także to czy kominek ma zbiornik na paliwo stale zamocowany czy można go wyjmować. Na pewno ważne będzie też zachowanie maksymalnego bezpieczeństwa, a więc takie umiejscowienie biokominka, by nie miały do niego dostępu dzieci czy zwierzęta.