Minimalizm, prosta linia, zimne kolory i metaliczne dodatki są elementami charakterystycznymi dla aranżacji wnętrz XXI wieku. Niemniej jednak częściowo z przekory, częściowo z zamiłowania do dawnych lat, coraz częściej można spotkać współczesne projekty tworzone na styl z epoki naszych prababć. Pastelowe barwy, antyczne meble z drewna litego i gustowne bibeloty przeżywają swój renesans. Kuchnia – pomieszczenie najczęściej użytkowane w naszych domach i mieszkaniach również nie pozostaje bierna temu trendowi. Pamiętajmy jednak, że zaprojektowanie takiego wnętrza to żmudna i czasochłonna praca. Nie wystarczy zakup kilku starych dekoracji, charakter wnętrzu trzeba nadać już od nagiego tynku. Chcemy bowiem stworzyć pomieszczenie z duszą, a nie „do duszy”!
Na początku wybór kafli…
W starodawnych kuchniach dworskich królowały kafle. O ciepłej kolorystyce, ciężkie i bardzo zdobne kafle, które poniekąd były świadectwem zamożności. Pokrywały one podłogę wielkimi płytami, elegancko dekorowały ściany za pomocą niepowtarzalnych wzorów. Kuchnia to miejsce, gdzie niechętnie stosuje się ciemne barwy. To zrozumiałe ze względu na przeznaczenie pomieszczenia i konieczność utrzymania czystości. Z powodzeniem można natomiast stosować ciepłą biel, żółć czy jasny brąz. Współcześnie też wybieramy kafelki do kuchni i wieszamy w niej drewniane szafki. Ciekawym rozwiązaniem może być urozmaicenie przestrzeni między szafkami za pomocą autentycznych antycznych kafli, najlepiej przedstawiających różnorodne motywy. Trzeba pamiętać, żeby wzór nie odbiegał kolorystycznie od reszty wyposażenia. Ornament o kilka tonów ciemniejszy nada niepowtarzalnego uroku i nie spowoduje dysharmonii z resztą elementów pomieszczenia. Można skorzystać z płytek stylizowanych na starodawne, ale równie dobrze sprawdzą się te autentyczne, stare np secesyjne czy neobarokowe.. Wiele firm posiada w ofercie produkty stylizowane na dawne, ale wytrwali znajdą na targach lub w antykwariatach takie, które pozostały po rozbiórkach i remontach starych budowli.wybierając właśnie historyczne kafelki nadamy naszym wnętrzom wyszukanego smaku i klimatu z dawnych lat…
Meble kuchenne mogą być zabytkowe!
Następnym etapem jest dobór odpowiednich mebli. Wbrew pozorom, nie jest to łatwa czynność. Poza odpowiednio dobranym kolorem, niezbędne są pasujące gabaryty. Cechą charakterystyczną antycznych sprzętów są duże wymiary i bardzo solidne wykonanie. Przycięcie do odpowiedniego formatu może zniszczyć cały mebel, a niekiedy jest to wręcz niewykonalne. Nie pozostaje nic innego niż szukanie do skutku w sklepach z antykami. Trzeba być świadomym, że nawet kilka centymetrów różnicy między stanem faktycznym a oczekiwanym, może sprawić, że umeblowanie nie zmieści się w wyznaczonej przestrzeni. Sytuacja odwrotna może spowodować, że między szafkami powstaną brzydko wyglądające szpary. Na zakupy koniecznie trzeba zabrać ze sobą miarę i nasz projekt lub choćby szkic pomieszczenia. Warto również, by sklep posiadał możliwość zwrotu towaru. W przypadku jakiejkolwiek pomyłki, nie pozostanie się z bezużytecznym dla nas umeblowaniem. Cechą charakterystyczną starych mebli są wszędzie występujące wzory i ornamenty. Przed dalszym aranżowaniem kuchni, warto określić chociaż pobieżnie okres, na który stylizujemy wnętrze. Szafki z czasów międzywojennych o prostych kształtach art deco i dekoracje z okresu przedrewolucyjnej Francji charakteryzujące się bogatą ornamentyką niekoniecznie będą do siebie pasować. Niech to historia stanie się naszym projektantem.
Stylowe oświetlenie
Po osiągnięciu sukcesu zakupu idealnie wpasowanych mebli należy zastanowić się nad oświetleniem pomieszczenia. Optymalnie jest, gdy w kuchni znajduje się kilka punktowych źródeł światła oraz jedno główne. W zależności od epoki, na którą charakteryzowane jest wnętrze, można zdecydować się na kuchenny żyrandol i małe lampki przypominające te dawne, naftowe.Epoki późniejsze to już czasy elektryczności, ale w postaci małych i urokliwych kloszy, pod którymi łatwo można ukryć nawet żarówkę energooszczędną. W razie potrzeby można wykorzystać nowoczesne źródła światła, ale niech nie będą widoczne. Przykładowo, nad blatem kuchennym można umieścić zwykłą żarówkę halogenową, ale niech będzie schowana pod dolną ścianką szafki nad pulpitem. W ten prosty sposób zapewnimy sobie odpowiednio duże natężenie światła w obszarze pracy i unikniemy braku konsekwencji w wystroju wnętrza. „Z roku na rok obserwujemy rosnące zainteresowanie zabytkowymi lampami kuchennymi, w szczególności tzw. falbanki na mosiężnych zwisach, które dopełniają stylową aranżację” – zauważa Mariusz Sondej z antykwariatu Antyczek.
Upiększamy drobnymi akcentami
Niedocenianym, ale jakże ważnym elementem, są wszelkiego rodzaju dekoracje. Kuchnia jest na tyle wyjątkowym miejscem, że te akcesoria nie muszą spełniać jedynie roli ozdobnej. Z powodzeniem można wykorzystywać je w codziennym życiu. Niech na ścianie zawiśnie młynek do kawy, w którym codziennie rano będzie można mielić świeże ziarna. Dzięki takiemu bibelotowi z dawnych lat nie tylko kawa będzie smaczniejsza, ale i woń świeżo zmielonej „czarnej” rozbudzi nas na cały dzień.
Na blacie nie może zabraknąć zabytkowej wagi szalkowej i moździerza, który jest bardzo dobrym narzędziem do robienia marynat czy zasmażek.
Nad kuchenką mogą zawisnąć rondle i chochle obok których nawet zawieszona patelnia teflonowa będzie wyglądać stylowo. Warto znaleźć również miejsce dla zabytkowych figurek, świec i świeżych kwiatów, które w dawnych czasach były obecne wszędzie. Z doborem dodatków trzeba jednak bardzo uważać. Zbyt duża ilość niepasujących elementów sprawi, że kuchnia zamieni się w graciarnię, a nie eleganckie, starodawne wnętrze.
Projektowanie zabytkowych wnętrz nie jest proste. Niektórzy wskazują na brak konsekwencji – z jednej strony naftowa lampka, a z drugiej nowoczesna lodówka. Najczęściej spotyka się dwa rozwiązania tego problemu – osobna, zamykana spiżarnia albo wbudowanie urządzeń w specjalnie wykonane meble. Jednakże eklektyzm, czyli łączenie gatunków i stylów było i jest w modzie. W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących kierunku projektowania wnętrza, warto poprosić o fachową poradę specjalisty. Dzięki temu uniknie się wydatków związanych z zakupem nieodpowiedniego wyposażenia lub bezwartościowego antyku.